Enis Karslıoğlu

Enis Karslıoğlu

İnternet’de dükkanınızı açın!

Biggshop Yönetim Kurulu Başkanı Enis Karslıoğlu,Özdilek AVM ve Galata'da olmak üzere 3 mağazaları olduğunu söyledi...

Türkiye de bulunan 1100 B2B bayisi dışında İstanbul ‘ da açmış olduğu 3 yeni Mağazasıyla müşterilerini her zaman olduğu gibi özel tasarım ürünleriyle buluşturan BiggShop, Cafe ‘ li ve Cafe ‘ siz seçenekleri ve geçmiş yıllardan farklı olarak bu sene geliştirmiş olduğu E-Ticaret ve Facebook Shop (Dijital Mağazacılık) modeliyle yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Biraz BiggShop’u dinleyelim...

BiggShop, Türkiye’deki tasarım becerilerinin ürünle ve daha sonra tüketiciyle buluşmasını sağlamaya yönelik bir konsept. Yaklaşık 20 tasarımcı ile çalışıyoruz ve ‘’Design in Turkey’’ konsepti ile Türkiye’ye özgü motifleri ürünlerin üzerine uyguluyoruz. Çeşitliliği dengeli bir şekilde kurabilmek için, tasarım ürünlerin sayısını artırırken, kendi markamızla getirdiğimiz ürünleri de değerlendiriyoruz. Fiyatlarımızın erişilebilir düzeyde olması ise markamızın ana unsurlarından. Türkiye’de iyi sanatçı tasarımı, kolay erişilebilen, katma değeri yüksek, elektronik tarafı güçlü ürünler çok yapılamıyor, Biggshop tam da bu açığı kapatıyor.

Prensibimiz yüksek kalitedeki Kişisel aksesuar, Konsept hediyelik ve Tasarım ürünlerini makul fiyatlara tüketiciye sunmak. Mağazalarımız keyifli, renkli ve çok çeşitli ürünler ile dolu.

Bu sene geliştirdiğiniz E-Ticaret ve Facebook Shop(Dijital Mağazacılık) modelinden bahseder misiniz ?

Biggshop içinde Türkiye’nin Müşteri Sadakat programlarındaki lider firmasının da yer aldığı BiggPlus grubunun bir şirketi. Aynı zamanda Türk Hava Yollarının Merchandising Ürünleri iş ortağı. Grubumuz 1999 senesinden bu yana tam 16 yıldır Internet üzerinde ve Dijital dünyada kuvvetli teknik alt yapımızla biliniyor. BiggPlus grup şirketleri şimdi bu tecrübeyi ve birikimi yeni bir konsept olan E-TİCARET VE FACEBOOK SHOP (DİJİTAL MAĞAZACILIK) modelinde topluyor.

Bu yeni Franchise modelimiz grubumuzun geliştirmiş olduğu yazılımlar sayesinde Dijital mecralarda ürünlerimizi satmak isteyen Franchise İş Ortaklarımıza A ) Kendilerine Özel bir E-ticaret sitesi açmalarını B ) Ürünlerini aynı zamanda Facebook üzerindeki Mağazaları aracılığıyla satmalarını sağlıyor.

Franchise İş Ortaklarımız ürünleri sattıklarında satılan ürünler bizim tarafımızdan alıcılara teslim ediliyor ( drop shipping ). Tabii Franchise İş Ortağımız sattığı ürün üzerinden komisyonunu alıyor. Tüm ürün stok yönetimi, teknik altyapı, lojistik, sevkiyat vb hizmetler tarafımızdan sağlanıyor. Bizim Franchise İş Ortaklarımızdan yegane beklediğimiz ürünleri kendilerine açacağımız web sitesi ve Facebook mağazalarında sergilemeleri ve pazarlamaları. Gerisini biz hallediyoruz.

BiggShop mağazalarındaki Cafe konseptinden bahseder misiniz?

Evet, Mağazalarımızda bir seçenek olarak Cafe konseptimiz de var. Mağazaya gelen misafirlerimiz Cafelerimizde oturduğunda, etrafında Biggshop ürünlerini buluyor, onlara daha yakın oluyor ve hikayelerini okuyor bu da satışları yükseltiyor. Bu konsept aslında Franchise İş Ortaklarımızı oldukça heyecanlandıran bir konsept, çünkü son dönemde cafe sahibi olmak, herkesin hayallerini süsleyen bir iş fırsatı. Yiyecek ve İçecekler soğuk zincir tedarik yönetimiyle müşterilerle buluşuyor. Bize özel Gurme Kahve, Cheesecake ‘ ler, Havuçlu kekler ve bir çok sıcak servis ettiğimiz lezzetli ürünümüz mevcut. Yeterli alan olması halinde Mağazalara eklenen Cafe bölümü de anahtar teslim olarak iş ortaklarımıza teslim ediliyor.

Franchise sisteminizi anlatır mısınız?

Biz ilk Mağazamızı Galata Serdar-ı Ekrem sokakta açmıştık. Mağaza çok rağbet görüp de satışlar da çok iyi gidince hemen ikincisini yine Galata’da, bu defa Kuledibinde ve üçüncüsünü de Özdilek Park AVM ‘ de açtık.

Halen İstanbul Anadolu yakasında yeni 2 mağaza için mekan arayış sürecimiz devam ediyor. İstanbul’da kendimize ait mağaza sayımız 5 olacak. Türkiye genelinde ise 20 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Anadolu’da, Ankara, İzmir, Bursa, Bodrum, Diyarbakır ve Eskişehir’de karma mağazalarımız var.

Türkiye’nin her bölgesinden, her şehrinden ciddi sayıda talep alıyoruz. Örneğin; Van, Kayseri, Eskişehir, Adana, Bodrum, Gaziantep hatta yurtdışından Avrupa ve Ortadoğu’da mağazalarımızı açmak isteyen master franchise adaylarımızla görüşmelerimiz devam etmektedir özellikle Dubai’den ciddi master franchise olmak isteyen adaylarımız var. Netice itibariyle bu sene Franchise ile ilgili olarak ciddi büyüme planlarımız var. Bizi biraz yavaşlatan yegane durum lokasyon seçiminde çok dikkatli olmamız. Tabii bir de AVM ‘ lerin yüksek fiyat, franchise istememe vb. bir takım sıkıntılı taleplerini saymamız gerekir. Bu yeni Cafe ‘ li konsept ve eklediğimiz Gurme ürünler ile Franchise adaylarımız artık mutlaka AVM ‘ lerde yer aramak zorunda kalmayacaklar. Artık AVM dışındaki işlek caddeler de onlar için iyi bir tercih.

Biggshop 3 modelle Franchise veriyor:
1) 60 m2 ye kadar mağaza,
2) 60 m2 - 120 m2 arası Mağaza & Cafe
3) E ticaret ve Facebook Shop

Tüm modellerde teknik alt yapı, ürün gamı, tüm ekipmanları A’dan Z’ye biz çözüyoruz. Her mağazaya bir e-ticaret sitesi sağlıyoruz. Mağazanın yönetim yazılımını kuruyoruz ve mağazayı bütün ürünlerini alabileceği B2B sitesine üye yapıyoruz. BiggShop’tan Franchise alacak yatırımcı Elektronik altyapısı çok iyi, ürün gamı zengin ve Operasyonel yetenekleri çok güçlü bir ailenin parçası oluyor. Bu sene Dijital Dünya’ya ve Sosyal Medya’ya hakim girişimcilere sunacağımız E-Ticaret ve Facebook Shop (Dijital Mağazacılık) ile ise franchise adaylarımıza online dünyada kazançlı bir iş modeli sunmayı planlıyoruz.

Bizim Franchise adayımızdan tek bir isteğimiz var : İşine ve Ticaretine sahip çıkacak şekilde Mağazasının başında durması.

________________________________________________________________

Röportaj: Biggshop

Bu röportaj :12/17/2015 tarihinde yapılmıştır

 

Pencereyi Kapat