18.06.2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Ekici’nin Lezzet Hikayeleri

Lezzet Hikâyeleri’nin yeni durağı Erzurum oldu

1957 yılından bugüne sadece peynir üreten ve bu sene 60’ıncı yılını kutlayan Ekici Peynir, Türkiye’nin lezzet hikâyelerini yazmaya devam ediyor. Saklı kalmış lezzetlerin ortaya çıkarıldığı yolculukta yeni durak dadaşların diyarı Erzurum oldu. Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte Cağ Kebabı’nın, Kadayıf Dolması’nın, kavurmaların ve hamur işlerinin tat verdiği yerel lezzetler peynirli tariflerle yeniden yorumlandı.

Türkiye’nin peynir uzmanı Ekici Peynir, “Lezzet Hikâyeleri” projesi kapsamında ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirleri ziyaret etmeye devam ediyor. Kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Ekici’nin Lezzet Hikâyeleri’nin altıncı durağı binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan dadaşlar diyarı Erzurum oldu.

Lezzet Hikâyeleri yolculuğuyla Türkiye’nin bütün bölgelerini ziyaret etmeye devam eden Ekici, Doğu Anadolu’nun kadim kenti Erzurum’un yöre lezzetlerini farklı çeşitteki peynirleriyle yeniden yorumladı. Ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç ile birlikte Erzurum’a giden Ekici Peynir, Doğu Anadolu’nun et, tahıl ve bakliyattan zengin lezzetlerini peynirli tariflere uyarlayarak Erzurum’un geleneksel mutfağına farklı bir boyut kazandırdı.

Eyüp Kemal Sevinç’in Ekici’nin peynir çeşitleriyle hazırladığı Erzuruma’a özel tariflerde dillere destan Cağ Kebabı lavaş içerisinde eritmelik Ekici kaşarla sunulurken, ağızda dağılan kadayıf dolması Ekici Ricotta peyniri ile farklı bir tat kazandı. Peynirli Çaşır Kavurması, Dut Çullaması, Lor Dolması, Peynirli Paşa Ezmesi, Peynirli Kete, Tatar Böreği, Keleçoş gibi yöresel lezzetler adeta damak çatlattı.

Projenin sonunda gidilen her şehrin yöresel lezzetleri ve şehirlerden çıkan hikayeler Lezzet Hikâyeleri isimli bir kitapta derlenecek. Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’in danışmanlığında hazırlanacak olan kitapta, yöresel lezzetler ve ait olduğu şehirlerin tarihi güzellikleri zengin görsellerle işlenecek. Kitapta mutfağıyla ön planda olmayan şehirlerin hikâyeleri ve gizli kalmış lezzetleri gün yüzüne çıkarılacak.

Tarih : Ağustos 2017

     Diğer  Etkinlikler 

Kozzy AVM'de Çocuk Atölyeleri
Mövenpick'de Shopping Fest
Punto'dan Ferahlatan Yaz Lezzetleri
Farklı Bağımlılıklar
Leman Amatör Günleri


Kelime:
 
Etkinlikler
Farklı Bağımlılıklar
Kozzy AVM'de Çocuk Atölyeleri
Leman Amatör Günleri
Mövenpick'de Shopping Fest
Punto'dan Ferahlatan Yaz Lezzetleri
 
Haziran 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..