Başaran Ulusoy

Başaran Ulusoy
" Seyahat artık bir lüks değil, ihtiyaç!.. "

Türkiye’de turizm patlamaz. Biz yamalamaya çalışıyoruz.

Türkiye’de turizmin 12 aya yayılması lazım. Hizmet kalitesini yükselterek para kazanmamız lazım.

Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bu yıl sonuna kadar gelen ziyaretçi sayısı 13 milyonu bulacak. Fazla bir rakam değil. Türkiye 25 milyonu ağırlayacak, 20 milyar dolar dövizi elde edecek bir konumdadır.

Ülkeyi tanıtan seyahat acentası değil, pazarlayandır. Ülkeyi siyasetçi tanıtır, bilim adamı tanıtır, ülkeyi spor, kültür elçileri tanıtır, en önemlisi sanatkarlar tanıtır:Tarkan’dan Sultans of the Dance’a, Sezen Aksu’dan Suna Kan’a, İdil Biret’e

İstanbul’u 6-7-10 Milyon turiste çıkartamazsak Türkiye para kazanmaz. İstanbul bir dünya kenti, kongre cenneti. Eğlence yerlerini, alışveriş merkezlerini, folklorü, mutfağı geliştirmek zorundayız.

________________________________________________________________

Öncelikle TÜRSAB ne amaçla kuruldu? Genel faaliyetleri nelerdir?

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bir ihtiyaçtan doğmuştur. 1970li yıllarda emeklemeye başlayan kendi yolunu bulmak için eğitimiyle, tanıtımıyla, pazarlamasıyla üstüne düşecek olanı yapan turizm pazarlamacıları yani seyahat acentalarıdır. 1618 sayılı kanun bize ilk kamu kuruluşu olma ünvanını vermiştir.

Biz bir kamu kuruluşuyuz. 1970'de kurulan seyhat acentaları o gün 50 -60 acenta, bugün şubeleri ile beraber 6000'e yaklaşıyoruz. 4500 acenta, şubelerimiz, irtibat bürolarımız 6000'i buluyor. Dünya turizm örgütleri ile dünya turizm acentlarıyla, ülkeler bazında seyahat acentaları birlikleriyle irtibata geçmek, ilişkide bulunmak, fikir alışverişinde bulunmak, pazar girişimi içindeyiz.

Çünkü seyahat artık bir lüks değil, ihtiyaç. Bu ihtiyacı en iyi şekilde yapabilecek olanlar pazarlamacılar. Ülkeyi tanıtan seyahat acentası değil, pazarlayandır.

Ülkeyi siyasetçi tanıtır, bilim adamı tanıtır, ülkeyi spor, kültür elçileri tanıtır, en önemlisi sanatkarlar tanıtır:Tarkan'dan Sultans of the Dance'a, Sezen Aksu'dan Suna Kan'a, İdil Biret'e. Birşeyi ne zaman, nerede nasıl, ne şekilde iyi yapılacağına karar veren, en iyi tesbit edecek olan pazarlamacıdır. Çünkü karşı tarafın ne istediğini iyi algılar. Pazarlamacı bir hayal satıyor. O hayali süslüyor: Diyor ki Gittiğiniz zaman denizi göreceksiniz, denizin içindeki yat ve orada öğle vs. böyle bir hayal kurdurup o hayali süslüyor.

TÜRSAB, 80 vilayette, genel merkeziyle beraber çağı yakalayan bir sistem içinde bülteniyle, haber akışıyla, internetiyle Avrupa'daki meslek örgütlerini aşmış bir kuruluştur. Bugüne kadar da bu kuruluşa emek veren arkadaşlarımızı da canı gönülden kutluyorum.

Bugünlerde hangi projeler üstünde çalışıyorsunuz?

Avrupa Birliği uyum sürecimizde "Avrupa Birliği ve Turizm" diye bir kitap hazırladık. Yarın ( 31.08.2001 ) piyasaya çıkıyor. Burada turizmin Avrupa Birliği'ne uyum yasalarını ele alıyoruz. Yurt içindeki bütün kültürel varlıkların değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Her bölgenin, her vilayetin sayın valililerden aldığmız özel raporlara göre yapısal özelliklerinin envanterini çıkartıyoruz. Ekolojik turizme değer veriyoruz. Gelecek 10 yılda dünyanın küresel ısınması başlayacaktır. Türkiye de bundan nasibini alacaktır. Yaylalarımıza ve doğaya, çevreye önem veren bir anlayışla çalışmaya devam ediyoruz.

Bu yıl sonu itibariyle beklenen turizm değerleri nelerdir?

Olumlu olumlu... Ekonomide sıcak paranın gireceği tek sektör turizm. Ama bizim için en önemli yıl 2002-2003. Neden? Çünkü pazarlama stratejilerimizi ona göre kuruyoruz.

Röportaj: Pelin Ayan

Bu röportaj :1/28/2003 tarihinde yapılmıştır

 

Pencereyi Kapat