4/25/2019 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 İntihal mi?-Hal mi?

Yapı Kredi Kültür Sanat’tan yeni bir sergi

İntihal mi?/Hal mi?

Yapı Kredi Kültür Sanat, 22Haziran- 29Temmuz2018tarihleri arasında, “İntihal mi?/Hal mi?” başlıklı bir grup sergisine ev sahipliği yapıyor.Sergide sanatçılarÇağrı Saray, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Mehtap Baydu, Özlem Günyol&Mustafa Kuntve Necla Rüzgar’ın birbirlerinin daha önce yaptıkları çalışmalarından yola çıkarak yarattıkları 6 yeni iş ve onların kaynağı olan 6 eski işyer alıyor. Serginin küratörüsanat tarihçisi ve sanat eleştirmeni, akademisyen Nazlı Pektaş.

İntihal mi?/Hal mi? başlıklı grup sergisi,serginin içeriği olan intihal kavramını soruya çevirerek tartışmaya açıyor. Sergi, bir yandan intihalin, sözlükteki manasına(aşırmaya,bir başkasının eserinden parçalar alıp kendininmiş gibi göstermeye) yakınlaşıyor. Öte yandan da sanat tarihinin seyri içinde ilk başta bir öğrenme metodu olarak kendine yer bulan kopyalama eylemine eğiliyor. Daha önce yapılmış çalışmalardan yola çıkılarak yaratılan “yeniyi” merkeze alan sergi; altı sanatçının birbirleriyle ve işleriyle girdikleri diyalog sonucu ortaya çıkan 6 yeni iş ve onların kaynağı 6 eski işi izleyiciye sunuyor. İntihal mi?/Hal mi? izleyiciyi eski işlerle birlikte onlardan yola çıkmış;esinlenmiş, etkilenmiş, üretim yolunu tekrar etmiş, anlatı biçimine ortak olmuş, içindeki nesneyi yeniden üretmiş, hikayesini kendi hikayesiyle birleştirmiş, aynı mekanı işlerine davet etmiş altı yeni işi keşfetmeye davet ediyor.

Sergide yer alan sanatçılar küratör Nazlı Pektaş’ın davetiyle birbirleriyle eşleştirilerek sergideki diyaloğa dahil olurlar. Sanatçılardan istenen, serginin başlığına taşınan soruyu yeni üretimlerinde gösterebilmeleridir. Küratör konu önermez. İntihal mi?/Hal mi?eşleşen sanatçıların birbirlerinin üretimlerine odaklanarak yeni ve kendilerine ait bir okuma yapmasını ve sonucunda bu okumayı yeni bir yapıta çevirmesini önerir. Sergi, sanatçıların hem birbirleriyle hem de küratörle bir yılı aşan bir zaman diliminde gerçekleştirdiği performansın ürünüdür. Bu sürede yeryüzüyleve birbirleriyle iletişim ve etkileşim içinde olan sanatçılar; nesne, konu, üslup, form kullanımını biriciklik iddiasınıntekil dilinden sökerek çoğul/etkileşimli biranlatımın içinden süzerler ve yeni, kendilerine ait bir yapıt meydan getirirler.

Sergi, bir yandan Modernizmle birlikte altı kalın çizgilerle çizilen “biricik” olma durumunun yerini alan yeniden üretimi, Nicolas Bourriaud’nun postprodüksiyon terimini taşıdığı yerle birleştiriyor. Diğer yandan da intihal, temellük etme, çalma, kopya, ödünç alma gibi isimlerle anılan yeniden üretimin, sanatçıların birbiriyle girdiği iletişimle vardığı noktayı tartışmaya açıyor ve “İntihal mi? Hal mi?” sorusunu izleyiciye soruyor.

Adres: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstiklal Cad. No:161 34433 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0 212 252 47 00

Tarih : 22 Haziran-29 Temmuz 2018

     Diğer  Sergiler 

Tombak
Orhan Pamuk-Balkon Fotoğraflar
Halit Demirel
Zeynep Torun
Benim Kedilerim
Mürekkepten
Asya Sazlı
Çocuk Sanat Merkezi
Faruk Cimok
Canlılar Dünyası ve Doğamız
Dilara Koz
Dokunuşlar
Gaya Sanat Seramik Sergisi
Melis Buyruk
Nergiz Yeşil
Ali Elmacı-Louie Cordeao


Kelime:
 
Sergiler
Ali Elmacı-Louie Cordeao
Asya Sazlı
Benim Kedilerim
Canlılar Dünyası ve Doğamız
Çocuk Sanat Merkezi
Dilara Koz
Dokunuşlar
Faruk Cimok
Gaya Sanat Seramik Sergisi
Halit Demirel
Melis Buyruk
Mürekkepten
Nergiz Yeşil
Orhan Pamuk-Balkon Fotoğraflar
Tombak
Zeynep Torun
 
Nisan 2019
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
    
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..