27.04.2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Canan Alimdar

KADIN ELİYLE DÜNYAYA İYİLİK TAŞIYAN “NİNDA” TAKI SERGİSİ AÇILIYOR!

Takı tasarımcısı Canan Alimdar; kadınların birleşmesiyle ortaya çıkan enerjinin dünyadaki kötülükleri yok edeceğini vurguladığı “Ninda” adlı yeni koleksiyonunu aynı isimli sergiyle tanıtıyor! Hitit hiyeroglif yazısında dişilik ve iyiliğin aynı sembolle, üçgenle anlatılmasından yola çıkan sanatçının tasarımları 9 Şubat – 13 Mart tarihleri arasında Adahan İstanbul Otel’de sergileniyor.

Daha önce sigortacılık alanında isim sahibi bir iş kadını olan Canan Alimdar 2006 yılında, neredeyse tamamen erkek-egemen olan kuyumculuk mesleğine gönül verdi. Alimdar takı tasarımının büyülü dünyasına adım atışının 10. yılını; Anadolu’nun 1000 tanrılı Hatti halkı Hititlerden esinlenen “Ninda” isimli çok özel bir koleksiyon ile kutluyor. Koleksiyon, 9 Şubat – 13 Mart tarihleri arasında Adahan İstanbul Otel’de gerçekleşecek aynı başlıklı bir sergi ile hem takı, hem de tarih meraklıları ile buluşuyor.

Koleksiyona ismini veren Sümerce “Ninda” kelimesi, Hitit çivi yazısının çözümünde anahtar olarak kullanılmış ve Hitit tarihinin gün yüzüne çıkmasında çok önemli rolü olan bir ideogram. “Ekmek” anlamına gelen bu kelime sayesinde; Hititçe’den çevrilen ilk cümle olan “Ekmeği yiyeceksiniz, suyu da içeceksiniz” ile Hititçe çözümlenmiş ve Anadolu’nun bu en önemli kadim uygarlığı tarihe kazandırılmış.

Hititlere ait arkeolojik buluntularda, bu döneme ait belgelerde yer alan altın ve gümüş süslerin somut örnekleri bulunmuyor. Canan Alimdar bu nedenle, “Ninda” koleksiyonunda takılardan çok mühürlerden, taş levhalardaki figür ve desenlerden, giysi desenlerinden ve hiyeroglif ideogramlarından esinleniyor. “Ninda” koleksiyonu Arinna, Aššu, Kaluppa ve Tavananna başlıklı dört seriden oluşuyor. Koleksiyonda, döneme ait belgelerde sıkça rastlanan halka küpelere ağırlık verilirken, bilezikler ve ürünlere özel olarak hazırlanan zincir kolyeler dikkat çekiyor.

Canan Alimdar’ın yeni koleksiyonundaki bir diğer esin kaynağı ise, hiyeroglif yazıda “iyilik” anlamına gelen üçgen figürü. Hiyeroglifte ikizkenar üçgen “şehir”, yanyana iki ikizkenar üçgen “ülke” anlamına gelirken, aşağı bakan üçgen ise dişiliği temsil ediyor. Dişilik ve iyiliğin aynı sembolle anlatılmasından yola çıkan Alimdar sergisinde, kadınların birleşmesiyle ortaya çıkacak enerjinin dünyadaki kötülükleri yok edeceğini vurguluyor. Koleksiyonunda üçgen figürüne çokça yer veren tasarımcı, serginin ana teması olan “Kadın Eliyle Dünyaya İyilik” sloganına vurgu yapıyor.

“Ninda” koleksiyonunun 9 Şubat – 13 Mart 2017 tarihleri arasında Adahan İstanbul Otel’de gerçekleşecek sergisi kapsamında aynı zamanda; Hititlerle ilgili seminer, konuşma ve atölyeler de düzenlenecek.

Gelişim Atölyesi Genel Müdürü Özlem Seller sergi kapsamında; 18 Şubat 2017, Cumartesi günü saat 11:00’de “Hititlerin Dünyasına Yolculuk” başlıklı bir çocuk atölyesi gerçekleştirecek. İyilik ve kötülük tanrılarının mücadelesinin çocuklara bir oyunla anlatılacağı çalışma, 3-6 ve 7-12 yaş olmak üzere iki farklı yaş grubuyla yapılacak. Uzm. Psk. Danışman Özlem Mumcuoğlu’nun, ebeveynlere yönelik öykü anlatılıcığı semineri “Hitit Güneşi’nden Öyküler” ise 26 Şubat 2017, Pazar günü 13:00’te başlayacak.

Türkiye Gezginler Kulubü Derneği Yön. Kur. Bşk. Yrd. Mehpare Sözener’in “Arinna’dan Ayşe’ye Dünya Kadınları” başlıklı kültürel farklılıklar sunumu, 9 Mart 2017, Perşembe günü saat 14:00’te gerçekleşecek. Hitit Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Sir Gavaz ise 11 Mart 2017, Cumartesi günü 16:00’da; “Kadın ve İyilik Teması ile Hititlere Esrarengiz Yolculuk” başlıklı bir seminer verecek. Kontenjanı sınırlı olan etkinliklere katılım için cananalimdar.com adresinden kayıt yaptırılması gerekmekte.

Canan Alimdar da, her Salı günü 11:00 - 12:30 saatleri arasında sergi alanına kuracağı atölyesinde dileyenlerin katılımına açık olarak takı tasarım çalışmalarına devam edecek.

Bilgi için: cananalimdar.com

Tarih : 09 Şubat-13 Mart 2017

     Diğer  Sergiler 

Sabahattin Ali Sergisi
Bir Meteliğin Peşinde
Elif Çelebi-Çağrı Saray
Özge Enginöz
Saim Dursun
Siperisaika
Alev Ermiş Mavitan
Günnur Özsoy
Gafur Uzuner
Muğlak Alan
Nerkiz Akçura
Atatürk Ve Çocuk
Selma Arslan-Fatoş Hun
Hüsnü Koldaş
Çini Sergisi
Ece İnciler Üçkardeşler
Eda Özbekkangay
Leyla Küçük
Elsa Ers


Kelime:
 
Sergiler
Alev Ermiş Mavitan
Atatürk Ve Çocuk
Bir Meteliğin Peşinde
Çini Sergisi
Ece İnciler Üçkardeşler
Eda Özbekkangay
Elif Çelebi-Çağrı Saray
Elsa Ers
Gafur Uzuner
Günnur Özsoy
Hüsnü Koldaş
Leyla Küçük
Muğlak Alan
Nerkiz Akçura
Özge Enginöz
Sabahattin Ali Sergisi
Saim Dursun
Selma Arslan-Fatoş Hun
Siperisaika
 
Nisan 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
     
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..