3/28/2020 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Barry Douglas

Uluslararası Tchaikovsky Yarışması 1986 Birincisi Kuzey İrlandalı usta piyanist Barry Douglas, bugün 30’dan fazla albümü ile uzak doğudan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor. İngiliz Kraliyeti tarafından OBE Nişanı ile onurlandırılan sanatçı, 10 Nisan'da Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de!

ABD "Van Cliburn" ve İspanya "Paloma O'Shea Santander" uluslararası piyano yarışmalarındaki ödüllerin ardından 1986'da düzenlenen VIII. Uluslararası Tchaikovsky Yarışması Birinciliği ile "Altın Madalya" kazanarak dünya çapında adını duyuran Kuzey İrlandalı usta piyanist Barry Douglas, bugün uzak doğudan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor.

30'dan fazla albümü ile Chandos özel sanatçısı olan 1960 doğumlu Douglas, 2002'de İngiliz Kraliyet Nişanı OBE ile onurlandırıldı.

Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta doğan sanatçı, ilk müzik eğitimini alırken piyanonun yanı sıra çello, klarnet ve org da çaldı. 16 yaşında Franz Liszt'in öğrencisi olan Alman besteci ve piyanist Emil von Sauer'in öğrencisi (1862 –1942) Avusturyalı piyanist Felicitas LeWinter'dan (1911-1997) piyano dersleri aldı. Ardından Londra ve Paris'te önemli hocalarla müzik çalıştı. 1980'de 20 yaşındayken İspanya'daki Paloma O'Shea Santander Uluslararası Piyano Yarışması'nda "İkincilik" ve beş yıl sonra 25 yaşında Van Cliburn Uluslararası Piyano Yarışması'nda "Bronz Madalya" kazandı. Ertesi yıl Moskova'da düzenlenen VIII. Uluslararası Tchaikovsky Yarışması Birinciliği ve "Altın Madalya" ile yeteneği tescillenen sanatçı, 1958'deki Amerikalı piyanist Van Cliburn'un (1934 – 2013) birinciliğinin ardından yıllar sonra bu önemli yarışmada Rusların dışında "Altın Madalya" kazanan isim olarak daha da dikkatleri üzerine çekti ve dünya klasik müzik arenasında adını duyurdu.

Barry Douglas'ın aynı sahneyi paylaştığı büyük ve önemli orkestraları arasında, Londra Senfoni, St. Petersburg Filarmoni, Rusya Devlet Senfoni, Vancouver Senfoni, Oregon Senfoni, RTE Orkestrası, BBC İskoç Senfoni, Cincinnati Senfoni, Barselona Senfoni, Sidney Senfoni, Singapur Senfoni, Berlin Radyo Senfoni, Staatskapelle, Fransa Ulusal Orkestrası, Seattle Senfoni, Melbourne Senfoni, Royal Liverpool Filarmoni ve Hong Kong Filarmoni gibi orkestralar yer alıyor.Solo ve orkestra konserlerinin yanı sıra üyesi olduğu Borodin String Quartet ile de oda müziği çalışmaları bulunan Douglas, 1999'da İrlandalı genç müzisyenleri desteklemek için Camerata İrlanda Oda Orkestrası'nı kurdu. Orkestra üyeleri hem Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda'dan hem de güneydeki İrlanda Cumhuriyeti'nden müzisyenleri çatısı altında birleştiriyor. Böylece müzik aracılığıyla diyalog ve iş birliğini teşvik ederek barış sürecine katkı sağlamayı amaçlıyor. Müzikal direktörlüğünü yürüttüğü Camerata Orkestrası sadece İrlanda'da değil Londra'da BBC Proms'un yanı sıra Avrupa ve Amerika'da da konserler veriyor. Ayrıca kayıt çalışmaları da olan orkestranın albümleri 1902'de kurulmuş ve bugün Sony çatısı altında yer alan RCA Red Seal ve Satirino France etiketleriyle yayınlanıyor.

Chandos özel sanatçısı olan Barry Douglas, en son 2018'de Schubert kaydetti. Brahms'ın solo piyano için tüm çalışmalarını kaydettiği ve altı farklı albümde toplanan kayıtlar basında övgü dolu sözlerle karşılandı. International Record Review'da yayınlanan yazıda “bu kayıtlar bir otorite ve bir kıyas/referans kaynağı" şeklinde yer verildi. Barry Douglas'ın daha önce kaydettiği ve İrlanda halk müziklerini kendi aranjmanıyla seslendirdiği "Celtic Reflections" ve "Celtic Airs" de sanatçının albüm kayıtları içinde özel bir yere sahip. Barry Douglas'ın bugüne kadar yayınlanmış toplam 33 albümü bulunuyor.

Yer:Sakıp Sabancı Müzesi the Seed
Sakıp Sabancı Cad. No:42, 34467 EMİRGAN / İstanbul

Tarih : 10 Nisan 2020 Cuma 20:00
Bilet Satış Yerleri :biletix

     Diğer  Konserler 

Levent Yüksel
Ferhat Göçer
Maluma
Merve Özbey
Stacey Kent
Nova Norda
Barry Douglas
Chick Corea-BİFO
Selda Bağcan
Avishai Cohen
Cihat Aşkın-Cana Gürmen
Teoman
Selen Gülün-Sibel Köse


Kelime:
 
Konserler
Avishai Cohen
Barry Douglas
Chick Corea-BİFO
Cihat Aşkın-Cana Gürmen
Ferhat Göçer
Levent Yüksel
Maluma
Merve Özbey
Nova Norda
Selda Bağcan
Selen Gülün-Sibel Köse
Stacey Kent
Teoman
 
Mart 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
    
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..