Istanbul - Gezi - Yakın İstanbul - Adalar - Büyükada
  Bigg İstanbul - Gezi - Yakın İstanbul   
þehir rehberi
 
kültür-sanat
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltý-Brunch
Balýk Mekanlarý
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boðaz Tekne Turlarý
Yakýn Ýstanbul
Semtler
Eski Ýstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzlarý
Yaz Okullarý
Boðaziçi Hayvanat Bahçesi
röportaj
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayþenur Yazýcý
Hüseyin Köroðlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yýlmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Baþaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akýn
Tüm liste...
alýþveriþ
Alýþveriþ Merkezleri
Nereye Gidelim Ne Yiyelim ?
Dil Burnu Piknik Alanı
Büfede çay, kahve, meşrubat, bira bulunabilir. Kimi zaman ızgara çeşitleri de bulunabiliyor. Eğer işinizi şansa bırakmak istemiyor da, etinizi yanınızda getiriyorsanız, mangal kiralayabilirsiniz.

Lunapark Kır Lokantası
Eğer yiyeceğinizi beraber getirmek ve uğraşmak istemiyorsanız, garsonuyla, servisiyle size hizmet sunan lokantalar da bulabilirsiniz. Lunapark Meydanı'ndaki mekana yürümek yerine faytona binmeyi tercih edebilir, yemeğinizi yerken faytonu kapıda bekletebilirsiniz. Lunapark Kır Lokantası'nda köfte, piliç, soğuk ve sıcak meze ve içki çeşitleri bulunuyor.
Tel: 0 216 382 24 86

Aya Yorgi Kır Lokantası
Dik bir yokuştan yürüyerek 20 dakikada çıkacağınız tepe, adanın en yüksek noktasıdır. 202 metre yüksekliğindeki Yücetepe, yaygın olarak "Aya Yorgi Tepesi" olarak anılır.
Buradaki Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesi her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde onbinlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir.

Hıristiyan inanışına göre, Aya Yorgi'ye yürüyerek çıkan insanlar "yarı hacı" sayılırlar. (Efes'teki Meryem Ana Kilisesi'nin ziyareti ile "Tam Hacı"lık gerçekleşir).

Muhteşem bir manzaraya sahip olan Aya Yorgi Tepesi'nden Sedef Adası ve İstanbul sahilleri adeta kuş bakışı seyredilir. Eğer yürüyerek gelmek gözünüzü korkutuyorsa, Lunapark Meydanı'ndan eşek kiralayabilirsiniz. Bu da gününüze ayrı bir keyif katabilir.

Tahta masaları, ahşap sandalyeleri ve küçük çardakları ile son derece sevimli bir görüntü veren kır lokantasında fiyatlar da son derece uygun. Menüde yemek olarak kuzu şiş, sucuk şiş, patates tava, börek, salata; içkilerden ise rakı ve şarap bulunuyor.
Tel: 0 216 382 13 33

Viranbağ Kır Lokantası
50 yıldır adada yaşayan bir kadın tarafından işletilen lokantaya büyük tur yolu üzerindeki Fethi Oktar evini geçtikten sonra ulaşırsınız. Hemen sağ tarafında salaş hali ile dikkatinizi çeker. Aşağıdaki küçük koyu ve hoş manzarası ile, papatyalı çimler üzerindeki masaların kırık dökük haline aldırmazsınız.

Bir zamanlar bağ olan ve adını da geçmişindeki kimliğinden alan Viranbağ Kır Lokantası'nda mevsimine göre balık, kuzu şiş, tavuk şiş, köfte, salata, patates tava, pilaki ve içki bulabilirsiniz.

Emsalleri arasında rakının en pahalısı buradadır. Hatırınızda bulunsun. Belki de bunun nedeni, bir zamanlar Fethi Okyar'ı ziyarete gelen Atatürk'ün dolunay gecelerinde burada rakı içmesinden kaynaklanmaktadır. Kim bilir?
Tel: 0 216 382 60 36

Splendid Otel
Tur yolu üzerinde yer alan ve görkemli yapısıyla hemen dikkatinizi çekecek olan Splendit Otel, bol ışıklı iç avlusu ve etrafında sıralanan odalarıyla değişik bir atmosfere sahip.

Güzel havalarda restoran bahçeye taşınıyor. Böyle bir ortamda da yemeğin tadına doyum olmuyor. Eğer hafta sonunu Splendit'te geçirecekseniz, bir iki hafta öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız.
Adres: 23 Nisan Cad. No: 71 Büyükada
Tel: 0 216 382 69 51

Kıyı Restaurant
Salaş görünümü ve bir kenardaki şöminesi ile sohbet etmek için ideal bir mekan. Kıyı restaurant da, tıpkı emsalleri gibi iskelenin yanındaki yol üzerinde yer alıyor. Balık fiyatlarının mevsimine göre değiştiği lokantada ahtapot, kalamar, lakerda ve çiroz bulmak mümkün. Ebegümeci, labada, ısırgan ve rokalı salatasıyla ünlü olan restaurant'ta rakı keyfine doyum olmuyor.
Tel: 0 216 382 56 06

Milto Restaurant
Kapalı ve deniz kıyısında olmak üzere iki alanı bulunan lokantada iki çeşit mönü bulunuyor.

Birinci mönü, mevsim salatası, soğuk mezeler ve ara sıcaklarla, et, köfte veya mevsim balığı ile tatlıdan oluşurken ikinci mönüde mevsim salatası, soğuk meze, tarator soslu kalamar tava, karides güveç, et veya köfte, mevsim balığı, tatlı ve meyve bulunuyor, içkiler her iki mönüde de ekstra.
Tel: 0 216 382 53 12

Birtat Restaurant
Balık fiyatlarının mevsime göre değiştiği lokantada balık çorbası da var. Mönüsünde, Ada lokantalarının klasiği olan kalamar tava, karides salatası, karides güveç, lakerda, kebap ve et çeşitleri var. Fiyatları, diğerlerinden biraz daha pahalı.
Tel: 0 216 382 12 45