4/8/2020 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Güneş Terkol

Güneş Terkol "Bir İkili" - Gerçek Masallar Anlatan Sergi!

KRANK Art Gallery 13 Şubat- 22 Mart arası Güneş Terkol'un "Bir İkili" adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 16. İstanbul Bienali'nde Güçlü Öztekin ile beraber gerçekleştirdiği Worlbmon adlı enstalasyonu ile yer alan sanatçı, KRANK Art Gallery'deki solo sergisinde bienal sürecinde ürettiği eserlerinin yanısıra son dönemde ürettiği ahşap ve serigrafik baskı ve litografileri ile katılıyor. Sergiye aynı zamanda Güneş Terkol'un ilk sanatçı kitabı da eşlik edecek.

Güneş Terkol, çalışmalarında sıklıkla, kişisel ve kollektif hikayelerden ilham aldığı figürleri ve sahneleri işleyerek kumaşları dönüştürür. Yaşadığı çevrenin etkisi altında işler üretse de eserleri gerçeküstü ve sembol yüklü kompozisyonlar ile doludur. Sanatçı, insanların, özellikle kadınların, kalıplaşmış cinsiyet ve sınıf stereotiplerine direnmek ve kendi kişisel arzularını ve kimliklerini savunmak için buldukları yolları inceler. Politik ifadesi üretim tekniği ve temsil içeriğine gömülmüştür adeta.

Mitoslar ve masallar kendilerini sembol dili aracılığı ile ifade eden geçmiş zaman bilgelikleri ve özdeyişleridir. İnsanlık tarihinin en eski eserlerinden olan mitoslarla, günlük yaşantımızın ürünleri olan rüyalar, birbirleri ile şaşırtıcı bir benzerlik gösterirler. Özünde her ikisi de yaşanmışlık ve hatıra hazineleridir. Tüm dış baskılardan arındığımız uyku durumunda, uyanık hale oranla daha gerçekçi ve özgür oluruz. Bilinçli haldeyken bastırıp, ittiğimiz ya da duyup, görmek istemediğimiz bir çok şey, rüyalar aracılığı ile dile gelip karşımıza dikilirler. Güneş Terkol'un ince ve geçirgen çalışmaları bizi rüyalar ve mitoslar dünyasına sokarak, özünde gerçek masallar anlatmaktadırlar. Masallar gibi uçucu ve inandırıcı olan bu çalışmalar bir büyü dünyasının içinden geçen bilmece bulmaca enigmasına ait gibi durmaktadırlar

Güneş Terkol'un eserlerindeki hikayeler bizim dünyamıza ait olarak bir nakış gibi işlenmişlerdir. Soyutlaştırılan figürlerin, çoğul ruh halleri ve büyüleyici kişiselliği karşımıza geçmiş, bizi onlara bakmaya sevk etmektedir. Cinsel anlamda ikili doğasını yansıtan teatral ve metaforik personalar, çekici oldukları kadar sevimli bir uçuculuk ve tuhaflık taşımaktadır.

Güneş Terkol "Bir İkili" sergisinde izleyiciyi: "bir ikili biri akıl diğeri kalp kaideleri ortak bir ikili sarmaş dolaş hem gülen hem somurtan" dizeleri ile karşılar.

Düşsel bir takım imgelerin bir görünüp bir kaybolduğu film perdesini andıran yerleştirmesinde sanatçı, ikili durumları inceler. Beden-ruh, akıl-kalp, mutluluk-keder gibi dualistik kavramların bütünlüklü bir varoluş içerisinde yarattığı dengeyi gözler önüne serer. 2019-2020 kış döneminde Akbank baskı atölyesine uygulayıcı sanatçı olarak seçilen Güneş Terkol, nakış tekniği yerine baskı tekniği kullanarak kariyerinde bir ilki gerçekleştirdiği eserlerini de bu yerleştirmesine dahil etmektedir.

KRANK Art Gallery'de 20 Mart'a kadar devam edecek sergiye sanatçının kariyerinde ilk olma özelliğini taşıyacak olan sanatçı kitabı da eşlik edecek. Yazılarını Ali Akay, Bige Örer ve Sibel Erdamar'ın yazdığı kitapta sanatçının kariyerinin yapıtaşlarını oluşturan karma ve solo sergiler, katıldığı bienaller ve kollektif çalışmalarının ürünü olan pankart ve ses atölyeleri mercek altına alınmaktadır.

Yer: Krank Art Gallery
Cengiz Topel Cad. No:39 - Le Meridien Istanbul Etiler
Etiler Beşiktaş İstanbul
T: 212-243 57 86

Tarih : 13 Şubat-22 Mart 2020

     Diğer  Sergiler 

Portreler
Sagalassos
Akış
Emre Rende
Basma Alsharif
Gece Vardiyası
İstiklal
Külkedisi ve Beş Hececiler
Utku Varlık
Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri
Elçiler ve Ressamlar
Kahve Molası
Osman Hamdi Bey
Fatma Tülin
Muhsin Kut
Güncel Sanatta Minyatür


Kelime:
 
Sergiler
Akış
Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri
Basma Alsharif
Elçiler ve Ressamlar
Emre Rende
Fatma Tülin
Gece Vardiyası
Güncel Sanatta Minyatür
İstiklal
Kahve Molası
Külkedisi ve Beş Hececiler
Muhsin Kut
Osman Hamdi Bey
Portreler
Sagalassos
Utku Varlık
 
Nisan 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
  
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..