12/11/2018 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Masumiyet Müzesi Milano’da

Masumiyet Müzesi'ndeki vitrinlerden ve eşyalardan yapılmış bir seçme, Milano’daki Bagatti Valsecchi Müzesi’nde "Aşk, Müzeler, İlham" adlı bir sergide sergilenmeye başladı.

19 Ocak’ta açılan sergi için Orhan PamukMilano’ya gitti ve sanat tarihçisi Prof. Salvatore Settis ile Masumiyet Müzesi ve müzeler ve şehirler üzerine bir konuşma yaptı.Bagatti Valsecchi Müzesi yöneticisi Lucia Pini ve Laura Lombardi'nin küratörlüğünde gerçekleşen sergide İstanbul'daki müzede yer alan 29 kutunun replikaları(tıpatıp taklitleri) yer alıyor. Milano'nun merkezindeki sergi 19 Ocak – 24 Haziran 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Daha önce 2016'da Londra'da (Courtauld Gallery) ve 2017'de Oslo'da bulunan Kültürler Müzesi’nde, Masumiyet Müzesi’nden seçilmiş kutuların tıpatıp taklitlerinin sergilendiği iki sergi açılmıştı.Milano'daki Bagatti Valsecchi Müzesi'ndeki serginin özel bir anlamı ise romanın başkahramanı Kemal Basmacı'nın bu müzeye özel bir ilgisi ve yakınlığı... Kemal Basmacı, romanda anlatıldığı gibi müzeye beş dakika mesafedeki Grand Hotel De La Milan’da vefat etmişti. İstanbul'daki Masumiyet Müzesi'ni kurmadan önce dünyada beş binin üzerinde müzeyi ziyaret eden Kemal Basmacı, en çok Bagatti Valsecchi Müzesi’nden etkilenmişti. Romanda Kemal Basmacı’nın bu müzeyi defalarca ziyaret ettiği anlatılıyor.

1994'te açılan ve bir “ev-müze” olma özelliği ile Masumiyet Müzesi'ne benzeyen Bagatti Valsecchi Müzesi'nde Fausto ve Giuseppe Bagatti Valsecchi kardeşler ölene dek yaşamışlar ve özenle kurdukları evlerinin atmosferinin bir müze olarak nasıl yaşayacağını Kemal Basmacı gibi hayatlarının son dönemlerinde planlamışlardı. Koleksiyonunda İtalyan Rönesansı’na ait pek çok esere sahip olan Bagatti Valsecchi Müzesi her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Geçen hafta Pamuk’un müzesi ve küçük müzeler hakkındaki görüşlerini iredeleyen bir kitap da Milano'da Bir Rüya (Un sogno fatto a Milano- A Dream Made In Milan) adıyla yayımlandı. İtalya'nın saygın sanat yayınevlerinden Johan & Levi Editore tarafından yayınlanan kitapta sanat tarihçilerinin Masumiyet Müzesi hakkında düşünceleri ve Pamuk’un kendi müzesi hakkında çizimleri ve yazıları bir araya geliyor. Salvotare Settis'in sunum metnini yazdığı kitapta Orhan Pamuk'un daha önce yayınlanmamış metinleri de yer alıyor. Pamuk’un Masumiyet Müzesi adlı aşk romanı Türkiye’de olduğu gibi İtalya’da 2009 yılında yayımlandığında bestseller olmuştu. Aynı adlı müze İstanbul’da 2012’de açıldığından beri yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgigörmeye devam ediyor. Bir aşk hikayesini eşyalarla anlatan müze, aynı zamanda 1950’lerden 2000’lere İstanbul’daki gündelik hayat üzerine pek çok ayrıntı ve eşyayı da koleksiyonunda barındırıyor. Masumiyet Müzesi, 2014 yılında Avrupa Müze Forum’u tarafından verilen, Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’nü kazanmıştı.

Sergi hakkında detaylı bilgi için:
www.museobagattivalsecchi.org

Tarih : Ocak 2018

     Diğer  Etkinlikler 

Gazino Dev Kadro
Müjdat Gezen
Şarkılar Seni Söyler
Meksika Usulü Vegan Fajita!
Anadolu Ateşi
Depresyon Nedir?
Fotoğraflarda İstanbul
Nutuk Yıldızı
Sunay Akın ile Görçek
Ara Güler Fotoğrafları-Söyleşi
Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi
Yılmaz Özdil Kitabını İmzalıyor
Goya-Söyleşi
Bağışıklık Sistemi Nedir?
Sermet Erkin İllüzyon Gösterisi


Kelime:
 
Etkinlikler
Anadolu Ateşi
Ara Güler Fotoğrafları-Söyleşi
Bağışıklık Sistemi Nedir?
Depresyon Nedir?
Fotoğraflarda İstanbul
Gazino Dev Kadro
Goya-Söyleşi
Meksika Usulü Vegan Fajita!
Müjdat Gezen
Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi
Nutuk Yıldızı
Sermet Erkin İllüzyon Gösterisi
Sunay Akın ile Görçek
Şarkılar Seni Söyler
Yılmaz Özdil Kitabını İmzalıyor
 
Aralık 2018
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
     
Tarihi seç, etkinliği gör!..