Istanbul - Gezi - Yakın İstanbul - Belgrad
   
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Belgrad Ormanı

Bir zamanlar İstanbul'un dışı sayılan 13 bin metrekarelik alanıyla Belgrad Ormanı, günümüz İstanbul'unda neredeyse kentin "göbeğinde" kalmış. Hemen yanıbaşında dev gökdelenler yükseliyor.

Özellikle yaz aylarında, kenti saran betonların sıcağından kaçmak istiyorsanız, Belgrad Ormanı biçilmiş kaftan. Ne var ki, sizinle aynı düşüncede olan yüzlerce, hatta binlerce kişi daha olacak. Bunu aklınızdan sakın çıkarmayın.

Büyükdere yol ayırımından girip, Neşet suyu istikametine ilerlediğinizde, orman atmosferi yavaş yavaş sarıp sarmalamaya başlıyor sizi. Once hafif ve nemli bir serinlik, derken göğe yükselen heybetli ağaçların engellediği güneş ışıkları yüzünden oluşan derin gölgeler bir anda benliğinizi bambaşka bir İstanbul'a uçuruyor.

Osmanlı'nın su deposu
Marmara Adası'nda merkeze bağlı dört köy bulunuyor. Çınarlı, turizm sezonunu en canlı geçiren köylerden biri. Bir zamanlar pekmezi ve şarabıyla ünlü Çınarlı'da artık bu iki üründen söz edilmiyor. Şimdiki geçim kaynağı balıkçılık. Köyde otel ve motellerin yanı sıra çok sayıda pansiyon bulabilirsiniz.

Osmanlı döneminde kentin en önemli su deposu konumunda olan Belgrad Ormanı'nın bu özelliğini çevresindeki bentler ve kanallarla hissediliyorsunuz. Bugünkü koşullarla İstanbul'un sadece 2-3 günlük su ihtiyacını karşılayabilen Belgrad Ormanı'nda piknik yapabilir, sabah erkenden gelip koşabilir, ağaçlar arasında yürüyebilir, hatta kamp yapabilirsiniz.

İstanbul'un göbeğinde, bir yudum havaya susayan insanların akın akın buraya geldiğini söylemiştik. Ama bu hemen gözünüzü korkutmasın. Orman öylesine büyülü bir hava taşıyor ki, ağaçlar ve yoğun nem yüzünden 20 metre ilerinizde olan insanların sesini duyamıyorsunuz. O görkemli ağaçlar da kalabalığı saklıyor gözlerinizden.

Ateş yakarken dikkat!
Ancak bir doğa tutkunuysanız, piknik alanlarından uzaklaşıp, ormanın derinliklerine dalabilirsiniz. Ancak ateş yakarken, sigaranızı söndürürken dikkat. Ormanlık alanda çok kolay yangımn çıkabileceği ihtimalini asla unutmamalısınız.

Karnınız acıktığında ya beraberinizde getirdiğiniz kumanyaları ahşap masalar üzerine yayarak yiyebilir, ya da mangal yapabilirsiniz. Neşet Suyu çevresinde, ilk örnekleri 1956 yılında kurulan piknik alanlarında "kendin pişir kendin ye" türü seçenekler de bulabilir ve kendinize nefis bir et ziyafeti çekebilirsiniz.

Ormanın içinde 71 kuş ile 18 memeli hayvan türü yaşıyor. Avlanma yasağı ile yabanıl yaşam koruma altına alınmış. Kimi yerde bir yaracaya, kimi köşede ise kurbağa kovalayan bir yılana rastlamanız mümkün. Ormanın derinliklerinde alacakaranlık çökerken tilki ya da kurt bile görebilmeniz olası.

İlkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem bir görsel şölenle sizi karşılayan Belgrad Ormanı'nda, ilkabaharda yeşilin, sonbaharda ise sarı ve kızılın tüm tonlarını görebilirsiniz.

Kışın elbette ki manzara bir hayli farklı. Üç-beş doğa tutkunu dışında hiç kimseye rastlamayacağınız için özgürlüğün ve yalnızlığın tadına varabilirsiniz.