Biggclub
 Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
S İ N O P
Sinop
Sinop
  Genel Bilgiler
  Görmeden Dönmeyin
  Yiyecek İçecek
Batı Karadeniz


 
 
 GÖRMEDEN DÖNMEYİN


Sinop KalesiSinop Kalesi : Boztepe yarımadası'nın en dar yerinde, Gaskalılar tarafından yapılan kale,Pontoslular, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar'ca da kullanılmış ve onarılmıştır. Kalenin iç burçları Selçuklu sultanı İzzeddin Keykavus I tarafından 1215-18 arasında yaptırılmıştır.

Güneydeki içkale, Meşrutiyetten sonra Ittihad ve Terakki Partisi muhalifleri için bir hapisane olarak kullanılmıştır. Savunma hendekleriyle çevrili Sinop kalesi, bugün de ayaktadır. Kenti çevreleyen kale duvarlarının uzunluğu 2.050 m, genişliği ise 3 m.dir. Kalenin içinde bir cami vardır.

Balatlar Kilisesi : M.S 660'lı yıllarda Bizanslılar tarafından yaptırılan kilise, Bizans tuğla ve taş işletmeciliğinin en güzel örneklerindendir. Kilisedeki fresklerin bir bölümü günümüze ulaşabilmiştir.

Abalı Köyü Piknik Alanı:
Abalı Köyü civarındaki Söğütler sırtı Mevkiinde 30 Hektar bir alanı kapsamaktadır. Alan düz ve çimenlik olup, kara gürgen ve meşe ağaçlarıyla kaplıdır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 1994 yılında ormaniçi dinlenme yeri olarak tescil edilmiştir. Sinop'a 13 Km. uzaklıkta olup yolu asfalttır. Altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Karakum Mevkii: Şehir merkezinden 1.5 km. uzaklıktadır. Boztepe yarımadasının Güneydoğusunda yer alan bu doğal plaj siyah kumlardan oluşmuştur. Bu doğal plajın
kumları ince tanelidir. Halk arasında kumunun romatizma, siyatik gibi hastalıklara iyi geldiği söylenir. Bu Mevkide Özel İdareye ait Karakum Tatil Köyü vardır. Karakum Tatil Köyü'nde çadır ve karavan yerleri mevcuttur. Karakum Mevkiinde konaklama ve yeme içme üniteleriyle pansiyonlar bulunmaktadır. Karakumdan itibaren Sinop Yarımadası'nı dolaşmak mümkündür. Yolu asfalttır.

Akliman : Serapis Tapınağı: Şehitler Parkı içindedir. Helenistik çağda inşa edilmiştir. Roma döneminde de kullanılmıştır. 1954'teki arkeolojik kazılarda daortaya çıkarılan tapınaktan küçük kalıntılar ele geçirilmiştir.

AklimanHamsoraz Koyu : Karadeniz'in kaya içlerine en çok sokulan koylarındandır. Kefal, karagöz ve kaya balıklarının bol olduğu koy, dip avcılığına da elverişlidir.

Paşa Tabyası : Sinop yarımadası üzerinde, 19 yüzyıl başlarında, Osmanlılar tarafından yaptırılmıştır. Yarımay şeklindeki tabya, 11 top ayağı, cephanelik ve mazhenlerden oluşan bir yapıdır.

Alaaddin Camii (Ulu Camii) : Kentin ortasındadır. 1214'te Selçuklu sultanı İzzeddin Keykavus I tarafından yapımı başlatılan cami, Selçuklu veziri Müiniddin Süleyman Pervane tarafından 1267'de tamamlatılmıştır. 1385'te Candaroğlu Beyazıd tarafından büyütülen camiinin planı Güneydoğu Anadolu camilerininkilere benzer. Enine düzenlenen ibadet yeri ve beş kubbeden oluşan caminin bahçesinde, bir şadırvan ve İsfendiyaroğullarına ait bir türbe yer alır.

Seyid Bilal Türbesi: Hıdırlık Tepesi'ndedir. 10. yüzyılda Arap komutanlarından Seyid Bilal için yaptırıldığı sanılmaktadır. Duvarlarında yazılar bulunan türbedeki sanduka, işlemeli parmaklıklarla çevrilidir. Türbe, Sinoplular'ın ziyaret ve adak yerlerindendir.

Sarıkum: Şehir merkezine 21 km. uzaklıktadır. Sinop ve yöresinin en ilginç doğal güzelliklerini sergileyen Sarıkum gölü ve çevresi, göl, deniz, sulak saha, orman ve çeşitli tarla tarımının yapıldığı bir ekosistemler bütünlüğü gösteren Tabiatı Koruma Alanıdır. Bitki örtüsünün yanı sıra çevrede görülen başlıca hayvan türleri: karaca, yaban domuzu, çakal, tilki, vaşak, gelincik ve vahşi yılkı atları gibi memeliler; çok çeşitli kuş türleri ile çeşitli sürüngen, kurbağa ile kefal gibi balık türleridir.

Alan göç mevsiminde kuşlar tarafından konaklama yeri olarak kullanılmaktadır. Denizle göl birbirine yakındır. Deniz kenarında, ince taneli kumların oluşturduğu geniş ve uzun kumsal bulunmaktadır. Adını kumun renginden almıştır.

Doğal güzellikleriyle, kara ve deniz avcılığı için bulunmaz bir yerdir. Sinop'un Gerze, Ayancık ve Boyabat ilçelerinde de birbirlerinden güzel plajlar ve mesireler vardır.

Yuvam kampı: Sinop Belediye'sine ait kampta, eğlence ve dinlenmetesislerinin yanında bir de kamping vardır.

Öztürkler kampı: Son derece güzel ve temiz bir plaja sahip olan kampta lokantalar, gazinolar ve çeşitli konaklama tesisleri yer almaktadır.

Şehitler Çeşmesi: Sinop il merkezinde 14 adet tarihi çeşme bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Şehitler Çeşmesi'dir. Tersane Çarşısında olan Çeşme, 1853 Osmanlı Rus savaşında, Rusların Sinop Limanındaki donanmaya düzenledikleri baskında şehit düşen denizcilerimizin üzerlerinden çıkan parayla yaptırılmıştır.

İçmeler ve Kaplıcalar

Acısu İçmesi: Gerze ilçesine bağlı, Acısu Köyü’ndedir. Kalsiyum bikarbonatlı bir içmedir. Fazla CO2 içerdiği için içimi pek hoştur. Çevre halkı büyük rağbet gösterir. Mide için çok faydalı bir sofra suyudur. Su sıcaklığı 15 derecedir.

Aloğlu İçmesi: Sinop kent merkezindedir. Çevre halkı tarafında içme olarak ilgi görür. Karaciğer, safra yolları hastalıklarında faydalıdır. Su sıcaklığı 16 derecedir.

Boyabat Kaplıcası: Boyabat İlçesi’ndedir. Romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.
Su sıcaklığı 22 derecedir.

 
     
   
E-Mail: travel@bigglook.com Uçak Rezervasyonu için tıklayınız Tel: 0216 425 60 00