1/20/2019 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Kayak Tatilinde Beslenme

Kayak, herkesin yapabileceği bir spor değil. Hepsinden önemlisi yoğun fiziksel aktivite, güç ve dayanıklılık gerektiriyor. Buna bir de zirvelerin keskin soğuğunu ekleyince, beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktalar çoğalıyor. Diyetisyen Emre Uzun, "Kasların glikojen deposu ve hidrasyon, kayak dahil fiziksel aktivitedeki başarıda kilit noktalardır" diyor ve uyarılarını sıralıyor...

Dehidrasyon:
"Öncelikle kayak tatillerinde, günlük tüketilmesi gerekenden daha fazla sıvı almanız gerekir. Çünkü vücut, sıradan günlere kıyasla daha fazla enerji harcar. Sıvıyı yetersiz alırsanız, yorgunluk, baş ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı, kaslarda ağrı, performans kaybı, susuzluk ve ağız kuruluğu size tatilinizi zehir eder." Peki, yetersiz sıvı aldığımızı nasıl anlayacağız? Emre Uzun, "Öncelikle susayıp susamadığınız yolunda kendinizi yoklayın. Soğuk havalarda kişi susadığını fark etmeyebilir. Basit bir idrar gözlemi de yardımcı olacaktır: Eğer az idrar yapıyorsanız ve rengi de koyu ise vücudun sıvıya ihtiyacı var demektir."

Karbonhidrat Tüketimi:
"Kayak tatili süresince ve en çok da kayak yaparken, kaslarda enerji ortaya çıkarmak için glikojen depoları yoğun olarak kullanılır. Karbonhidrat içeren gıdalar kasların çalışması, glikojen depolarının doldurulması, vücudun tükettiği enerjiyi hem hızlı hem de etkili bir şekilde geri kazanmasına yarar. Dağcıların sırt çantalarında bu yüzden bol kalori içeren atıştırmalıklar bulunur." Peki, kayak yapan biri ne kadar kalori harcar? Emre Uzun, "Çok fazla" diyor ve devam ediyor: "Profesyonel bir kayakçı günde 6000, saatte 300 ila 600 kalori harcar. Karbonhidrat tüketimi de %60-65'lere çıkabilir. Dolayısıyla kaymaya gitmeden iki saat önce ve sonraki ana öğünde tüketilmesi gereken ideal gıda kompleks karbonhidratlardır. Örneğin ızgara tavuk, biftek, yanına domates soslu tam buğday unundan makarna veya bulgur pilavı; fırında patates, çorbalar, tam tahıllı ekmekler vb. kayak etkinlikleri için iyi birer tercihtir. Kaydıktan hemen sonra da 1 muz, süt veya 3-4 kuru kayısı ile yer fıstığı tüketebilirler. Muz, ayrıca iyi bir magnezyum kaynağıdır ve bu da kas kramplarını önlemede etkilidir."

Alkol ve Kafein Tüketimi:
Diyetisyen Emre Uzun'a "Shot'lar halinde alınan alkol kar altında ve ayazda vücut ısısını artırır mı?" diye soruyoruz. "Alkol tüketimi dehidrasyonu artırır ve kan damarlarını gevşetir. Bu da hem vücut ısısını düşürür hem de performans kaybına sebep olur. Bu yüzden alınan alkol miktarı, sizin alkole karşı ne kadar dayanıklı olduğunuz vs. çok önemli. En iyisi hiç alkol almamak... Öte yandan içer içmez dayanıklılık, güç, direnç ve zindelik verdiği için kayakçıların tercih ettiği kafeinli içeceklere de dikkat! Çünkü kafeinli içecekler, diüretik etkiye sahiptir. Bu da vücudun su kaybını artırır."

Demir Depoları Dolu Olmalı:
Diyetisyen Emre Uzun, "İnsan vücudu demir olmadan eksiktir. Herkesin demir ihtiyacı da farklıdır. Örneğin erkekler günde 10 mg, kadınlar 18 mg demire ihtiyaç duyar. Gebelerin günde 27, emziren annelerin 18 ve ergenlerin de 15 mg demir tüketmesi gerekir. Bu miktar kar tatilinizde biraz artabilir ama eksilmemesi gerekir çünkü demir eksikliği yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik gibi belirtiler gösterir ve bunlar da kayak yapmak için zirveye çıkmış birinde olmamalıdır. En uygunu, kayak tatiline gitmeden önce demir depolarınızı doldurmaktır. Izgara et, hindi, tavuk, balık yiyebilir; yumurta, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiller tüketebilirsiniz. Demir emilimini artırmak için de C vitamini almanız gerekir."

Tarih : Ocak 2018

     Diğer  Etkinlikler 

Ata Demirer Gazinosu
Kaan Sekban Saçmalar
Notre Dame'in Kamburu Müzikali
Şarkılar Seni Söyler
Geleneksel Röşti’nin Gurme Yorumu
Zorlu'da Kitap Fuarı
Glens İstanbul
Ranchero Orjinal Reçeteler Ekledi
Yürümek Ağrıları Azaltır
Hüseyin Kıran
Sunay Akın İle Görçek
Antidepresan Kullanımı Gereksiz Mi?
Yalvaç Ural
Böreğin Tarihsel Yolculuğu
Gazeteci Olmak Gazeteci Kalmak
Dinleti-Harf’ten ve Nota’dan
Kazım Karabekir'i Anıyoruz
Empresyonizm
İletişimin Evrimi
Marlene Dietrich ile Randevu
Kırtasiye-Ofis Fuarı


Kelime:
 
Etkinlikler
Antidepresan Kullanımı Gereksiz Mi?
Ata Demirer Gazinosu
Böreğin Tarihsel Yolculuğu
Dinleti-Harf’ten ve Nota’dan
Empresyonizm
Gazeteci Olmak Gazeteci Kalmak
Geleneksel Röşti’nin Gurme Yorumu
Glens İstanbul
Hüseyin Kıran
İletişimin Evrimi
Kaan Sekban Saçmalar
Kazım Karabekir'i Anıyoruz
Kırtasiye-Ofis Fuarı
Marlene Dietrich ile Randevu
Notre Dame'in Kamburu Müzikali
Ranchero Orjinal Reçeteler Ekledi
Sunay Akın İle Görçek
Şarkılar Seni Söyler
Yalvaç Ural
Yürümek Ağrıları Azaltır
Zorlu'da Kitap Fuarı
 
Ocak 2019
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
  
       
Tarihi seç, etkinliği gör!..