1/23/2020 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Sarah Morris

90'ların ortalarından bu yana gerek filmleri gerekse resimleri ile yepyeni bir form kazandırdığı Amerikan metropollerinin panoramik portreleriyle uluslararası ün kazanmış Sarah Morris; kentsel alanların yüklü psikolojisi ve özellikle mimaride görsel olarak kodlanmış tarih ve hiyerarşi üzerine odaklanarak hazırladığı eserlerini ilk kez Türk sanatseverle Dirimart'ta buluşturuyor.

2002 yılından bu yana dünya sanat camiasında aktif yer sahibi Dirimart, 16 Eylül- 22 Ekim 2011 tarihleri arasında dünyaca ünlü Amerikalı sanatçı Sarah Morris'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide Morris'in son dönem serilerinden "Origami, Clips And Knots, John Hanckok, Rings''den resimlerin yanı sıra 2011 tarihli Chicago (68') isimli filmi gösterilecek.

Sarah Morris; kentsel dokunun mimarisi, tasarımı ve psikolojisi ile oynayan soyut geometrik resimleri ve yine aynı alanda çektiği filmleri ile dünya çapında haklı bir üne sahiptir. Sanatçının filmleri de resimleri ile paralel olarak kentsel, sosyal ve bürokratik topolojilerin izindedir. Morris gerek filmlerinde gerekse resimlerinde modern şehirlerin psikolojini ve mimari olarak kodlanmış politikalarını araştırır. Morris günümüzün kentsel yapılarının, bürokrasilerinin, şehirlerinin ve sakinlerinin saklamış olabileceklerinin neler olabileceğinin kaydını tutarken, belli bir anın görsel yüzeye nasıl iliştirildiğini ve kaydedildiğini inceler.

Sanatçının kariyerinde dönüm noktası oluşturmuş belli başlı serilerinden eserlerin yer alacağı sergide; Origami serisinde izlenebilecek origami diyagramlarına dayandırılmış resimlerinde; arka planda sade diyagramların matematiksel hesaplamalar ve geometriksel operasyonlarla birleşerek basit bir tuvali oldukça karmaşık uzamsal heykelsi resimlere dönüştürdüğü eserleri görebilecek. Rings serisindeki eserlerde Morris; olimpiyat halkalarından esinlendiği kadar modern şehirlerdeki birbirinin içine geçmiş otoyol ağlarına da gönderme yapıyor.

Yine son serilerinden John Hancock'tan gelen işinde sanatçı, Amerika'nın ilk çok kullanımlı gökdeleni olan John Hancock Center'ı anımsatan formlar kullanır. Morris'in resimlerindeki kendini devamlı parçalara ayıran, kendi kendini üreten ve çözünürlüğü olmayan formlar burada da kapitailist düzen sonrası ve yeni kontrol sistemleri öncesi görüntüler yaratır. Resimler aynı zamanda "Birleşik Devletler Bağımsızlık Deklarasyonu"nda yer alan büyük ve zarif imzası nedeniyle imza ile eşanlamlı anılan John Hancock'un imzası ile de ironik taklidin ve dövüşgenliğin sembolü olarak oynamaktadır. Benzer şekilde Clips And Knots'ta da sanatçı düğüm ve ataçların birbirine geçtiği formlar kullanır. Basit ofis materyallerini ele alıp ansal bir illüzyonla bunlardan birbiri ile iletişime geçen, birleşen elementler yaratır. İşlevlerini bir yana bırakıp bu birleştirici şekilleri resimlerin yarı analitik netliğine rağmen karmaşık şekilller yaratmak için kullanır. Bu basit bağlayıcı yapılar kalıcı bir araçtan muhtemel bir örgütlenmeye, yazıya, bilgiye geçişi gösterir. Bunun sonucu şekil ve içerik ayırt edilemez, renk düzenlemesiyle resimlerin anlatımı derinleşir.

Sergi ile eş zamanlı olarak sanatçının son filmi Chicago da Türk seyircisiyle buluşacak. Morris bu kez; değişmekte olan bir Amerikan şehrine kamerasını çeviriyor. Başkan Barrack Obama döneminde daha yankı bulan bu değişimi psikoloji, estetik ve mimari özelinde inceliyor. Chicago; karmaşık bir metropolün değişik katmanlarını herhangi bir sözlü anlatım ya da açıklama olmaksızın kaydediyor. Bir şehrin gündelik anlarını sosyal güç ve temsil meseleleriyle çarpıştırıyor. Morris'in kamerasının kaydettiklerine yine ünlü müzisyen Liam Gillick'in imzasını taşıyan müzikal dil eşlik ediyor. Belgesel ve kurgunun sınırlarını aşan 2011 tarihli bu özel çalışma, sergi ile eş zamanlı olarak hafta içi her gün Garibaldi Binasında izlenebilecek.

DİRİMART
Abdi İpekçi Caddesi No:7/4 Nişantaşı
34367 İstanbul - TR

Garibaldi Binası
İstiklal Cad. Deva Çıkmazı No:2
Beyoğlu

Saatler:
Pazartesi-Cumartesi 10.00-19.00

Tarih : 16 Eylül-22 Ekim 2011

     Diğer  Sergiler 

Canan Tolon
Altan Gürman
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
Ressam Masalı
Portreler
Kerem Ağralı
Canım Aliye Ruhum Filiz
İnci Furni
Sagalassos
Serra Tansel
Mustafa Delioğlu
Ayşegül Yarar
Yolculuk
Kağıdın İzinde
Ebru Zarakolu
Fevzi Karakoç
Altı Tasarımcıdan Eskizler


Kelime:
 
Sergiler
Altan Gürman
Altı Tasarımcıdan Eskizler
Ayşegül Yarar
Canan Tolon
Canım Aliye Ruhum Filiz
Ebru Zarakolu
Fevzi Karakoç
Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
İnci Furni
Kağıdın İzinde
Kerem Ağralı
Mustafa Delioğlu
Portreler
Ressam Masalı
Sagalassos
Serra Tansel
Yolculuk
 
Ocak 2020
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
 
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..