Istanbul - Ramazan
   
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri

Pastırma

Ramazan'la özdeşleşen tatlardan biri de pastırma...Her Ramazan, iftariyelikler arasındaki değişmez yerini alır ve sıcak pideyle buluşması doyumsuz bir lezzettir. Çoğu kez et yerine de kullanılan pastırmanın, Türk ve Osmanlı Mutfak kültüründeki yeri tartışılmaz.Kuru fasülyeyle uyumunu, paçanga böreğindeki doyumsuz lezzetini bilmeyenimiz yoktur.Genelde kahvaltıda çiğ ya da pişirilerek tüketilen bu özel lezzet, Ramazan sofralarında iftariyelik tabağının da vazgeçilmez öğelerindendir.

Pastırmanın serüveni, Orta Asya'dan batıya doğru yola çıkan Türk atlılarının eyer ceplerine koydukları etleri baldırlarıyla sıkıştırarak pastırmaya benzer bir yiyecek elde etmeleriyle başlar. Bu tarihsel yolculukta Oğuzlar'la birlikte göç eden pastırma, Anadolu'nun ortasındaki Kayseri'yi kadar gelip Türk Mutfağı'nın değişmez lezzetlerinden biri olarak yerini almış.Kayseri pastırması bugün de Anadolu'da yapılan pastırmalar içinde en iyisi olarak ününü koruyor.

Pastırmanın genelde sığır etinden yapılanı makbuldur. Kuşgömü ve sırttan yapılan ekstra kaliteli, bohça, kenar, şekerpare, but dilmesi, omuz, mehle, kürekten yapılanı birinci sınıf, bacak, döş, etek, kavram, meme, kelle, dil gibi bölümlerden yapılanlarsa ikinci sınıf pastırma olarak kabul edilir. Pastırmanın yapılışı hayli emek ve zaman isteyen bir iştir.Üzerine kaplanan çemenin de pastırmanın lezzetindeki payı yadsınamaz.Çemen maydanozgillerden buy otunun tohumunun ezilmesi ve içine sarımsak, kırmızı biber ve az miktarda su eklenerek elde edilen bir karışım.Lezzet vermenin dışında eti dış etkilere karşı korumak, etin gereğinden fazla kurumasını önlemek, havayla ilişkisini keserek kokmasını ve bozulmasını engellemek, pastırmanın acılaşmasını önlemek gibi çok yönlü işlevleri de var.