Nihat Sırdar

Nihat Sırdar

Ben öteki Türkiye'den değilim.

Bu ülkede yaşayan insanların çektiği sıkıntıları ben de çekiyorum. Benim yaptığım diğerlerinden farklı olarak onu anlatmak.

Ben düşündüklerimi mizahi bir dille anlatabilme yeteneğine sahibim.
Belki sırf bu yüzden seviliyor ve dinleniyorum.
Çünkü insanlar söylemek istediklerini radyodan duyuyor; kendi düşündüğünü, aklından geçeni, ekonomik sıkıntısını, hükümete kızgınlığını...

İstanbul yaşanacak yer...
Ne Ankara, ne İzmir ne Adana ne de diğer büyük şehirler...
Hatta onu bırakalım ; dünyadaki diğer şehirlerin hiçbiri bana göre İstanbul gibi değil.

________________________________________________________________

Sıradan bir Best FM dinleyicisiyken radyo starlığına yükselişin öyküsü!..

Ben çocukken.TRT radyosunda çocuk programları vardı.Sürekli onları dinlerdim. Okula gitmeden 6 yaşımda okumayı sökmüştüm; bu da Gırgır sayesinde olmuştu. Hasan Kaçan'ın Corkları vardı, onlar gibi falan konuşuyordum.Yine bir televizyon dizisi vardı. KGCL diye bir Amerikan radyosunda gece programları yapan "Gece'nin Sesi " diye bir program vardı. Ben hep ona özenmişimdir. Radyo aşkı ta oralardan geldi.

Birgün liseden mezun olduktan sonra staj yaptığım iş yerinden ayrılınca dedim ki ne yapmalıyım? 92 yılıydı. Radyolar da daha yeni açılmış, Best FM deli gibi dinleniyor.

Ben de Arzu Çağlan'ı dinliyorum. Birgün radyoya öylesine bir tanıdığımı elimde bir kutu baklavayla ziyarete gittim. Emre Erdem'in yanına gelip gitmeye başladım.

Fatih Altaylı'yla da konuştuk. Git gel bakalım ne olacak dedi. Herşey öyle başladı.

Öteki Türkiye'den değilim.

Her sabah radyoda sayısız gerçekle milyonlarca insana ulaşıyoruz. Ben öteki Türkiye'den değilim. Bu ülkede yaşayan insanların çektiği sıkıntıları ben de çekiyorum. O köprüde sıkışıyorsa, trafikte sıkışıyorsa ben de sıkışıyorum. O emniyet şeridinden gidenlere sinir oluyorsa ben de sinir oluyorum. O insanların sinirini ben radyodan dillendiriyorum.

Ben düşündüklerimi mizahi bir dille anlatabilme yeteneğine sahibim. Belki sırf o yüzden insanlar dinliyorlar, seviyorlar. Onlar radyodan söylemek, konuşmak istediklerini radyodan duyuyor. Kendi aklından geçeni, kendi düşündüğünü, ekonomik sıkıntısını, Enerji Bakanı'na kızgınlığını, hükümete kızgınlığını... Mutlaka benim konuştuklarımdan rahatsız olan insanlar da oluyor.Kimisi arar, küfür eder; kimisi aramaz bile ...Böyle çeşitli tepkiler işte ama genelde olumlu.

Mesajlar yerine ulaşıyor.

Öğreniyorlar yani. Artık ben emniyet şeridinden gidenlere direkt hakaret ediyorum; ayı, hayvan, eşek, kazma, zonta falan diye şarkılar çalıyorum ve söylüyorum. Onlara hitaben söylediğimde ısrarla üzerine basa basa söylüyorum. İddia ediyorum bundan üç sene öncesinden emniyet şeridinden gidenlerin sayısında acayip azalma var. O da benim sayemdedir. Bundan bir iki sene önce emniyet şeridinde bir kontrol yoktu. Artık sivil ekipler var kaldı ki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden teşekkür de geldi.

Röportaj: Pelin Ayan

Bu röportaj :12/9/2002 tarihinde yapılmıştır

 

Pencereyi Kapat