12/17/2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Ertuğrul Fırkateyni

Japonyadan dönerken 1890'da batan Ertuğrul Fırkateyi'nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan 828 parça Bodrum'da Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü Galerisinde 31 Ekim 2010'e kadar sergileniyor.

Sultan II. Abdülhamit tarafından iyi niyet ziyareti için Japonya’ya gönderilen ve dönüş yolculuğu sırasında fırtınaya yakalanarak 16 Eylül 1890 tarihinde Japonya’da Kushimoto açıklarında batan 550 denizcisi ile sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni'nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan 6 bin parçadan konservasyonu tamamlanan 830 adedi Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü salonlarında 18 Ekim 2010 tarihinde "Bodrum Cup 2010" kapsamında sergilenmeye başlandı.

INA-Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü ve BOSAV-Bodrum ve Karya Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı ve Kuşimoto Belediyesi'nin katkıları ile düzenlenen ''Ertuğrul Fırkateyni-Japonya'da bir Osmanlı Gemisi 120.Yıl Sergisi" daha sonra Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Fethiye, Gaziantep, Giresun, Kayseri, Konya, Kuşadası, Nevşehir, Manisa, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak'ın da aralarında bulunduğu 20 ilde devam edecek. 76 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki Ertuğrul fırkateyninden çıkarılan eserler arasında yer alan Gemiye ait ahşap parçalar, Çiviler, vidalar, zinciler ve diğer malzemeler, Yaklaşık 666 porsiyon yemek pişirilen geminin yemek kazanı, Ortasında Japon imparatorluk ailesinin sembolü olan krizantem bulunan dekoratif tabak, Denizci ışıkları ve aletleri, Bir parfüm şişesi de dahil olmak üzere çeşitli cam parçalar, Bandoya ait müzik aletleri, Denizcilerin Japonya’dan ailelerine götürmek üzere aldığı tahmin edilen hediyelik tabaklar, Kemer tokası ve düğme gibi, denizcilerin kişisel eşyaları, Madeni paralar, İmparatorluk mühürlü beyaz porselen tabaklar, Winchester tüfek kalıntıları ve mermiler, Yokohama porseleninin Japonya sınırları dahilindeki kalan tek örneği sergileniyor.

Ayrıca Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı Kushimoto kentinin bulunduğu Wakayama Eyaleti de sergide afişler ve görsel sunumlarla tanıtılıyor. Ertuğrul Fırkateyni'ndeki çalışmalar Türk Arkeoloji tarihinde yurt dışında yapılan ilk bilimsel kazı özelliği taşıyor. 2011 yılının Şubat ayında kazı çalışmalarına yeniden başlanacak.

SUALTI ARKEOLOJİ ENSTİTÜSÜ GALERİSİ - Devlet Hastanesi Yanı Sualtı Sok. No:2 Bodrum (Sergiyi Cumartesi Pazar dışında hergün 09:00–17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.) Eğitici ve yakın denizcilik tarihimize ışık tutması açısından bilhassa gençlere ve okullara tavsiye edilir.

Tarih : 18-31 Ekim 2010

     Diğer  Sergiler 

Osman Hamdi Bey
İlhan Berk 100 Yaşında
Tombak
Tigran Asatryan
Sema Çulam
Dost Fırçalar 5
Hüseyin Korzay
Hülya Küpçüoğlu
Parajanov Sarkis ile
Zaman Değişmeli
Bora Uluyol
Günay Atalayer
İsmail Menekşe
Klasikten Çağdaşa Türk Resmi
Feminen


Kelime:
 
Sergiler
Bora Uluyol
Dost Fırçalar 5
Feminen
Günay Atalayer
Hülya Küpçüoğlu
Hüseyin Korzay
İlhan Berk 100 Yaşında
İsmail Menekşe
Klasikten Çağdaşa Türk Resmi
Osman Hamdi Bey
Parajanov Sarkis ile
Sema Çulam
Tigran Asatryan
Tombak
Zaman Değişmeli
 
Aralık 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
     
Tarihi seç, etkinliği gör!..