şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Adem Baba Dalyan Balık

Arnavutköy’de, bütün süsü birkaç balıkçı ağı ve bol gemili duvar resminden ibaret küçük bir salon. İçeride, sürekli dolup boşalan 10-12 masa, koşuşturan garsonlar ve iştah açan hamsi, lüfer, kalamar kokuları... Son yılların en popüler fast food balık lokantalarından Adem Baba ya da yaygın adıyla Arnavutköy Dalyan Balıkçısı işte böyle bir yer.

Adem Baba mütevazı, süsü ve gösterişi olmayan, sadece yaptığı yemeklerin lezzetiyle var olan tipik bir esnaf lokantası. Ama onu benzerlerinden ayıran özellikleri var. Mesela müdavimleri.. İşadamlarından yazarlara, sanatçılardan semt esnafına her kesimden insanı ağırlayan bir Mevlevi tekkesi gibi adeta. Gelen kim olursa olsun, 40 kişilik küçük salonda yer varsa oturuyor yoksa öteki masaların boşalmasını bekliyor.

Lokantanın bir başka ilginç özelliği de fast food mantığıyla çalıştığı için içki servisi vermemesi. Balık yerken yanında rakı içmek isteyenler için duvarda özenle çerçevelenip asılmış olarak gurme Tuğrul Şavkay’ın "Balıkla rakı içilmez" adlı hoş bir yazısı var.

Adem Baba’da her şey balık üzerine kurulu olduğu için en önemli konu iyi balığa ulaşabilmek. Bunun için lokantaya ismini veren büyük kardeş Adem Akbulut’un üç teknesi her gün Marmara’ya açılıyor. Sonuçta balıklar kendi tuttukları, günlük, taze ve dipfrizde kalmamış şekliyle müşteriye ulaşıyor. Ertesi güne kalan balığı kesinlikle satışa sunmuyorlar. Boğaz kıyılarında oltayla tutulan balıkların çoğu da Adem Baba’ya getiriliyor. Geri kalan açık ise (talep fazla olduğu için açık hep kalıyor) Kumkapı’daki balık halinden karşılanıyor.

Adem Baba saat 12.00’den 22.30’a kadar kesintisiz hizmet veriyor. Ayrıca lokantanın hemen yakınındaki küçük bir dükkanda ayıklanıp pişirilen balıklar Pazartesi dışındaki günlerde civardaki semtlere paket servis olarak ulaştırılıyor.

Satış Meydanı Sok. No: 2
Arnavutköy İstanbul
Tel : 0 212 263 29 33
Web Sitesi: http://www.adembaba.com

TL TL TL TL TL 
  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.