2/21/2020   
þehir rehberi
 
kültür-sanat
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltý-Brunch
Balýk Mekanlarý
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boðaz Tekne Turlarý
Yakýn Ýstanbul
Semtler
Eski Ýstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzlarý
Yaz Okullarý
Boðaziçi Hayvanat Bahçesi
röportaj
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayþenur Yazýcý
Hüseyin Köroðlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yýlmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Baþaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akýn
Tüm liste...
alýþveriþ
Alýþveriþ Merkezleri


Öncelikle kendi hikayenizi anlatır mısınız ?

Barların, kafelerin olduğu, tiyatro ve sinemaların olduğu yerler buralar. Çünkü çocuklar eğlence merkezlerinin ve kalabalığın olduğu yerleri seçiyorlar. Çocukların geçim kaynakları bu mekanlar. Yemeği, ilgiyi ve sevgiyi burada buluyorlar. Burada insanların çocuklara acıdıkları için yemek yedirerek, para vererek bizim yaptığımız çalışmalara zarar verdiklerini bilmeleri gerekiyor. Çünkü bu çocuklar kendilerine acıyan bu insanları çok iyi kullanıyorlar.

Sokak Çocukları projesi nasıl çıktı? Dernek ne zaman kuruldu?

Ben lise mezunu olduğum için sokaklarda yaşadığım zamanlarda pek kötü şeylere bulaşmadım. Üniversite yıllarımda ise arkadaşlarla kendi aramızda topladığımız paralarla da onlara yardım etmeye çalışıyorduk. Fakat bunun yeterli olmadığını gördük. 5 yıl sonra 14 Temmuz 1992 bu sokakta bir binanın 5. katında derneği kurduk. ( Beyoğlu - İmam Adnan Sok.) Adı Barınacak Yeri Olmayan Çocuk ve Gençleri Koruma Derneği'ydi.1 yıl boyunca çalıştık ama insanlara istediğimizi anlatamadık. "Sokak çocukları" halka çok yakın gelen bir isim değil ama hedef kitlemiz, kurtarmak istediğimiz çocuklar onlardı. Derneğin adını Sokak Çocukları Derneği olarak değiştirdik. 94 -95li yıllarda ancak kamuoyu desteği alabildik

" Sokak çocuğu" kimdir?

Birçok tanımı var ama 24 saat sokakta yaşayan, ailesinden kopuk olan geçimini sokaktan sağlayan çocuklar unlar… Bunlara son zamanlarda madde bağımlılığı olan ve suça yönelenleri de ekleyebiliriz.Bu çocuklar aynı zamanda aileleri ile problem yaşayıp evden kaçan çocuklar… Bu arada biz "sokak çocuğu" yerine "sokaklarda yaşayan çocuklar" demeyi tercih ediyoruz.

İstanbul'da en çok hangi bölgelerde bu çocuklara rastlıyoruz ?

Çocuklar en çok Beyoğlu, Eminönü , Kadıköy, Yenikapı, Üsküdar, Ümraniye, Bostancı ve Bakırköy bölgelerinde yaşam mücadelesi veriyor. Barların, kafelerin olduğu, tiyatro ve sinemaların olduğu yerler buralar. Çünkü çocuklar eğlence merkezlerinin ve kalabalığın olduğu yerleri seçiyorlar. Çocukların geçim kaynakları bu mekanlar. Yemeği, ilgiyi ve sevgiyi burada buluyorlar. Burada insanların çocuklara acıdıkları için yemek yedirerek, para vererek bizim yaptığımız çalışmalara zarar verdiklerini bilmeleri gerekiyor. Çünkü bu çocuklar kendilerine acıyan bu insanları çok iyi kullanıyorlar.

Bu konuda devletin sivil toplum örgütleriyle yürüttüğü bazı çalışmalar var.

Evet bu konuyla devletin sivil toplum örgütleri ile ilgili yaptığı bazı çalışmalar da var. Kadıköy Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,Umut Çocukları Derneği, İstanbul Çocuk Barosu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Polisi var. Bu kurumlar biraraya gelip İstanbul'da sokaklarda yaşayan ve çalışan çocuklar için ciddi anlamda çalışmalar yapıyorlar. 98'den beri Devlet Bakanı Hasan Gemici'nin ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları ile Küçüklbakkalköy'de 22 yataklı bir yer açıldı. Kadiköy'de 40 kişilik bir gençlik merkezi var. Florya Çiroz'da 60 kişinin kaldığı bir yer var. Ayvansaray Eyüp'te 22 yataklı bir yer var. Kemerburgaz'da devlete ait 250 yataklı bir merkez var. Bakırköy'de Umut Çocukları Derneği'ne ait 40 yataklı bir yer var. Dolapdere'de gece barınağı adı altında 22 yataklı bir yer var. Yine Beyoğlu'nda 75. yıl Gençlik ve Çocuk Merkezi adı altında bir yer var. Tabi bunun dışında devletin özellikle Mersin, Adana, Antalya, Bursa, Ordu, Trabzon, Urfa, Diyarbakır olmak üzere gibi Türkiye'nin birçok yerinde yaptığı bunun gibi çalışmalar var.

Yusuf Ahmet Kulca
Röportaj :Pelin Ayan

Bu röportaj : 5/8/2003 tarihinde yapılmıştır

 

  röportaj  

Yusuf Ahmet Kulca >
Kelime:
 
 
Subat 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..