Toprak Sergen

Toprak Sergen

On dokuz yaşında, Radyo Tiyatro Kulübü'nün idareciliğini yapmaya başladım. Orta son sınıftayken seslendirmelere başladım. "Şeker kız Candy", "Charles İş Başında" ve Brat Pitt, Tom Cruise gibi sanatçıları seslendirdim..

Ben Toprak Sergen olarak ayrı biriyim. Toprak olarak ayrıyım ve meslek hayatımda her zaman Toprak'ı gizli tutmaktan tarafım. Çünkü Toprak, Toprak olarak gizli olursa Toprak Sergen'in de bir kişiliği olabilir. .

Biliyorsunuz Türkiye'de şarkıcıysanız çok fazla tanınırsınız ama tiyatrocu o kadar tanınmaz. Şarkıcıların kendilerini parçalayan, onlar için ağlayan fanatik hayranları vardır. Bir tiyatrocu böyle bir manzarayla fazla karşılaşmaz. Ben hayranlarımla çok daha duygu yüklü şeyler yaşayabiliyorum..

Tiyatrocu bir aileden geliyorum. Babam tiyatrocu. Dolayısıyla aslında aile içinde benim sanat yaşamım başladı.

________________________________________________________________

Bundan öncesinde hepimizin çocukluğu gibi radyo başında, Çocuk Bahçesi, Radyo Tiyatroları, arkası yarın gibi programları dinlerken hep hayal ederdim. "Acaba ben de yapabilir miyim, oyuncu olabilir miyim, seslendirebilir miyim" diye.

Bu hayallerin peşinden ilkokul beşinci sınıfta iken Radyo Çocuk Kulübü'nün sınavına girdim ve kazandım. Orada çalışmaya başladım. Bir anda tiyatro başladı. 3 yıl kadar Kayseri'de yatılı okulda okuduğum sıralarda tiyatroya ara verdim. Daha Ankara'ya döndüm ve Radyo Çocuk Kulübü'ne devam ettim.

On dokuz yaşında, Radyo Tiyatro Kulübü'nün idareciliğini yapmaya başladım. Bu arada sadece kulüp içinde kalmayıp başka çalışmalar da yapıyordum. Orta son sınıftayken seslendirmelere başladım. Pek çok dizi ve filmde seslendirme yaptım. "Şeker kız Candy", "Charles İş Başında" ve Brat Pitt, Tom Cruise gibi sanatçıları seslendirdim. Sonra konservatuar sınavlarına girdim ve birinci basamak sınavını bile kazanamadım.

Aynı yıl, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'ni birincilikle kazandım... Okulu birincilikle bitirdim... Bu da yetmedi. Uluslararası İlişkiler okumak istiyordum. Yine üniversite sınavına girdim ve kazandım ve 3 sene Uluslararası İlişkiler okudum. Sonra tiyatroya geçtim oyunculuk bölümüne ve 4 sene oyunculuk okudum. Orayı bitirdiğimde 4 sene tiyatro yönetmenliği okudum. Burslu olarak, Londra'da bir okula gitmek istiyordum. Burs için başvurdum. her şey çok iyi gidiyordu ta ki 5 Nisan Kararları'na kadar ve 5 Nisan Kararlarından sonra burs alamadım. Londra'da seçtiğim okula gidemedim.

Devlet tiyatrosu sınavına kız arkadaşım giriyordu. Sınava beraber gidince beni de giriyor zannettiler ve böylece sınava girmiş oldum. Sınavı kazanarak Devlet Tiyatrosu sanatçısı oldum.

Bu sebepleTrabzon'a gittim. Fakat Trabzon'daki sanat yaşamı bana çok sıkıcı geldiği için, çok sıkıldım. Orada 6 ay kalabildim. Aslında Trabzon'u çok sevmiştim şehir çok sakin ve hoş (zaten anne tarafım Karadenizli). Trabzon'dayken, Türkiye'nin ilk özel radyosunun Genel Yayın Yönetmenliği'ni yaparken ayrıca hafta sonları uçakla İstanbul'a gelerek Best FM'de program yapıyordum. Trabzon'daki bu 6 aylık dönemden sonra İstanbul'a geldim.

Röportaj: Pelin Ayan

Bu röportaj :7/4/2003 tarihinde yapılmıştır

 

Pencereyi Kapat