9/20/2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Mucizevi Meyve Mangosten

Alzheimer’den Tüberküloz’a Mangosten Farkı

Büyüme, gelişim ve sağlıklı beslenme açısından gerekli temel besin maddelerini içeriğinde bulunduran mucizevi meyve Mangosten, Alzheimer’dan tüberküloza kadar birçok hastalığın tedavisinde öne çıkıyor. Kabukları ve diğer kısımları ile de sağlık açısından önemli bir ayrıcalığa sahip olan Mangosten, özellikle Asya ülkelerinin geleneksel tıbbının bir parçası haline gelmiş durumda.

İnsan sağlığı üzerinde önemli etkisi olan ve mucizevi meyvelerden biri olarak kabul edilen Mangosten, özellikle çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından biri olan Alzheimer’ı önleyici özelliklere sahip bulunuyor. Mangosten’in, hasar gören, yaşlanmayı yavaşlatan, fiziksel ve zihinsel bozulmaların önlenmesine yardımcı olan iyileştirici özelliklere sahip olması, meyveler arasında ayrıcalıklı bir yerde konumlandırılmasına neden oluyor.

Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan Mangosten kabuğunun kurutulmuş tozu dizanteri tedavisinde, macunu ise egzamayı ve bazı deri rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabiliyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise Mangosten’in hücre onarıcı özelliğinden diş eti problemlerini iyileştirmeye kadar birçok faydasının bulunduğunu ifade ediyor. C vitamini tarafından zengin aynı zamanda düşük kalorili olması ile öne çıkan Mangosten’in kolestrolü düşürmeye yardımcı olduğunu söyleyen Kümeli, zararlı bakterilere karşı önleyici etkisi ile de tüberküloz hastalarının iyileşme sürecinde etkili olduğunu ifade ediyor. Mangosten'de bulunan antioksidanların kanseri ve diğer kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu kaydeden Kümeli, “Mangosten ayrıca bakır, manganez ve magnezyum gibi yüksek miktarda mineral içerir. Potasyum, hücrelerin ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olduğu için kalp atış hızı ve kan basıncını kontrol eden darbelere ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.” açıklamasını yapıyor.

Siyatik ağrılarını hafifletiyor, adet öncesi semptomları azaltıyor
Mangosten, ilaç tedavisi ile kontrol edilemeyen siyatik ağrılardan rahatsız olanlar için de son derece yararlı özellikler içeriyor. Kümeli, Mangosten'in günde 2-3 defa tüketilmesiyle hem ağrının hem de etkilerinin hafiflemesine etki edeceğini ifade ediyor. Mangosten’in A ve C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengin olduğunu söyleyen Kümeli, “Baş dönmesi, ruh hali değişikliği, hipertansiyon gibi adet öncesi semptomların azaltılmasında çok yararlı olabilir. Mangosten ayrıca periodontit olarak bilinen sakız hastalığına karşı savaşmak için bir silah görevi görür. Mangosten jölesi diş eti problemlerini iyileştirmeye yardımcı olur.” diyerek meyvenin yaprak ve kabuklarının ishal, dizanteri, pamukçuk ve idrar yolları rahatsızlıklarını tedavi etmede etkili olduğunu dile getiriyor.

Yağ yakıyor, hücreleri onarıyor, enerji veriyor
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, Mangosten’in kabuğunda bulunan ksanton bileşiklerinin diğer meyvelere göre daha yüksek oranda bulunduğunu kaydederek, “Bunlar cilt hastalıklarının tedavisinde vücutta hasar görmüş hücreleri onararak, korumaktadır. Mangosten, birçok yaygın cilt probleminin tedavisinde oldukça etkili olan doğal antibakteriyel özelliklere sahip bir meyvedir. Mangosten kilo vermek için de ideal bir meyvedir. Yağ yakarak, kilo alımını önlemeye yardımcı olur.” derken gün boyunca enerjik hissetmek içinde tüketilebileceğini dile getiriyor.

Tarih : Eylül 2017

     Diğer  Etkinlikler 

Sertab’ın Müzikali
Kahve Harmanı Yarışması Sonuçlandı
Behiç Pek Karikatür Evi'nde
Dünya Alzheimer Günü
Ferhangi Şeyler
Notre Dame'in Kamburu Müzikali
İpek Çalışlar-İmza Günü
İpek Çalışlar-Söyleşi


Kelime:
 
Etkinlikler
Behiç Pek Karikatür Evi'nde
Dünya Alzheimer Günü
Ferhangi Şeyler
İpek Çalışlar-İmza Günü
İpek Çalışlar-Söyleşi
Kahve Harmanı Yarışması Sonuçlandı
Notre Dame'in Kamburu Müzikali
Sertab’ın Müzikali
 
Eylül 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
      
Tarihi seç, etkinliği gör!..