Tuncay Takmaz

Tuncay Takmaz'la "PADİŞAHIM ÇOK YAŞA"

Tuncay Takmaz, ünlü minyatür ustası Nakkaş Osman' ın resimlediği, Osmanlı Sultanı III. Murat' ın oğlu Şehzade Mehmet için hazırlattığı sünnet düğününü belgeleyen Surname-i Hümayun (Düğün Kitabı)' dan yola çıkarak yaptığı bir dizi resmini "Padişahım Çok Yaşa!" başlıklı yeni sergisinde izleyiciye sunuyor. "

Neden Serginizin adı "Padişahım Çok Yaşa"
Aslında Osmanlının son döneminde biz bu filmi görmüştük. Şimdi bunun yeni versiyonunu izliyoruz...

Nakkaş Osman' ın üslubu ve/veya Osmanlı minyatür sanatı geleneği ile kendi üslubun (resim dilin) arasında ne tür bağlar kurdun? Bu resmine ne şekilde yansıdı?
- Minyatür geleneğinde çok ince bir işçilik ve ustalık var. Benim resimlerimde ise akıtmalar, kazımalar, renk patlamaları, yazılar var...

Bu kitap seni sadece üslupsal değil içeriksel -konu- açısından da etkilemiş. O dönem Osmanlı yaşantısını ve siyasetini günümüz Türkiye' siyle karşılaştırdığında neler dikkatini çekti?
- Birçok benzerlik var aslında. Şehzade Mehmet'in sünnet düğünü bir yılı aşkın süre içerisinde hazırlanmış büyük bir etkinlik. Aslında politik bir etkinlik...

Araştırmacı, sorgulayıcı, yaratıcı, üretken ve alışılmışın dışında konseptler çerçevesinde eserler üreten genç bir sanatçı olarak, bu sergi dahilinde, izleyiciden beklentilerin neler? İzleyici bu yapıtlara nasıl bakmalı, onları nasıl yorumlamalı?
Bu sergi aslında bazı konuları gündeme de getiriyor ve tartışmaya açıyor. Yoksa eski minyatürlere bakıp bunu tuval aktarmak bana çok şey kazandırmayacak. İzleyici biraz o dönemi bilmeli, bugunu takip etmeli sanırım söylediklerimi yaptıklarımızı okumalı, hatta fikir alkışverişinde bulunmalı, tartışmalı, o zaman bizi daha iyi yorumlayacaktır...

________________________________________________________________

Tuncay Takmaz, ünlü minyatür ustası Nakkaş Osman' ın resimlediği, Osmanlı Sultanı III. Murat' ın oğlu Şehzade Mehmet için hazırlattığı sünnet düğününü belgeleyen Surname-i Hümayun (Düğün Kitabı)' dan yola çıkarak yaptığı bir dizi resmini "Padişahım Çok Yaşa!" başlıklı yeni sergisinde izleyiciye sunuyor. Kendi resimsel diliyle minyatür sanatı, Osmanlı yaşantısıyla da günümüz Türkiyesi arasında birtakım bağlar kurmayı amaçlayan sanatçı için bu kitap, Osmanlı minyatür sanatını ve Osmanlı İmparatorluğu' nun ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel yaşamını yansıtması açısından kuşkusuz önemli bir seçim.

- Neden Serginizin adı "Padişahım Çok Yaşa"

- Aslında Osmanlının son döneminde biz bu filmi görmüştük. Şimdi bunun yeni versiyonunu izliyoruz. Türk halkına şimdiye kadar söylenmiş en büyük yalan olan AB'ye gireceğiz ilizyonunun gerçekleştiği tarihsel dönemde ve bu dönemin olmazsa olmaz işbirlikçi karakterinin "geçici" egemenliği altında bir itiraz, bir reddiye olarak, yaşadığımız döneme bakarak dibe vuruşu teşhir etmeye çalıştım. Bu tarihsel aralıkta böyle bir başlığı düşünmek çok zor olmadı.

Röportaj: Meltem Özgün

Bu röportaj :2/1/2005 tarihinde yapılmıştır

 

Pencereyi Kapat