2/19/2020 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Serra Tansel

PİLOT, 27 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında, Serra Tansel'in İstanbul'daki ilk kişisel sergisi HIGHER'a ev sahipliği yapıyor

HIGHER, İstanbul'un neoliberalizmindeki şiirsellikten yola çıkıyor. Çalışmalarında, dünyaya yerleşme yöntemlerimizi ve evlerimize çizdiğimiz sınırları ele alan Tansel, HIGHER sergisinde, İstanbul'da 1980'lerden sonra hızla yükselen ve küresel emlak pazarında da yer edinen özel güvenlikli sitelere odaklanıyor. Bekçiler, kameralar, duvarlar ve tellerle örülen bu yerleşim alanları, hapishaneleri ve askeri üsleri akla getirirken, Tansel'in konu edindiği gayrı menkuller, toplumda büyük kırılmalara yol açıyor. Deprem yasasından faydalanarak, rant paylaşımı, ekonomik eşitsizlikler ve etnik temizlik gibi sarsıntılı zeminlerde yükselen sitelerin etraflarındaki duvarlar, sınıflar arası çizgileri maddileştiriyor ve ‘öteki'ni daha da yabancı ve tekinsiz bir hale getiriyor. Bu sitelerin, hatta uzantılarındaki emlakçı ve ev dekorasyon mağazalarının modern-lüks-değerli algısı yaratan batı dillerinde isimlendirilmesi ise, toplumu kendi kültür ve diline yabancılaştırıyor. Eğreti batılılaşma serüvenimizde, bu gayrimenkullerin reklamları aynı zamanda heteroseksüel çiftlere, inci dişler ve sıcak yuvalarının yemyeşil çimlerinde koşuşturan sarışın ve "renkli" gözlü çocuklar vadediyor.

Gayrimenkul şirketleri mahallelerimizin altını kazarken, Tansel, bu piyasanın ürettiği hayallerin ve arzu imgelerinin/dilinin altını kazıyor. Çoğu zaman doğayı katlederek yükselen yapılar, isimlerindeki doğa öğeleriyle yaptıkları kıyımı telafi etmeye çalışırken içinde yaşadığımız sanrı, bu yalan dünyayı ele veriyor. Tansel'in HIGHER'daki işleri, reklam estetiğine ve bu fantezi dünyanın parlak renklerine bürünerek, bu kurgulanmış absürt düzeni görselleştirmeyi hedefliyor.

Serra Tansel 1989 yılında İstanbul'da doğdu. 2011'de Londra'da Central Saint Martins Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan sanatçı Londra'da yaşıyor. Son dönem sergileri arasında Heavens!, Battersea Arts Centre, Londra ve Bilsart, İstanbul (2019); Sinopale 7 (2019); Billboard 8171, Annin Arts, Londra (2018); Hiçbir Şey Görememek -karma sergi, Mari Spirito küratörlüğünde, Alt Bomonti, İstanbul (2017); Sera Tansel Unlimited, noshowspace, Londra (2015); Dünya Döner, Museum aan de Stroom, Anvers (2015); Joanna Peace ile Γ Λ Υ Κ Ι Α Μ Ο Υ, Snehta, Atina; Duval Timothy ile Su İkramımızdır, Polistar, İstanbul (2014) bulunmaktadır. Serra Tansel, İpek Hamzaoğlu ve Gizem Karakaş ile kurdukları Hayırlı Evlat; Alper Oruç, Daniela Nofal ve Yamen Makdad ile kurdukları Makkam ve 80'lerden beri devam eden Bonnington Café kolektiflerinin üyesidir.

Yer: Pilot Galeri
Sıraselviler Cad. No: 85/A
Taksim Beyoğlu İstanbul
T: 212-245 55 05

Tarih : 27 Aralık 2019-01 Şubat 2020

     Diğer  Sergiler 

Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
Portreler
Canım Aliye Ruhum Filiz
Sagalassos
Kağıdın İzinde
Medium
Sakin Kontrast
Bülent Turan
Bitmesin İstanbul
Feride Dayanç
Kusurlu Bakış
Akgün Aytuğlu
Dünden Bugüne Kadıköy
Rabia Çelik
Kemal Urgenç


Kelime:
 
Sergiler
Akgün Aytuğlu
Bitmesin İstanbul
Bülent Turan
Canım Aliye Ruhum Filiz
Dünden Bugüne Kadıköy
Feride Dayanç
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
Kağıdın İzinde
Kemal Urgenç
Kusurlu Bakış
Medium
Portreler
Rabia Çelik
Sagalassos
Sakin Kontrast
 
Subat 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..