21.07.2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Ozan Türkkan

CONTEMPORARY İSTANBUL FUARI AKBANK SANAT STANDI’NDA

Akbank Sanat, 14-17 Eylül tarihleri arasında Contemporary İstanbul fuarındaki standında yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ın “Doğa gerçek mi, gerçek doğal olabilir mi?” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide doğanın algoritması ve Fractal Geometry üzerine uzun dönemli bir araştırmanın ürünü olan ve üç bölümden oluşan çalışmalar yer alıyor; izleyicilerin kod tabanlı ve generatif yöntemle yaratılmış spekulatif organik bir dünyayı 360 derece çevreleyen bir medya ile deneyimleyebilecekleri bir VR (Sanal gerceklik) enstalasyonu, bu spekülatif dünyanın bir çıktısı olarak sonsuz ayrıntıya giden bir geometrik sistemi sakince izleyebileceğimiz yüksek çözünürlükte büyük ebatta light box üzerine monte edilmiş dijital printler ve formdan forma mutasyon halinde yaşayan bir canlıya bir karaktere donüsen 3 boyutlu fractal’i izleyebileceğimiz holographic audio visual yerleştirme.

Sanatçı Ozan Türkkan sergisini şöyle tanımlıyor; “Kavramsal olarak karmaşık görünse de aslında hergün karşımıza çıkan bir gerçeklik ve doğanın kendi düzeni yenilemesinin, yaratımının bir algoritmasi. Tenimizi oluşturan DNA ile kalbimizi oluşturan DNA’nın aynı olması, ne kadar küçük bir yapı taşına odaklanırsak odaklanalım aynı temeli bulmamız herbirimizi fraktal varlıklar yapıyor. Sahil şeridinin girinti çıkıntılarından, yaprakların şekline, dağ sıralarından sinir sistemimize nereye dönsek fraktal yapılarla karşılaşıyoruz. Yani aslında tüm dünya fraktal bir krallık. Kaosu grafiğe dökmeye çalıştığımızda yine fraktal yapılar çıkıyor karşımıza. Yani aslında düzen ve patern her yerde. Belki de onun için fraktal sanatın huzur verici bir tarafı var. Karmaşanın ortasında kendini açık eden bir uyum, belki de doğaya güvenimizi yeniliyor”.

Gerçeğin bitmediğini ve her dönem yeniden üretildiğini, ancak gerçeğe erişmenin ve gerçeği tanımlamanın kaynaklarının zaman ve kültürler içinde değiştiğini söyleyen kuratör Hasan Bülent Kahraman sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “ Tek bir doğa yoktur. Kaldı ki, doğa da değişmektedir. Herakletios’un panta rei yaklaşımı doğrudur: her şey akıyor!… Bir dönem gerçeği doğada aradık. Şimdi doğaya sırtımızı dönüyoruz. Gerçek başka bir gerçekten, doğa-dışından üretiliyor. Ama gerçeğin daima gerçek ötesi bi yanı da var. Gerçek ötesi olmak doğa ötesi olmak demektir. Bilinç gerçeğin kaynağıdır artık! Ve doğayı bilincimizle kavrarız. Bilinç doğanın önündedir. Bilincimiz olmasaydı doğa olmazdı. Gerçek kurgusaldır. Salt ve mutlak bir gerçek yoktur. Gerçek kendiliğinden oluşmaz. Doğal değildir gerçek. Doğaya ait, doğadan türeyen gerçek, büyük gerçekler kümesinin sadece bir elemanıdır. Gerçek kurgu da değildir. Gerçek sadece gerçektir. Gene de gerçeğin kurmacası doğallığının ötesindedir. Üçüncü boyutu tamamladık. Dördüncü boyutta acaba ne var? Bilmiyoruz. Arıyoruz!…” dedi.

Sergi Adı: Doğa gerçek mi, gerçek doğal olabilir mi?
Sanatçı: Ozan Türkkan
Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Yer: Contemporary İstanbul - Akbank Sanat Standı

Tarih : 14-17 Eylül 2017

     Diğer  Sergiler 

Eşikler
İstanbul’da Deniz Sefası
Osmanlı Sonrasında Devinen Şehirler
Sarsılan İmge
İntihal mi?-Hal mi?
Osman Hamdi Bey
Toprağın Mirası


Kelime:
 
Sergiler
Eşikler
İntihal mi?-Hal mi?
İstanbul’da Deniz Sefası
Osman Hamdi Bey
Osmanlı Sonrasında Devinen Şehirler
Sarsılan İmge
Toprağın Mirası
 
Temmuz 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
    
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..