12/11/2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Akademililer Sanat'da Karma Resim

Akademililer Sanat Merkezi, yeni sergisinde soyut resimlerden oluşan bir seçkiyle, bu alandaki genç ve usta pek çok başarılı ressamı bir araya getiriyor. Ağırlıklı olarak figüratif sergilere yer veren bir sanat merkezinin, soyut sanatın pek çok farklı teknik ve anlatımını izleyicisiyle buluşturuyor olması da, sergiyi özel bir keşif alanı haline getiriyor.

Sanat izleyicisinin soyut esere verdiği ilk reaksiyonlardan olan “Ne yaptığını anladım” cümlesi serginin ismini oluşturarak, esprili bir dille, resimle karşılaşma anımızda kavrama durumunun gerekliliğini sorgularken, anlamaktan daha mühim başka eylemlerin de eserle iletişimde pay sahibi olduklarını bize hatırlatmaktadır.

Soyut bir eserin üzerine kurulduğu sorunsalı anlamak, her zihinde farklı bir yoldan geçerek oldukça kişisel bir şekilde sonuçlanan bir sanatsal süreçtir. Bu süreç kimi talihli durumda, ressamın dahi fark etmediği anlamlı tesadüfleri de kapsayarak, izleyicinin eseri yüksek bir anlamlandırma ve içselleştirme süreci ile sonuçlanır. Bu belki de, bir ressamın hayal edebileceği en mutlu sona giden iletişim sürecidir. Kavramın önemi kadar tekniğin kullanımı, sanatçının içselliğini dışavurumu, rengin ifadedeki önemi ve özellikle de izleyicinin sezgisinin rolü bu anlayışta pay sahibi olan pek çok kriter arasındadır. Soyut ya da figüratif, bir resim tam da ressamın anlatmak istediği şekilde anlaşılabilir mi, dahası bu çaba ne ölçüde gereklidir? Estetik ve kavrayış, iki önemli bilgi olarak belleğimizde bizi yönlendirirken, tuvalin ele aldığı sorunu fark etmek kendiliğinden gelişen bir süreç olacaktır. Sezgi ile kavrama tutumu, pek çok karşılaşmada gerçek bir sanat deneyimi yaşamamız için yeterlidir. Soyut resimde rengin kullanımı, hareket ve ritm öğeleri, formların ele alınışı ve kompozisyonda yerleşimi, başlı başına bir sanat meselesi olan “soyutlama” kavramı gibi önemli adımlar ise, resmin okunuşunda bize ipucu veren, yol gösteren bir rehber niteliği taşır.

Resmi kesin çizgilerle anlamlandırmaktan çok sezmenin ve hissetmenin gücünü deneyimlemek ile, bu eserler ulaştıkları zihinlerde öz anlamlarına kavuşacaklardır. Genç ve usta 13 ressamın eserlerinden oluşan sergide işleri bulunan sanatçılar: Mete Ağyar, Zahit Büyükişleyen, Erkan Doğanay, Yıldız Doyran, Akın Ekici, Şafak Eyüboğlu, Veysel Günay, Sabahattin Tuncer, Fevzi Karakoç, Bahar Kocaman, Ahmet Merey, Erkan Yaprakkıran, Semih Zeki. “Ne yaptığını anladım” karma resim sergisi, 30 Kasım - 20 Aralık 2017 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde sanatseverleri beklemektedir.

Yer:Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok No:37 Beyoğlu/İstanbul
Tel : (0212) 245 02 29

Tarih : 30 Kasım-20 Aralık 2017

     Diğer  Sergiler 

Osman Hamdi Bey
Hayrettin Sönmez
İlhan Berk 100 Yaşında
Tombak
Tigran Asatryan
Onur Bezirci-Ömür Atay
Sema Çulam
Deniz Karakaya
Dost Fırçalar 5
Hüseyin Korzay
Hülya Küpçüoğlu
Parajanov Sarkis ile
Zaman Değişmeli
Bora Uluyol
İsmail Menekşe
Klasikten Çağdaşa Türk Resmi
Feminen


Kelime:
 
Sergiler
Bora Uluyol
Deniz Karakaya
Dost Fırçalar 5
Feminen
Hayrettin Sönmez
Hülya Küpçüoğlu
Hüseyin Korzay
İlhan Berk 100 Yaşında
İsmail Menekşe
Klasikten Çağdaşa Türk Resmi
Onur Bezirci-Ömür Atay
Osman Hamdi Bey
Parajanov Sarkis ile
Sema Çulam
Tigran Asatryan
Tombak
Zaman Değişmeli
 
Aralık 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
     
Tarihi seç, etkinliği gör!..