3/21/2019 
şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
 Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Çubuklu sırtlarında yer almaktadır. Nişan, düğün, sünnet törenleri ve toplantıların yanı sına Hidiv Kasrı iftar ayrıcalığı da sunulan tarih kokan bu binada bütün bu organizasyonlar, İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarası karşısında gerçekleştirilmektedir. 1907 yılında inşa edilen ve Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan bu yalının mimarı İtalyan Delfo Seminati’dir.

Dönemin mimari modasına uygun olarak inşa edilen binanın mimari tarzı “nouveau” tarzıdır. Abbas Hilmi Paşa, Mısır’daki İngiliz nüfuzunu kırmak ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan destek almak için 19. yüzyılın sonlarında bir süre İstanbul’da kalmıştır. Kaldığı süre içinde de kasrın bulunduğu alandaki iki ahşap yalıyı satın alan Abbas Hilmi Paşa, bu yalıların arkasında yer alan 270 dönümlük bahçeyi de satın almıştır. Abbas Hilmi Paşa’nın ailesi de 1937’ye kadar bu kasırda oturmuştur. 1937 yılında da Kasır, İstanbul Belediyesi’ne satılmıştır.

Hidiv Kasrı İftar Organizasyonu
Hidiv Kasrı iftar organizasyonu ile de yerli ve yabancı herkese açıktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu Beltur tarafından işletilen restoran, perdelerinden çatal ve bıçak takımına ve birbirinden lezzetli iftar menülerine kadar iftar organizasyonlarının en önemli mekanı haline gelmiştir. Deneyimli mutfak ve servis personeli ile lezzetli yemekler ve görsel şöleni andıran masa organizasyonu ile benzerlerinden çok daha özel bir iftar hizmeti sunan Hidiv Kasrı’nda hijyen ve zarafet eğitimi almış personel bulunmaktadır. Yılın her günü alkol servisinin yapılmadığı restoranda özellikle Ramazan ayında birbirinden enfes içecekler sunulmaktadır. Restorandaki iftar servisinde ana yemeklerden Nohut Aşideli Paşa Kavurması, Çam Sakızlı Patlıcan Püreli Kuzu Yahnisi, Hıdiv Kebap, Beyzade Bonfilesi, Izgara Kuzu Büryani ile tatlılardan Fırında Pişmiş Tarçınlı-frambuazlı Armut Tatlısı, Hindistan Ceviziyle Kızarmış Maraş Dondurması, Çamsakızlı ve Kahveli Parfe ile Elmalı Paşa Sarması arasından seçim yapılabilmektedir. Ayrıca arzu edene farklı lezzetlerin de sunulduğu Hidiv Kasrı’ndaki restoranda, özel bir kahve sunumu da yapılmaktadır. İftarın ardından sipariş verilen kahve, lokumla servis edilmektedir ve lokum bile bakır kapta sunulmaktadır.

Hidiv Kasrı Yer Ayırtma
Hidiv Kasrı yer ayırtma da son derece kolaydır. Beykoz Çubuklu Korusu’nun içinde yer alan Hidiv Kasrı’ndaki restoranda yer ayırtmak için 0216 alan kodu ile 413 92 53 numaralı telefonu aramak yeterli olmaktadır. Açık büfe ve serpme kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemekleri için de Hidiv Kasrı’nda rezervasyon imkanı vardır.

Tarih : 16 Mayıs-14 Haziran 2018

     Diğer  Ramazan Özel Kelime:
 
Ramazan Özel
 
Mart 2019
 
Pzr
Pts
Sal
Çrs
Prs
Cum
Cts
 
 
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 31
      
Tarihi seç, etkinliği gör!..