11/17/2019 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Valentina Lisitsa

İstanbul Resitalleri, 13. Sezon Açılışı'nı Valentina Lisitsa ile gerçekleştiriyor!

"Rachmaninov Kraliçesi" olarak anılan Valentina Lisitsa, bugüne kadar 200 milyondan fazla izlenen videoları ve 500.000'den fazla YouTube abonesi ile klasik müziğin sadece ilk "YouTube Starı" değil aynı zamanda bu çıkışını Asya Avrupa ve Amerika'ya uzanan bir coğrafyada önemli salonlarda verdiği konserlerle dünya çapında bir kariyere taşımayı başarabilmiş usta bir piyanist!

Washington Post, sanatçı için "Su gibi çalıyor" şeklinde özetleyebileceğimiz övgü dolu yorumunda Lisitsa'nın ustalığına, "bir karakter yaratma kaygısı içinde olmadan eserin özüne sadık kalarak yumuşak, akıcı ve güçlü bir yorumculuk" şeklinde yer veriyor.

Rus ve Polonya kökenli olan Ukraynalı sanatçı, piyano çalmaya 3 yaşında başladı ve ilk konserini 4 yaşında verdi. Prokofyev gibi satranca meraklıydı ve usta bir satranç oyuncusu olmak istiyordu ne var ki eşi Kuznetsoff ile tanıştığı Kiev Konservatuarı'nda müziğe ağırlık vermeyi seçti ve birlikte ilk ödüllerini 1991'de Miami, Florida'daki "The Murray Dranoff İki Piyano Yarışması" birincilikleri ile kazandılar. Aynı yıl ABD'ye taşınıp kariyerlerine burada devam eden çift ertesi yıl evlendi. İlk NewYork konserlerini 1995'te Lincoln Center'daki "Mostly Mozart Festival"inde verdiler. İlk videosunu, 2007'de Rachmaninov Etüd Op.39/6'nın kaydı ile YouTube'a yükleyen sanatçının bugün YouTube kanalında 500.000'den fazla abonesi var! Videoları ise bugüne kadar 200 milyondan fazla izlendi!

Valentina Lisitsa'nın, 2012 Haziran'da 8000 izleyicinin online oylarıyla tescillenen uluslararası çıkışının öncesinde, Londra Royal Albert Hall'da verdiği muhteşem resitali ona DECCA plak şirketinin özel sanatçısı olma ve konserden sadece bir hafta sonra Royal Albert Hall resitalinin CD ve DVD formatında canlı kaydının yayınlanması başarısını getirdi. Ertesi yıl Berlin Filarmoni'de ilk kez sahneye çıktı ve BBC Proms'da yer aldı. 2014'te Paavo Järvi yönetiminde Paris Orkestrası ile konser verdi.

İsviçre'de "Festival der Stille" ve Fransa'da "Festival Savoy Truffle" gibi uluslararası festivallerden davetler alan sanatçı, geçtiğimiz sezon Almanya'daki "Saar Uluslararası Müzik Festivali" ve İtalya'daki "Palermo Uluslararası Müzik Festivali"nin yerleşik sanatçısı olarak çaldı. Lisitsa, aynı zamanda Londra, Edinburg, Cambridge ve Warwick gibi şehirlerdeki Büyük Britanya konserlerinde Rusya Devlet Filarmoni Orkestrası ile aynı sahneyi paylaştı. Ayrıca Buenos Aires, Porto Alegre, Belo Horizonte ve Rio de Janeiro gibi şehirleri kapsayan Güney Amerika Turnesi ile de resitaller verdi. İspanyol Ulusal Orkestrası ile Rachmaninoff'un tüm piyano eserlerini bir gecede seslendirdiği ve biletleri "sold out" olan konseri de Lisitsa'nın akıllarda kalan performaslarından biri oldu!Bugüne kadar sahneye çıktığı önemli salonlar arasında Lincoln Center, Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Wigmore Hall, Palau de la Musica Catalana, Théâtre des Champs-Élysées, Prinzregententheater, Moskova Konservatuarı Büyük Salon, Pekin "National Center for the Performing Arts"; birlikte çaldığı orkestralar arasında Londra Senfoni, Berlin Filarmoni, Paris Orkestrası, Rusya Devlet Filarmoni Orkestrası, West Virginia Senfoni Orkestrası, Seul Filarmoni Orkestrası, Viyana Oda Orkestrası, ve ünlü şefler arasında Paavo Järvi, Antonio Méndez ve Thomas Sanderling gibi isimler yer alıyor.

Büyük ses getiren Rachmaninoff albümlerinin yanı sıra Chopin, Philipp Glass, Liszt ve Scriabin kaydettiği albümleri de bulunan sanatçı, albüm kayıtlarında farklı ve özel projeler yapmayı da seviyor. 2016'da yayınlanan "Love Story" adını taşıyan albümü sinemanın altın çağı 1920'lerden piyano temalı film müziklerini içeriyor.

Tchaikovsky'nin 125. ölüm yıldönümü nedeniyle 2018'in Kasım ayında, bestecinin solo piyano için tüm eserlerini (düetlerde eşi Alexei Kuznetsoff ile) kaydettiği CD seti Decca etiketiyle yayınlandı. Lisitsa, bestecinin 30 yılda yazdığı eserleri 11 saatten fazla süren 10 CD'den oluşan CD setinde seslendirdi. Tchaikovsky'nin yeni keşfedilmiş ve daha önce hiç kaydedilmemiş eserleri de bu sette yer alıyor. Keman virtüözü Hilary Hahn ile de ortak albümü bulunan Valentina Lisitsa'nın bugüne kadar yayınlanmış 24 albümü var.

Yer:Sakıp Sabancı Cad. No:42, 34467 EMİRGAN / İstanbul

Tarih : 12 Ekim 2019 Cumartesi 20:00
Bilet Satış Yerleri :biletix

     Diğer  Konserler 

Ayhan Sicimoğlu
Fatma Turgut
Göksel
Mehmet Erdem
Melek Mosso
Mirkelam
Ahmet Kaya Anma Gecesi
İrem Derici
Nilipek
Sona Jobarteh
Gazino Geceleri
Gülşen
Hüsnü Arkan
Melis Sökmen
Aşkın Nur Yengi
Eda Baba
Emel Sayın
Levent Yüksel
Rober Hatemo
Flapper Swing
Teoman
Ari Barokas
Cingi Performs Queen
Buray
Yıldız Tilbe
Aysun-Ali Kocatepe
Candan Erçetin
Nemeth Quartet
Yüksek Sadakat
Nova Norda
Tual
Nuri Harun Ateş
Sıla
Sunay Akın-İlhan Şeşen
Ayşegül Aldinç
Kıraç
Ajda Pekkan


Kelime:
 
Konserler
Ahmet Kaya Anma Gecesi
Ajda Pekkan
Ari Barokas
Aşkın Nur Yengi
Ayhan Sicimoğlu
Aysun-Ali Kocatepe
Ayşegül Aldinç
Buray
Candan Erçetin
Cingi Performs Queen
Eda Baba
Emel Sayın
Fatma Turgut
Flapper Swing
Gazino Geceleri
Göksel
Gülşen
Hüsnü Arkan
İrem Derici
Kıraç
Levent Yüksel
Mehmet Erdem
Melek Mosso
Melis Sökmen
Mirkelam
Nemeth Quartet
Nilipek
Nova Norda
Nuri Harun Ateş
Rober Hatemo
Sıla
Sona Jobarteh
Sunay Akın-İlhan Şeşen
Teoman
Tual
Yıldız Tilbe
Yüksek Sadakat
 
Kasım 2019
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..