şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Baççe Restaurant & Cafe

Güzel anlarınızın bahçesi nezih bir mekanda sıcak bir hizmetin tadını çıkarın, güzel yemeklerin aklınızda kalsın lezzeti...

Koşuyolu’ndaki Baççe Restoran & Cafe’nin sayfasından alındı bu bölüm.  Böyle anlatıyorlar kendilerini. Bu cümlelerle ifade etmeye çalışıyorlar. 

Ve, Baççe'nin bulunduğu Koşuyolu bakın 1954 yılındaki bir tanıtımda  nasıl anlatılmış; “saf hava ve tabii güzellikler ortasında kalan Koşuyolu ” ... Koşuyolu’nu anlatan bu ifadeler de 1951/1954 yılları arasında İstanbul Belediyesi ile Emlak Kredi Bankası’nın ortaklaşa yaptıkları 419 konutun tanıtımında kullanılmış.

Mekan ve çevresini uzun boylu konuşmak gerekiyor aslında. Baççe Restoran & Cafe Koşuyolu’nda. Koşuyolu’nun ortasında bir yerde. Hemen yakınında eski, hastahane, tarihi ........ camisi, Koşuyolu Gönüllüleri evi ve Karacaahmet'in serin servileri var. Burada sıkça rastlanan bahçeli tek katlı evlerden bir tanesinin güzel bahçesinde. Değişik meyve ağaçlarının altına serpiştirilmiş masaları kullanıyorlar. Sessiz, bir o kadar da sade.

Koşuyolu adı nereden geliyor?

Menşeinin Bizans’a kadar gittiği söyleniyor. Burada, muhtemelen atçılık ve koşu ile ilgili birimler, binalar ve alanlar vardı diye tahmin ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da bu alanın aynı amaç veya ona yakın konularda kullanıldığını görüyoruz. Fakat yöreye “Koşuyolu” adını verenin II.Mahmut olma olasılığı yüksek. 1812 Yılında Sivas’a vali olarak atanan İbrahim Paşa (Baba Paşa) burada üç gün süren eğlenceler düzenlemiş. Koşu, cirit, kılıç kalkan gösterilerini, tebdil-i kıyafet eden II.Mahmut, Sokullu Köşkü’nden izleyip keyif almış ve yörenin adını o koymuş; Koşuyolu. 19.Yüzyıl sonlarında çizilen haritalarda bile Adile Sultan Kasrı’nın geniş arazisi dışında kalan Koşuyolu’nun çayırlarla kaplı boş bir saha olduğu görülüyor. Şimdi, İtanbul'un diğer yörelerine nispetle hala nefes alınabilen yerlerden olsa da ne yazıkki daha 60/70 sene öncesine kadar çayır-çimen olan Koşuyolu değil tabii. Ama yinede de baçeli, tek katlı evleri, geniş caddeleri, sessiz sokaklarıyla kendisine özgü özel bir yaşam alanı.

Baççe Restoran & Cafe

Yaklaşık olarak beş yıl önce açılmış. İşletmeciliğini, asıl mesleği avukatlık olan Harun Tigün ve eşi Gönül Tigün üstlenmişler. Amatör ruhu bozmadan yapmak istemişler bu işi. Bu arada olaya biraz da profesyonellik katmakmış maksatları. Bir home restaurant olarak düzenlemişler. Gelenler, müşteri olarak değil de misafir olarak hissetsin kendilerini diye düşünmüşler. Başarmışlar da. Dostlar, arkadaşlar derken bu nezih bölgenin aranılan mekanlarından olmuşlar.

Baççe’de dünya mutfağı var. Alkollü bir yer. Şarap ve içecek menüsü zengin. Özellikle mardinden gelen Süryani şarabı ve Afrika şaraplarını tadmalısınız .Tabi ki bu sevimli bahçede keyifli kahvaltılar da sunuluyor. Müşteri kitlesini, çevresindeki şirketlere sunulan öğlen yemekleri yiyenler oluşturuyor gibi görünse de daha çok iş çıkışlarında uğranılan bir mekan olarak görenler oluşturuyor.

Baççe değişik etkinliklere  ev sahipliği yapıyor. Mesela bu yaz, cuma akşamlarındaki gitar dinletisi ve cumartesi günleri yapılan popüler fasılla geçiyor. Özellikle fasıl akşamları yoğun mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.Dört kişilik canlı fasıl grubu ile öznur hanımın sesi ve yorumu sizi baççeye bağlayacak

Baççe de dev ekranda maçları izlerken biranızı keyifle yudumlayabilirsiniz. Veya Şömine başında sıcak şarap keyfi yapabilirsiniz.

Baççe’nin en güzel tarafı park sorununun olmayışı. Yazın 120 kişi aynı anda ağırlanabiliyor. Kışın bu sayı kapalı mekanda 60’a düşüyor. Wirelles bağlantısı da olan Baççe aynı zamanda da yarım saat içinde teslim edilen paket servisi hizmeti sunuyor. Çünkü çevrelerinde çok fazla iş yeri var. Ve buralardaki çalışanlar, Baççe’de sunulan tatların müdavimleri.

Baççe, “ağzının tadını bilenlere ve rahatından ödün vermeyenlere” sloganıyla çıkmış yola. Zengin bir başlangıç ve aperatif listesi bulunuyor. Bu listede, vejeteryan tabağından günün çorbasına, Paçangadan Akdeniz lokumu, Meksika patatesine kadar yaklaşık olarak on dört çeşit tat bulunuyor. Zeytinyağlılar, mezeler, makarna ve salatalar, kırmızı-beyaz etler, vejeteryan tabakları, kokteyller, tatlılar ve dondurma, şaraplar, yerli ve yabancı alkollü içecekler ve sıcak içecekler sıralanıyor. Mekan, sessiz ve hoş, sunumlar profesyonelce, tatlar muhteşem.

Koşuyolu eski Kalp ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin hemen yakınında bulunan Şekercioğlu sokağında Baççe. Her cuma canlı pop müzik, her cumartesi fasıl, tamamen şeffaf kapalı kış bahçesi, VIP odası, lezzetli yemekler, ferah ve konforlu mekan. Şimdilerde, hafta sonlarında yapılan müzik, insanı yormayan, sohbet etme imkanı da sunan türden. Görüldüğü üzre, her açıdan değiyor buraya uğramak. Baççede Kredi kartı;Ticket kart;Sodexo geçmektedir.Ayrıca Öğlenleri civar çalışanlar için alternatif menüler de bulunmaktadır.

Koşuyolu Cd. Şekercioğlu Sk. No:6
Koşuyolu
Kadıköy İstanbul
Tel : 0216 340 84 54
Web Sitesi: http://www.baccecafe.com

TL TL TL TL TL 
  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.