1/25/2020 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Nalan Yırtmaç

Nalan Yırtmaç'ın kişisel sergisi İsim, Şehir, Bitki, Hayvan Depo'nun giriş katında, sanatçının son yıllarda farklı medyumlarda ürettiği işleri biraraya getiriyor. Daha önceki işlerinde kentsel dönüşüm, kent hakkı ve insan hakları meselelerine yoğunlaşan sanatçı, bu sefer üretiminin odağına ekolojik yıkım, yerel direniş ve göçmen hakları konularını alıyor.

Bu sergide Türkiye'nin yakın geçmişinde yaşanan sosyal ve siyasi olayları hem bireysel hem de kolektif hafıza üzerinden yorumlayan Yırtmaç'ın işlerinin bir kısmı günce tutma pratiği gibidir. 2015'ten bu yana ülkenin sertleşen politik iklimindeki olaylar ve akabinde gelen göç dalgası, işlerde bu karanlık dönemin bir kaydına dönüşür. Sanatçı siyasi ve zorunlu göç vakaları üzerinden barınma ve mekânsal aidiyet kavramlarına odaklanır, özne ve mekân ilişkilerini sorgular. Çoğunlukla stensil (şablon) tekniğiyle tuval üzerine çalışan Yırtmaç'ın bu son dönemdeki resim ve desenlerindeki kavramsal çerçeve aynı zamanda yüzey seçimlerine de yansıyor. Sanatçının perdeden tekstil artığı kağıtlara geniş bir seçki oluşturan yüzeyleri kişisel ve gündelik olanın hafızasını da sergiye taşıyor.

Sergideki bir diğer uzun soluklu iş serisi ise sanatçının 2017'de Mexico City'deki R.a.t. Puerto Mitla misafir sanatçı programındaki gündelik deneyimlerinden ve araştırmalarından yola çıkıyor. Sosyal ve siyasi meselelere olan ilgisini bu coğrafyada ürettiği işlere de taşıyan Yırtmaç hem buradaki mahalle kültürüne, şehirde mevcut olan alt kültürlere hem de daha önceki işlerinde olduğu gibi ifade özgürlüğü mağduru olan gazetecilere odaklanıyor. Gündelik olarak ilişki kurduğu öznelerin yanı sıra, araştırmalarında karşısına çıkan siyasi figürlerin portreleri sanatçının program boyunca yanında taşıdığı defterlerinde, desenlerde, suluboyalarda, kolajlarda form buluyor.

Sergiye ismini veren çocuk oyununda olduğu gibi, farklı coğrafyalardan özneler, şehirler, kamusal ve kişisel mekânlar, hayvanlar, tabiat ve peyzaj ögeleri Yırtmaç'ın seçkisinde biraraya geliyor. Gündelik olanın siyasiliğinin imgelerle altını çiziyor, bizlere hatırlatıyor.

Nalan Yırtmaç, İstanbul'da yaşayan sanatçı ve eğitmen. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü, Özer Kabaş atölyesinden mezun oldu. Çalışmalarında genellikle kentsel dönüşüm, kent hakkı, mahalle kültürü, insan hakları ve ekolojik yıkım gibi sosyal ve siyasi meselelere odaklanır. İşlerinde resim, desen, kolaj, stencil baskı, linol baskı, suluboya ve duvar resmi gibi birçok farklı medyum ve hem geleneksel hem de deneysel birçok yüzey kullanır. 2000 - 2009 yılları arasında Hafriyat sanatçı kolektifinde yer almıştır.

Yer: Depo | Tütün Deposu
Lüleci Hendek Cad. No: 12
Tophane Beyoğlu İstanbul
T: 212-292 39 56

Tarih : 14 Kasım-29 Aralık 2019

     Diğer  Sergiler 

Canan Tolon
Altan Gürman
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
Ressam Masalı
Portreler
Kerem Ağralı
Canım Aliye Ruhum Filiz
İnci Furni
Sagalassos
Serra Tansel
Mustafa Delioğlu
Ayşegül Yarar
Yolculuk
Kağıdın İzinde
Ebru Zarakolu
Fevzi Karakoç
Altı Tasarımcıdan Eskizler


Kelime:
 
Sergiler
Altan Gürman
Altı Tasarımcıdan Eskizler
Ayşegül Yarar
Canan Tolon
Canım Aliye Ruhum Filiz
Ebru Zarakolu
Fevzi Karakoç
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
İnci Furni
Kağıdın İzinde
Kerem Ağralı
Mustafa Delioğlu
Portreler
Ressam Masalı
Sagalassos
Serra Tansel
Yolculuk
 
Ocak 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
 
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..