Sultana

Sultana

Hip-hop New York’tan çıkan doğal bir müzik.

Bu işin orijinalini yapıp, kendi kültürümüzün süzgecinden geçirerek ortaya özgün bir çalışma çıkarmak istedim.

Bizde ise her şey sil baştan yapılıyor...
Mesela 70’lerde Orhan Gencebay’ın başlattığı arabesk kültür gelişim göstermedi, o orada kaldı. Bence popüler anlamda gelişmeye çok elverişli bir müzikti ama gelişmedi...
Bu Arnavut kaldırımını söküp yerine asfalt döşemeye benziyor.

zerfen Ahmet Çelebi’nin dönemindeki kafa yapısını hala taşıyoruz. Mesela Perihan Maden...Hatun anlamamış, duyguyu anlamamış, ne yaptığımı anlamamış, hip-hop’u anlamamış ve yazmış. Açıkçası bir insan, eğer bir konu hakkında bir şey bilmiyorsa, iyice öğrendikten sonra yazmaya kalkar.

________________________________________________________________

Kayseri’den New York’a kadar olan yolculuğundan biraz bahseder misin ?

Açıkçası ben bu tür şeyleri konuşmak istemiyorum. Bunları gereksiz buluyorum. Çünkü ben müzikle ortaya çıktım ve müzik hakkında yoğunlaşmak istiyorum. Öyle bir şey var ki, albümü çıkardım ve daha müzik dinlenmeden saldırıya uğradım. Bir de oturup da hayatımı adım adım anlatmak istemiyorum. Açıkçası bu konuda oldukça dertliyim. O yüzden bunları boş verelim. Peki o zaman New York’tan bahsedelim. Orada müziğe dair neler yaptın ?

Zaten New York’a gitmemin amacı müzikti. Daha önceden müzik dersleri almıştım ama akademik ya da konservatuar eğitimi görmedim. Şarkı sözleri yazıyordum. Hip-hop New York’tan çıkan doğal bir müzik. Ve bu işin orijinalini yapıp, kendi kültürümüzün süzgecinden geçirerek ortaya özgün bir çalışma çıkarmak istedim. Bu amaçla da New York’a gittim.

Zaten müzik çevresinden birkaç arkadaşım vardı. Tabii onların aracılığıyla prodüktörlerle tanışmam kolay oldu. Zamanla belli bir müzik çevresi içerisine girdim. Bu arada demo çalışmalarına başladım. İşte bu arada New York’un keyfini çıkardım. Orası gerçekten çok güzel bir yer. Türkiye’yi özlediğiniz zaman hemen bir Türk restoranına gitme şansına sahipsiniz. Ya da bindiğiniz takside bir Türk şoförle karşılaşabiliyorsunuz. Kendimi evimde gibi hissettiğimi söyleyebilirim. Demo çalışmalarıma bir süre daha devam ettim.

Demo çalışmalarında Türkçe mi söylüyordun ?

Türkçe. Zaten bu albümdeki şarkıların bir kısmı onların içerisinden çıktı. Sonra bu çevre sayesinde Ahmet Ertegün ile tanışma fırsatı buldum. Ona bir demo sundum. Çok beğendi ve çalışmalarımı sürdürmemi istedi. Bu arada ben de 98 yılında Türkiye’ye gelecektim. O da albüm çıkarmak için Pozitif ile görüşmemi tavsiye etti. Ben de görüştüm. Bunun yanı sıra bir iki plak şirketiyle de görüştüm. Bu sayede Türkiye’deki müzik endüstrisinin nasıl işlediğini ve şartların nasıl olduğunu inceledim.

Bunları yaparken yalnız mıydın ?

Yoksa sana destek olan birileri var mıydı ?

Genel olarak her şeyi kendim yaptım. Sonra Pozitif ile görüşmeye devam ettim. Onlar da benimle epey ilgilendiler. Daha sonra 98’de İzmir’de Parliement Jazz Festivali’ne konuk sanatçı olarak katılmam için Burhan Öçal tarafından teklif aldım. Ben de memnuniyetle kabul ettim. İki şarkıyla katıldım. O şarkılar albümde de yer aldı.

Pozitifle olan görüşmemi sözlü olarak noktaladım. Bana ilgilendiklerini ama prodüksiyona 99’da başlayabileceklerini belirttiler. Ben de bunun üzerine New York’a gidip çalışmalarıma devam ettim. Nitekim işler yoluna girince anlaşma yaptık. Bu arada bütün müzikal alt yapı hazır hale gelmişti.

Anlaşmayı imzaladıktan bir iki ay sonra da stüdyoya girip kayıt işlerine başladık. Aslında ben taksimleri daha New York’tayken hemen yapmayı planlıyordum. Ama orada bunun için müzisyen yoktu. Albümün Ocak-Şubat gibi çıkması kararlaştırıldı. Ben de Türkiye’ye geldim. Fakat bazı sorunlar yüzünden ertelendi. Bu fırsattan istifade taksimleri burada kaydedelim dedik ve Laço Tayfa ile stüdyoya girdik.

Çok güzel oldu. Onları da ekledikten sonra ortaya çıkan ürünü New York’a gönderdik ve master’ını orada tamamladık. Albümün grafik çalışmalarını bitirdik ve “ Kuşu Kalkmaz ”ın video klibini gerçekleştirdik.

İlk albümünü Türkiye’de yapmanın nedeni ne ?

Türkçe konuşuyorum. Ayrıca Türkiye’de hip-hop pek tanınmıyor. Bunu doğru bir şekilde yapıp, doğru bir şekilde tanıtmak istedim. İngilizce her zaman yapabilirim. Zaten yazdıklarımın çoğu Türkçe. Bilmiyorum, neden olmasın.

Röportaj: Pelin Ayan

Bu röportaj :2/12/2003 tarihinde yapılmıştır

 

Pencereyi Kapat