2/21/2020   
þehir rehberi
 
kültür-sanat
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltý-Brunch
Balýk Mekanlarý
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boðaz Tekne Turlarý
Yakýn Ýstanbul
Semtler
Eski Ýstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzlarý
Yaz Okullarý
Boðaziçi Hayvanat Bahçesi
röportaj
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayþenur Yazýcý
Hüseyin Köroðlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yýlmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Baþaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akýn
Tüm liste...
alýþveriþ
Alýþveriþ Merkezleri


15. Altın Koza Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü alan oyunculardan birisiniz. Öncelikle sizi aldığınız bu önemli ödülden dolayı kutluyoruz. Ödül ve filmden bahsetmeden önce sizi biraz tanıyalım.

Tebrikleriniz ve ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim. Kısa özgeçmişime gelince, 1969 yılında Almanya’nın Hollanda sınırına yakın bir kasabasında, maden işçisi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldim. Tabi hikâyeye o kadar da eskilerden başlamayalım. :)

Salonda duyduğum alkışlar oyuncu olmak istediğimin kesin kararını verdiğim andır…

Peki oyuncu olmaya da bu dönemde mi karar verdiniz?

Türkiye - Almanya arasındaki kültürel farklılıklar benim hayatım boyunca etrafımdaki garip ve komik durumları iyi bir şekilde gözlememe neden oldu. Fakat geçmişe baktığımızda her şey üniversitede bir ilanla başladı. Okulun tiyatro bölümü için sınavla oyuncu adayları arandığını görüp, olmayan bir masa tenisi masasında yine olmayan raket ve topla bir set maç yapıp sınavı kazandım. Turgay Tanülkü, Semih Sergen, Sinan Pekinton gibi birbirinden değerli hocalardan ders aldıktan sonra oynadığımız ilk oyunun selamlamasında salonda duyduğum alkışlar oyuncu olmak istediğimin kesin kararını verdiğim andır diyebiliriz. Bence sahne tozu dedikleri şey o alkışlarla beraber yutulduğu zaman insanda bende bıraktığı gibi kalıcı etkiler bırakıyor.

Yutulan bu sahne tozları ve verilen kararın arkasından neler geldi?

Tabi iş bu kararı vermekle bitmiyor. Hayatta kalma mücadelesi verdiğimiz ve oyunculuğun çoğu zaman karın doyurmadığı bu dünyada oyunculukla birlikte birçok işi de yıllarca beraberinde yaptım. Üniversite yıllarında Anadolu Sahnesi Oyuncuları olarak başlayan bu yolculuğun bazı duraklarında mefruşatçılık, tur rehberliği, Bursa Devlet Tiyatrosu’nda ve 1999 yılından bu yana birçok Radyo, TV projesinde yer alarak bu güne kadar geldik.

 

  röportaj  

Murat Makar >
Kelime:
 
 
Subat 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..