10/20/2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Kahverengi Tereyağı

Lezzeti ikiye katlayan tarif: Kahverengi tereyağı
Normal tereyağının lezzeti malum. Ancak ondan bile lezzetli, mucize bir tarif son dönemde Türkiye’de yavaş yavaş tanınmaya başladı: Kahverengi tereyağı. Et yemeklerinden kurabiyelere, keklerden fırında pişen sebzelere kadar pek çok yemekle buluşabilen bu nefis lezzeti yapması da saklaması da çok kolay. Yemek.com kahverengi tereyağına dair tüm bilinmesi gerekenleri derledi.

Dünya mutfaklarında sıkça kullanılan kahverengi tereyağı (brown butter), henüz Türkiye’de az kişi tarafından tanınıyor. Yemek.com, Onu Bir Kere Denediğinizde Diğer Yağları Unutacaksınız: Kahverengi Tereyağı başlığı ile bu mucize lezzete dikkat çekti.

Kahverengi tereyağı, tereyağının yakılmadan, belli bir ısıda eritilip, içindeki süt maddelerinin ortaya çıkarıldığı, daha karamelize bir tadı ve kokusu olan yağ çeşidine deniliyor. Klasik tereyağından elde ediliyor. Et yemeklerinden kurabiyelere, keklerden fırın sebzelerinin üzerine hemen hemen tüm tariflerde kullanabiliyor ve içine girdiğin her şeyin lezzetini ikiye katlıyor. Kahverengi tereyağının yapımı oldukça pratik, ancak dikkat istiyor. İşte adım adım kahverengi tereyağı tarifi:

1 – Kaliteli bir tereyağı seçin
İşe kaliteli bir tereyağı seçerek başlayın. Seçeceğiniz tereyağı klasik bir tereyağı olabileceği gibi manda tereyağı gibi daha yoğun kıvamlı ve lezzetli bir ürün de olabilir. Bu şekildeki tereyağını soğuk bir haldeyken yanmaz yapışmaz kalın tabanlı bir tencerenin ya da sos tenceresinin içerisine alın. Kısık ateşte ısıtmaya başlayın.

2 – Kısık ateşte, sürekli karıştırın
Isınma aşamasında ateşi sürekli kısık ateşte tutun. Kahverengi tereyağını çok yüksek ateşte yapmaya çalışırsanız yağ yanar, süt maddeleri açığa çıkmaz ve yanık bir tat oluşur. Bu esnada spatula ya da tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak tüm tereyağının aynı miktarda eridiğinden emin olun. Hatta mümkünse çırpıyormuş kadar hızlı karıştırmakta daha büyük fayda var. Bu aşamada üzerinde hafif hafif tortular oluşmaya başlayacak.

3 – Tortular birikmeye başlıyor
Üzerinde iyice tortuların birikmeye başlamasıyla süreç hızlanıyor. Bu aşamada da dikkat etmeniz gereken şey ısısının her yere eşit miktarda dağılıyor olması. Asla dibinin yanmamasına dikkat edin, bu yüzden sürekli karıştırın.

4 – Amber rengi alıp kokusu çıkana kadar devam
Bir süre sonra kenarlardan hafif hafif fokurdamaların oluştuğunu görmeye başlayacaksınız. Tam bu aşamada amber rengi alana kadar ve kokusu çıkana kadar güzelce karıştırmaya devam edin. Çırpmaya yakın hızda ve hareketlerle, kısık ateşte tereyağını hafif hafif kaynatın.

5 – Cam kavanoza boşaltın veya dinlendirin
Tereyağının kokusu tam olarak çıktığında ve rengi iyiden iyiye koyulaşıp amber rengine dönüştüğünde ocaktan alın. Hemen kullanmayacaksanız bir cam kavanoza boşaltın ve soğumaya bırakın. Hemen kullanacaksanız da oda sıcaklığında bir süre dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz.

Daha yoğun, daha karamelize bir tat
Kahverengi tereyağını yemeklerinizin üzerine gezdirebilir, yemeklerinizi onun içinde pişirebilir ya da kek, kurabiye gibi tatlılarınızın harcında kullanabilirsiniz. Kurabiye harçlarında kullandığınızda daha yoğun kıvamlı, daha karamelize olmuş, içi hafif ıslak kurabiyeler elde ederseniz. Keklerin ise daha kıvamlı ve yoğun lezzette olmasını sağlar. Hamur işlerinin üzerinde hafif isli bir tat ve koku bırakır. Et yemeklerinin özellikle üzerine gezdirildiği durumlarda etin içine işleyerek nefis bir tat ve kokuya sahip olmasını sağlar.

Yavaş pişen yemekler için uygun değil
Kahverengi tereyağını kullanırken yapmanız gereken en önemli şey onu uzun sürede pişen yemeklere koymamak. Aksi takdirde tekrar pişirilirken yanmalar söz konusu olabilir. Hızlı pişen yemeklerde ise bu sorun yaşanmaz.

Tarih : Aralık 2017

     Diğer  Etkinlikler 

Mövenpick'den Çikolatalı Lezzetler
Ara Güler Hayatını Kaybetti
Tasarım Tomtom Sokakta
Kestane Pişirme Yöntemine Dikkat!
Sanat ve Müzik Üzerine
Şarkılar Seni Söyler
Betül Arım
Meme Hastalıkları Tedavi Yöntemleri
Osman Balcıgil Söyleşisi
Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi
Ranchero’ya Cadılar Geliyor!
Halloween Party
Tasarım Harikası Kalemler Penfest'te
Sunay Akın ile Görçek


Kelime:
 
Etkinlikler
Ara Güler Hayatını Kaybetti
Betül Arım
Halloween Party
Kestane Pişirme Yöntemine Dikkat!
Meme Hastalıkları Tedavi Yöntemleri
Mövenpick'den Çikolatalı Lezzetler
Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi
Osman Balcıgil Söyleşisi
Ranchero’ya Cadılar Geliyor!
Sanat ve Müzik Üzerine
Sunay Akın ile Görçek
Şarkılar Seni Söyler
Tasarım Harikası Kalemler Penfest'te
Tasarım Tomtom Sokakta
 
Ekim 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
   
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..