4/23/2019 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Bubi 6 Dönem

Gotik sanatın ülkemizdeki ender temsilcilerinden Bubi, aykırı işleri ile İş Sanat Kibele Galerisi’ne konuk oluyor

“Bubi 6 Dönem”
Eserlerinde uygarlık öncesi dönemlerin Mısır, Mezopotamya ve özellikle Anadolu kültürlerinin izini süren, “güzel”in ötesini arayan, kuralsızlıktan ve kusurlardan beslenen Bubi, İş Sanat Kibele Galerisi’nde “Dikişler”, ”Yamalar” , ”Aplike Yüzeyler”, “İkonalar”, “Kafesler” ve “Düğümler” gibi farklı teknikler kullanarak yaptığı çalışmaların yanı sıra heykellerinden de bazı örnekleri sergileyecek.

İstisna örnekler dışında Osmanlı – Türk sanatında pek etkili olmayan gotik üslubun nadir temsilcilerinden biri olan Bubi, düğümleri, kafesleri, yamaları, heykelleri ile güzel olanın içindeki kusurlara ve eksiklere dikkat çekiyor. İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Ruskin’in “Yaşayan her şeyde, güzelliğin de kaynağı olan belirli düzensizlikler ve noksanlar vardır. Hiçbir insanın yüzünün çizgileri iki taraftan da aynı değildir. Hiçbir yaprağın, hiçbir dalın simetrisi kusursuz değildir. Kusurluluğu kaldırmak, ifadeyi yok etmektir. Yaşamı felç etmektir.” sözleriyle ifade ettiği gibi, Bubi de çalışmalarında dağınık olana, biçimsize ve doğaya odaklanıyor. “İşlerimin izleyicilerde uygarlaşmamış, rafine olmamış gibi bir duygu uyandırması benim yaratmak istediğim bir sonuç değil. Bu sonuç kendiliğinden, dolaştığım suların hareketlerinden, doğasından kaynaklanıyor.” diyen Bubi, ustalaşmaya direnen, hep acemi kalmayı yeğleyen bir sanatçı. “Ben acemiyim ve acemi kalmak için gemilerimi hep yaktım. Ustalaşmaya, öğrenmeye karşı hep direndim. Bir hayvanın evcilleşmeye direnmesi gibi...” diyen sanatçı, resim konusunda hiçbir eğitim almaz, İstanbul Üniversitesi’nde Psikoloji ve Antropoloji eğitimi görür.

İplik parçalarından, atık kumaşlara ve özellikle atılmış malzemelere özel ilgi duyan sanatçı, yaklaşık 24 ayrı dönem ile bugüne ulaşır. 1970’li yıllarda “Kazımalar” ile başladığı çalışmalarına 80’li yıllara doğru “Geometri” de dahil olur. “Rakamlı Yüzeyler”, “Mozaikler”, “Aplike Yüzeyler”, “Jestüel Karalamalar”, “Motif Tekrarları”, “Yapbozlar”, “Dikişler”, “Yamalar”, “Ebrular”, “Eklektik Resimler”, “Düğümler-Örgüler”, “Çift Yüzeyli Rölyefler”, “Kafesler”, “Boya Akıtmaları”, “Renk Adları”, “Yazılar”, “Mektuplar”, “Kolajlar”, “Afişler” Bubi’nin 1980 sonrası eserlerinin vazgeçilmez unsurları haline gelir. “Çocukluk yıllarımda Beyoğlu’nda Hazzopulo Pasajı’nda örücüler vardı. Yırtılan giysileri fark edilemeyecek bir şekilde onarıp eski haline getirirlerdi. Ben ise bu dikişleri, yamaları bu örgü ustalarının aksine fark edilir, görünür kılmak için yapıyorum.” diyen sanatçı, 90’lı yıllara doğru “Şekilli Tuvaller”i, “Dijital Çalışmalar”ı ve 2000 sonrasında da “Tabletler”i eser gamına katar.

Kariyeri boyunca çok sayıda kişisel sergi açan, karma sergiye katılan ve eserleri yurt içinde ve dışında birçok özel koleksiyonda ve müzelerde yer alan sanatçının “ Bubi 6 Dönem” sergisi 12 Ocak 2018 – 3 Mart 2018 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

issanat.com.tr

Tarih : 12 Ocak-03 Mart 2018

     Diğer  Sergiler 

Tombak
Orhan Pamuk-Balkon Fotoğraflar
Halit Demirel
Zeynep Torun
Benim Kedilerim
Çiğdem Şahin
Mürekkepten
Asya Sazlı
Çocuk Sanat Merkezi
Faruk Cimok
Canlılar Dünyası ve Doğamız
Dilara Koz
Dokunuşlar
Gaya Sanat Seramik Sergisi
Melis Buyruk
Nergiz Yeşil
Ali Elmacı-Louie Cordeao


Kelime:
 
Sergiler
Ali Elmacı-Louie Cordeao
Asya Sazlı
Benim Kedilerim
Canlılar Dünyası ve Doğamız
Çiğdem Şahin
Çocuk Sanat Merkezi
Dilara Koz
Dokunuşlar
Faruk Cimok
Gaya Sanat Seramik Sergisi
Halit Demirel
Melis Buyruk
Mürekkepten
Nergiz Yeşil
Orhan Pamuk-Balkon Fotoğraflar
Tombak
Zeynep Torun
 
Nisan 2019
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
    
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..