30.03.2015 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Moleskine Detour

Moleskine Detour sergisi Berlin’den sonra İstanbul’da

Londra, New York, Paris ve Berlin’den sonra İstanbul’a gelen Detour sergisi, dünyaca ünlü çağdaş sanatçıların, kendi tasarımlarıyla kişiselleştirdikleri Moleskine defterlerinden oluşan eşsiz bir koleksiyon sunuyor.

Ve Detour İstanbul’a da geldi. İsminin de çağrıştırdığı gibi, çağdaş düş gücünün göçebe, dolambaçlı ve şaşırtıcı güzergâhına adanmış bu gezici ve karma sergi 22 Mayıs ile 21 Haziran tarihleri arasında santralistanbul’da izleyicileriyle buluşuyor. Dünyanın her yerinden ünlü tasarımcı ve sanatçılar da; kendi Moleskine defterlerine yansıyan yaratım süreçlerini ve tasarımlarını bu sergide sanat tutkunlarıyla paylaşıyor. Detour sergisi, sanatçıların düş güçlerini; Moleskine yaprakları üzerindeki eskiz, çizim, yazı, not, nota, fotoğraf ya da tasarımlarını; sanatseverlerin dokunup, hissedebilecekleri yeni bir sanat deneyimine dönüştürüyor. Sürekli yer değiştiren Detour, uğradığı kentlerle yakın ilişkide olan yaratıcı yerel sanatçıları da kendine çekerek, yolculuğunu sürdürüyor.

İstanbul’da büyüyen yaratıcı enerji…
Moleskine yöneticileri, İstanbul Detour sergisi nedeniyle çok heyecanlı. Çünkü İstanbul, onlar için Akdeniz bölgesinde sanat ve tasarımın yükseldiği en yaratıcı şehirlerden biri…Dünyanın en gözde şehirlerini dolaşan bu serginin yaratıcısı ve Moleskine defterlerinin yöneticisi Maria Sebregondi, “Neden İstanbul?” sorusunu şöyle yanıtlıyor:
“Moleskine Detour sergisinin ana figürü yaratıcılıktır. İstanbul’da da özellikle tasarım ve moda alanında güçlü bir yükseliş gözleniyor. Belki içinde yaşayanlar çok farkında olmayabilir ama İstanbul’da büyüyen, yaratıcı bir enerji var. Ve bence Akdeniz bölgesinin en harika kenti İstanbul… Moleskine markası da, simgelediği yaşam biçimi, kültürel yapısı, yaratıcılığa verdiği değer ve bunların yanı sıra, hem basit, hem seçkin, hem de sade karakteriyle İstanbul’la güzel bir buluşma yaşayacak.”

Daha önce Londra (2006), New York (2007), Paris (İlkbahar 2008), Berlin (Sonbahar 2008) gibi tasarım kentlerinde gerçekleşen ve küratörlüğünü Raffaella Guidobono, tasarımını da Zetalab’in yaptığı Detour sergisinin yeni durağı İstanbul. Serginin İstanbul’dan sonraki güzergâhı ise Tokyo olacak. Detour, İstanbul’da uluslararası üne sahip 50 civarında yazar, ressam, film yönetmeni, grafik tasarımcı, mimar ve illüstratörün defterlerini İstanbullularla buluşturuyor.
Ziyaretçiler bu sergide; aralarında Karim Rashid, Ron Arad, Han Tümertekin gibi dünyaca ünlü sanatçı, tasarımcı ve mimarların Moleskine defterlerinin sayfalarını inceleme, yaratım süreçlerine tanıklık etme olanağı bulacak. Sergi ziyaretçileri, çağdaş tasarım anlayışını temsil eden çalışmaların yanı sıra, daha doğaçlama çizgilere sahip, radikalce kişisel ya da kendisi bir sanat objesi haline dönüşen defterlerle farklı bir deneyim yaşayacak.

myDetour, genç yeteneklerin sergi buluşması

Ünlü sanatçıların defterleriyle devam ettiği yolculuğunda, Detour’a sürekli olarak eşlik eden ikinci bir etkinlik daha var: myDetour.
Resim ve çizim yapmayı, fotoğraf çekmeyi, yazmayı, özgürce yaratmayı seven herkese adanmış olan myDetour sergisinde ise, gelecek vadeden genç yetenekler, sanatçı adayları veya Moleskine tutkunlarının yarışmayla seçilen defterleri sergileniyor.
myDetour ve Detour sergileri aynı mekanı paylaşıyor.
myDetour sergisinde İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Domus Academy öğrencileriyle, Berlin’de seçilmiş genç yeteneklerin yaklaşık 30 defteri yer alıyor. Çağdaş sanat yapıtlarına ev sahipliği yapan santralistanbul’da açılacak olan Detour ve myDetour sergilerinin proje ortaklığını ise üniversite eğitimine yenilikçi bir bakış açısı kazandıran İstanbul Bilgi Üniversitesi ile İtalya’nın ünlü tasarım ve moda okulu Domus Academy yapıyor.
Domus Academy Milano’dan 10 defter Bilgi Üniversitesi İstanbul’dan 5 defter
Domus Academy Roma’dan 5 defter myDetour Berlin’den 10 defter

Detour ve myDetour sergilerinin daha önceki uğraklarında yer alan defterler www.moleskine.com//events/detour/ ve www.moleskine.com//events/mydetour/ adreslerinde görebilir, ayrıca eserlerin fotoğraflarıyla, sanatçıların kısa biyografisini de bulabilirsiniz.
Detour sergilerini düzenleyen Moleskine ve katılımcı tüm sanatçılar, kar amacı gütmeyen bir vakıf olan ve dünya üzerinde okur-yazarlık, eğitim ve bilgiye erişim hakkının yaygınlaşması için çalışan Lettera27’ye destek veriyor. Sanatçılar sergilenen defterlerini lettera27’ye bağışlıyor. Moleskine, Lettera27’nin projeleri için yıllık olarak fon sağlamaktadır.

Pazartesi hariç her gün, saat 10.00 – 20.00 arası.

Tarih : 22 Mayıs – 21 Haziran 2009
Yer :