1/23/2020 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 İnci Eviner

İNCİ EVİNER’DEN “KIRIK MANİFESTOLAR”

İnci Eviner, 2011 başında Paris Modern Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen kişisel sergisinde gösterdiği Kırık Manifestolar’ı 17 Eylül’den itibaren İstanbul’da sergiliyor. Haldun Dostoglu’nun düzenlediği ve Nazlı Gürlek küratörlüğünde hazırlanan sergi yakın bir gelecekte “Nesrin Esirtgen Koleksiyonu” mekanına dönüşecek olan Mısır Apt. 5. Katta açılacak.

Kırık Manifestolar sergi mekanını kıskançlık, haset, şefkat, aşk, eğlence, cinsellik, şiddet, terör, cinayet, umut ve utancın göz önüne serildiği ve izleyiciyi hem görsel hem zihinsel hem de duygusal açıdan kavrayıp içine çekiveren sürreel bir sahneye dönüştürüyor.

Sergide, izleyiciyi sanatçının güncel olaylardan, arşivsel ve tarihi belgelerden esinle çizdiği çini mürekkebi desenler karşılıyor. Ana mekanda ise üç ekranlı ve onbeş metre uzunluğundaki epik video yerleştirmesi Kırık Manifestolar (2010) yer alıyor. Göçmenler, Şiddet ve Gösteri adlı üç bölümden oluşan bu epik peyzaj İstanbullu izleyicinin sanatçının Harem (2009), Yeni Vatandaş (2009) ve Kızlar Avrupa'da (2010) adlı video çalışmalarından tanıdığı kendine özgü görsel dilin, sanatçının kendi deyişiyle ''hareketli resim'' arayışının son durağı. Videoda, karanlığın içinden sergi mekanına doğru diziler halinde uzanan tedirgin edici, merak uyandırıcı ve baştan çıkarıcı çok sayıda hareketli figür yer alıyor. Sürekli hareket eden ve şekil değiştiren bu varlıklar, yaşamlarımız üstünde egemenlik kuran iktidar düzenini, serbest bırakılan yaşam enerjisiyle bozguna uğratıyor. Bilinçle bilinçaltını, psişik olanla kamusal olanı, temsil edilmiş olanla henüz temsil edilmemiş olanı birleştiren bu ''kırık manifestolar'', hukuksal veya ataerkil toplum düzenlerinin kurulu davranış biçimlerini askıya alıyor; kurulu düzenleri kırılma noktasına doğru itiyor; yeni varoluş biçimlerinin imkanlarını araştırıyor.

Temsil sistemlerinin, tarihin, mekânın, ideolojinin, kültürün ve kimliğin insanın ve özellikle de kadının öznel varlığını hapseden kalıplarından özgürleşmeye çalışan birey, Eviner'in yirmi yılı aşkın pratiğinde sürekli bir mesele oldu. Eviner, her türlü iktidar biçimini tanımlayan rasyonel düşüncenin karşısına irrasyonel olanı, bilinçaltına ait olanı koyarak direniş için imkanlar aradı. Kırık Manifestolar yirmi yıllık arayışı yeni bir boyuta taşıyor.

Eviner, her video işinde olduğu gibi bu kez de bir ses tasarımcısıyla beraber çalıştı. Portekizli prodüktör/müzisyen/DJ João Pedro Veloso Rodrigues'in Kırık Manifestolar projesi için geliştirdiği ''sound'' köpek havlamaları, kahkahalar, bağrışlar gibi çevresel sesleri de içeren ritmik, hipnotize edici, yer yer neşeli, yer yer tedirgin edici bir tasarım.

İnci Eviner, Türkiyeli çağdaş sanat pratiği içinde kendine özgü sanatsal dilini daima korumuş bir isim. 1956'da Ankara Polatlı'da doğmuş olan Eviner İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim lisansı ve doktorası yaptı. Son dönem kişisel sergileri arasında Paris Modern Sanatlar Müzesi (2011); Whitechapel Gallery, Londra (2009); MAC/VAL, Vitry-Sur-Seine (2009); Fransız Kültür Merkezi, İstanbul (2008); Monique Goldstrom Gallery, New York (2004); Diyarbakır Sanat Merkezi (2003); Rockefeller Foundation Bellagio Center, Bellagio (2000); Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi (2000) ile Galeri Nev İstanbul ve Ankara'daki çeşitli sergiler sayılabilir. Son dönemde Bonnier Konsthall, Stockholm (2010); Busan Bienali (2010); Philadelphia Müzesi (2010); TANAS, Berlin (2010); Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viyana (2010); ARTER, İstanbul (2010); National Museum of Woman in the Arts, Washington DC (2010); Cer Modern, Ankara (2010); Martin-Gropius-Bau, Berlin (2009); Palais des Beaux-Arts, Lille (2009); Westfälischer Kunstverein, Münster (2008); santralistanbul, İstanbul (2007); Deutsche Guggenheim, Berlin'de (2007) grup sergilerine katıldı. Eviner, Galeri Nev İstanbul tarafından temsil edilmektedir.

Yakın bir gelecekte “Nesrin Esirtgen Koleksiyonu” olarak açılacak yeni mekanda düzenlenen “İnci Eviner – Kırık Manifestolar” sergisi 17 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında Mısır Apartmanı 5. katta izlenebilir. Sergi Pazar/Pazartesi hariç hergün 11:00 – 18:00 arası açık olacaktır.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişim kurunuz:
Nazlı Gürlek: nazligurlek@gmail.com,
Galeri Nev: info@galerinevistanbul.com
Galeri Nev
İstiklal Cad. Mısır Apt.
No:163 Kat: 4 D: 23
Beyoğlu İstanbul
Tel: 0212 252 15 25
info@galerinevistanbul.com
www.galerinevistanbul.com

Tarih : 17 Eylül-30 Ekim 2011

     Diğer  Sergiler 

Canan Tolon
Altan Gürman
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
Ressam Masalı
Portreler
Kerem Ağralı
Canım Aliye Ruhum Filiz
İnci Furni
Sagalassos
Serra Tansel
Mustafa Delioğlu
Ayşegül Yarar
Yolculuk
Kağıdın İzinde
Ebru Zarakolu
Fevzi Karakoç
Altı Tasarımcıdan Eskizler


Kelime:
 
Sergiler
Altan Gürman
Altı Tasarımcıdan Eskizler
Ayşegül Yarar
Canan Tolon
Canım Aliye Ruhum Filiz
Ebru Zarakolu
Fevzi Karakoç
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
İnci Furni
Kağıdın İzinde
Kerem Ağralı
Mustafa Delioğlu
Portreler
Ressam Masalı
Sagalassos
Serra Tansel
Yolculuk
 
Ocak 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
 
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..