9/20/2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Üsküdar Antika Fuarı

Bahreyn Sultanı’nın Abdülmecid Han’a hediye ettiği ‘Bedri İşi’ İlgi Odağı Oldu

Üsküdar Belediyesi, tamamı antika eserlerden oluşan ve içinde 200 yıllık eserlerin de yer aldığı Türkiye’nin ilk antikacılar fuarına ikinci kez ev sahipliği yapıyor. İstanbul Antikacılar Derneği tarafından organize edilen Üsküdar Antika Fuarı 1 Ekim’e kadar Üsküdar Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.

Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde Marmaray Yanı Üsküdar Meydanı’nda düzenlenen ve İstanbul Antikacılar Derneği tarafından organize edilen Üsküdar Antika Fuarı bu yıl ikinci kez meraklılarıyla buluştu. Tamamı antika eserlerden oluşan ve Türkiye’nin ilk antika çarşısı olan Üsküdar Antika Fuarı’nın bu yıl en çok dikkat çeken eseri, Bahreyn Sultanı’nın, yaptığı yardımlar nedeniyle Osmanlı Hanedanı Sultan Abdülmecid Han’a hediye ettiği Bedri İşi denilen antika eser oldu. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen tarafından açılan ve 1 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek fuarda İstanbul’un çeşitli ilçelerinden gelen antikacıların eserleri sergileniyor.

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, tarih ve kültür semti Üsküdar’da kıymetli antika eserleri ziyaretçilerle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Türkmen şöyle devam etti: “İlk kez geçen yıl düzenlediğimiz Antika Fuarı’nı bu yıl kapsamını daha da genişleterek meraklılarıyla buluşturuyoruz. 200 yıl önce kullanılmaya başlanan para sayma makinesi, telefon, tartı ve saatlerin ilk örneklerinin yanı sıra Bahreyn sultanı tarafından Osmanlı Padişahı Abdülmecid Han’a hediye edilen bir eser de bulunuyor. Bedri işi denilen Hint işi eserin içi ayetlerle dolu, dışındaysa kendisine armağan edildiğine yönelik yazı ve tarihler bulunuyor. Fuarın en nadide parçası… Bugün burası bir fuardan çok tarihin köklerini gençler ve çocuklarla buluşturma sahnesi. 100, 200 yıllık eserler var. Adeta tarih yeniden canlandırılıyor. Tarih ve antika meraklıları kadar, gençlerimizi ve çocuklarımızı fuarı ziyaret etmeleri için Üsküdarımıza bekliyorum.”

Üsküdar Antikacılar Fuarı’nın açılışına katılan isimler arasında AK Parti Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır, Osman Boyraz, Hurşit Yıldırım, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve Antikacılar Derneği Başkanı Abdulbaki Şimşek de yer aldı.

Tarih : 23 Eylül-01 Ekim 2017

     Diğer  Etkinlikler 

Sertab’ın Müzikali
Kahve Harmanı Yarışması Sonuçlandı
Behiç Pek Karikatür Evi'nde
Dünya Alzheimer Günü
Ferhangi Şeyler
Notre Dame'in Kamburu Müzikali
İpek Çalışlar-İmza Günü
İpek Çalışlar-Söyleşi


Kelime:
 
Etkinlikler
Behiç Pek Karikatür Evi'nde
Dünya Alzheimer Günü
Ferhangi Şeyler
İpek Çalışlar-İmza Günü
İpek Çalışlar-Söyleşi
Kahve Harmanı Yarışması Sonuçlandı
Notre Dame'in Kamburu Müzikali
Sertab’ın Müzikali
 
Eylül 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
      
Tarihi seç, etkinliği gör!..