Istanbul - Eski Istanbul
   
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri

Hurma

Hurmasız bir iftariyelik tabağı düşünebiliyor musunuz? Çoğumuz orucumuzu açarken uzun süren açlık ve susuzluk sonucu doğan şeker ihtiyacımızı karşılamak üzere hurmayı tercih ederiz. Şekerli ve ballı tadıyla tüm günün halsizliğini birden alıverir.

Özellikle Her Ramazan kuruyemişçilerin ön tezgahlarını, marketleri renk renk süsleyen bu meyve binlerce yıldır zevkle yeniyor.Özellikle iftar sofralarımızdaki mutlak yerini alan bu tatlı meyve, 5 bin yıldır, Mezopotamya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde tüketiliyor. Yunanlı tarihçi Heredot, İncil'de "hayat ağacı" olarak adlandırılan hurmadan tatlı ihtiyacını karşılayan bir yiyecek ve şarap yapımında kullanılan bir meyve olarak söz ediyor.

Hurma, çöl sakinlerinin, her öğünde yedikleri bir meyve. Aslında sadece meyve olarak bilinen hurma, lifleri kumaş üretiminde kullanılan, çekirdekleri yakacak değerlendirilebilen de bir yiyecek.Yetiştirildiği bölgelere göre çeşitli renklerde ve büyüklükte olabiliyor.Çok şekerli bir meyve olduğundan hurmanın üzerinde çoğu zaman, ince, beyaz bir şeker katmanına rastlanabiliyor.Mineraller açısından da oldukça zengin bir meyve.Yüz gram taze hurmada, 1.5 gram protein, 50 g karbonhidrat bulunuyor. Kalori değeri ise 225 kcal. Aynı miktarda kuru hurmada ise 3 gram protein, 75 g karbonhidrat ve kalori değeri 275 kcal. Hurma aynı zamanda lif, kalsiyum, potasyum ve demir açısından da oldukça zengin bir tat.