Istanbul - Gezi - Yakın İstanbul - Adalar - Kınalıada
  Bigg İstanbul - Gezi - Yakın İstanbul   
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Kınalıada

Adaların en küçüğü, İstanbul'a en yakını ve üzerindeki televizyon yansıtıcıları ile "görüntü" açısından en "kirli" olanı.

Sayfiye olarak kullanılan adaların en küçüğü olan Kınalıada, yaz aylarında müthiş bir ziyaretçi akınına uğrardı.

İstanbul'a en yakın ada olması nedeniyle, vapurla bölgeye gelenler, serin sularla bir an önce kucaklaşmak için sabırsızlanırlar ve vapurun yanaştığı ilk iskelede kendilerini atarlardı.

Marmara, temiz bir deniz olduğu zaman durum böyleydi. Şimdi ise adalılar bile deniz yerine, kulüplerinin veya evlerinin havuzlarında serinlemeyi tercih ediyor.

Ziyaretçi sayısı azalsa da, ada yine farklı... Amaç adaya gelmek, deniz bahane. Vapurlar eskisi kadar olmasa da yine kalabalık...

Kınalıada'da fayton yok. Aslında olmasına gerek de yok. Çünkü bir ucundan, diğer ucuna en çok 20-25 dakikada ulaşmanız mümkün. Yine de üşengeç ziyaretçiler için Ayazma Plajı'na yaz aylarında motor çalışıyor.

Bütün yollar aynı yere çıkar

İskelenin tam karşısındaki ikiz Sirakyan evleri, adanın mimari özellik ve güzellikteki tek yapısı. Sol taraf balıkçı barınağı ve çay bahçelerine uzanıyor. Sağ tarafta ise plaj var. Adanın arkasına geçmek için en pratik yol doğru karşıya geçmek, tepeyi tırmanmak ve Hıristo Manastırı'nın bulunduğu yeşil çayırı aşıp Ayazma Plajı'na inmek.

Gerçi sağ taraftaki yol da sizi menzile götürür ama biraz dolambaçlıdır. Üstelik mahalleler arasından çamlığa çıkan ilk yol sessizliği ile sizi büyüler. Tabi yokuş tırmanmaktan yana sıkıntınız yoksa...

Diğer adalara göre daha sarp yamaçlardan ve küçük koylardan oluşan kıyı şeridi ile çok sayıda insanın aynı alanı paylaşabilmesine izin vermez. Buna en uygun alanda da zaten Ayazma Plajı yer almaktadır.

Ayazma Restoran

Birkaç yıl öncesine kadar salaş bir kır kahvesi görünümünde olan Ayazma Restoran, ansızın silkindi ve "lüks" bir görünüme kavuştu.


Bu da yetmemiş olmalı ki, dünün "kır kahvesi", artık plajı, havuzu, saunası, barları, jimnastik salonu ile bir "tesis" olarak hizmet veriyor.


Yiyecek olarak hamburgerden balığa, kebaptan et ızgaraya kadarçeşit çok. Cuma ve cumartesi akşamları ise yemeğinizi canlı müzik eşliğinde yemeniz mümkün.

Tel:
0 216 381 69 13 - 0 216 381 61 95