şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Wisteria

Galata Kulesi'nin yanındaki sokaktan aşağı doğru süzüldüğünüzde büyük kapılı, yarı Atrium görünümlü bir yapının önünden geçmek durumundasınızdır. İster istemez içeri bakarsınız ve manyetik bir alana tutulmuş gibi içeri girersiniz. "Ben daha önce buraya gelmiştim" duygusu, daha sonra "ait olma" duygusuna dönüşecektir kesinlikle.

1868 yılında yapımına başlanmış bu bina 1870'de bitmiş ve "Misyoner Okulu" olarak açmış kapılarını. 1934'e kadar sürmüş bu faaliyet ve 1933'de çıkan bir "Maarif Yasası" nedeniyle bu okulda okuyan Müslüman kökenli öğrenciler Türk okullarına gönderilmişler.

Papaz Okulu'nun mistik ruhu, Wisteria'nın bahçesindeki, aynı zamanda bu görkemli mekana adını veren ve bahçenin neredeyse büyük bölümüne hakim olan dev bir "Mor Salkım" ağacının gövdesinde bütünleşmiş. Soluduğunuz o koku, "Dünya Yemekleri"nin sofranızdaki kokusuyla buluşunca, hiç bir zaman yaşayamayacağınız bir coşku, adrenalin, hatta zaman ötesi bir yolculuğun ilk adımları başlıyor. Siz "Daha fazlası ne olabilir?" derken yakınlardan gelen bir müzik sesi, daha da dinginleşmenize neden oluyor. Mor Salkım ağacının tam altında bulunan piano, nedense o ağacın altından başka bir yere konunca çalmıyor!

1934-1961 arasında marangozhane olarak çalıştırılan bu mekan o tarihte arsanın üzerine yapılan ek bir bina ile, elektrik malzemesi, radyo, trafo, transistör gibi üretimler yapan bir sektörün atelyesi haline dönüşüyor ve Türk sanayisine önemli katkıları oluyor. 1981 yılında binaya İnform A.Ş. geliyor ve 15 yıl yine aynı sektörel konumda çalıştıktan sonra yeri ve arsasını satın alıyor.

1996 yılından günümüze dek atıl duran bu bina, bir kaç ay önce başlayan çalışmalarla bugünkü konumuna geliyor. Wisteria kapılarını sabah sekizden başlayarak açıyor. Kahvaltıda damak zevkimize, bildiğimiz tatların yanında Wisteria "özelleri'' eşlik ediyor. Öğle servisinde çalışan kesim için, dünya yemeklerinin dışında ekonomik seçenekler de sunuluyor.

Bu görkemli atmosferi tamamlayan ve tanımlayan önemli öğelerden birinin personel olduğunu duyumsayacak ve "personel" kelimesinin yalnızca "belirleyici" bir kavram olduğuna, çalışan arkadaşların da burayı en az kendi yerlerinde hizmet veriyormuş çasına içsellleştirdiklerine tanık olacaksınız.

Wisteria işte böyle bir yerdir. Burada, Mor Salkım ağacının üzerinde Marangozhane'nin talaşı, Papaz Okulu'nun mistik ruhu, Elektrik Atelyeleri'nin enerjisi gezinip durmuştur yıllar boyu. Böyle farklı ruhların toplamıdır Wisteria. Wisteria her yer olabilir ama hiç bir yer Wisteria olamaz...

Mekan,sabah 08.00 dan sabaha karşı 02.00 açıktır, hergün canlı müzikte piano dinletisi mevcut olup cumartesi akşamları Suna Yıldızoğlu ile jazz&blues nostalji yapılır, düğün organizasyonları, iş toplantıları, partiler ve isteğe bağlı olarak canlı dj performansları yapılmaktadır.

Bereketzade mah.
Galata Kulesi sok. 14-15-16-20
Beyoğlu İstanbul
Tel : 0212 252 72 18
Web Sitesi: http://www.wisteriaistanbul.com

TL TL TL TL TL 
  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.