şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Güney Restaurant

TARİH İÇİNDE BİR GASTRONOMİ VAHASI: GALATA’DA GÜNEY RESTAURANT

Elli yılı aşkın bir süredir Galata’nın bir parçası olarak yemek tutkunlarına hizmet veren Güney Restaurant, kısa zaman önce yenilediği dekorasyonu ve menüsü ile kapılarını tekrar açtı. Galata’nın geçmişinden gelen uluslararası kültürle bağlantılı olarak, Osmanlı’nın kozmopolit mutfağına ve dünya lezzetlerine yer veren restoran, menüdeki yöresel tatlar ve dünya mutfağından yemekleri en lezzetli şekliyle sunmak için iki ayrı mutfakta çalışıyor.

Dekorasyonda ise restoranın tam karşısındaki Galata Kulesi yine başrolde, ancak mekanın içinde korunan tarihi detaylar da yalın bir şekilde kuleden rol çalıyor.Geçmişte, Toma’nın Lokantası adıyla bir Rum Lokantası olarak hizmet veren tarihi mekan, 1964 yılında Güney Restaurant olarak, Türk ve Osmanlı lezzetlerini sunmaya başladı. Güney Restaurant bugün, bu yerel geleneği sürdürmenin yanı sıra, Galata’nın uluslararası ruhuna kayıtsız kalmadan dünya lezzetlerine de yer veriyor. İstanbul’un gastronomik kültürünü yaşatmayı önemseyen restoranın menüsü; yerel mutfağımızdan geleneksel tariflerin peşinde olanların yanı sıra, enternasyonal lezzetleri tercih edenleri de tatmin edecek şekilde oluşturuluyor. Kısacası, Güney Restaurant’nın misafirleri kulenin gölgesinde, keşkekli kuzu inciğin de, dünyanın önde gelen biralarının da tadını çıkarabilirler.

Restoranın, kurulduğu ilk dönemlerde, özellikle bölge esnafına yönelik hazırladığı tencere yemekleri menüsü, günümüzde de günlük olarak belirleniyor ve hem civarda çalışanları hem de yabancı turistleri ortak tatlarda buluşturuyor. Menüye dünya mutfağından giren, etten makarnaya, hamburgerden pizzaya ve deniz ürünlerine pek çok değişik tat ise; her birinde ayrı ayrı uzmanlaşan, farklı mutfak ekipleri tarafından hazırlanıyor. Bu sayede Güney Restaurant, farklı damak tatları olan kalabalık bir arkadaş grubunu, birbirlerinin zevklerine mahkum etmeden, herkese kendi tercihinin en iyisini sunarak ağırlıyor.

Menüyü oluşturan et, balık çeşitleri, Osmanlı mutfağından yemekler ve yöresel tatların hepsi, yemeğe özgü yerel tedarikçilerden sağlanıyor ve günlük olarak hazırlanıyor. Etler, Trakya ve Balıkesir’den alınarak Güney Restaurant için özel olarak dinlendiriliyor ve restoranın mutfağında işleniyor. Mutfakta sadece Trabzon’dan tereyağ ve Ege’deki zeytin üreticilerinden sağlanan zeytinyağ kullanılıyor. Tüm menü mevsimsel olarak değişiyor ve yenileniyor.

Güney Restaurant, akşamüstü içkisi için de bir cazibe merkezi. Bar ekibinin mevsime göre hazırladığı özgün kokteyllerin yanı sıra, tümü yerel bağlardan sağlanan geniş bir şarap kavına sahip restoran. Taş ve tuğladan oluşan 150 yıllık binada, hergün 08.00’de kapılarını açan ve günün her saati damakları tatmin edecek alternatifler sunan Güney Restaurant, Galata’nın yurt dışından ziyaretçilerini ve İstanbul’un yeme-içme tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor.

Kuledibi No:2
Galata İstanbul
Tel : 0212 249 03 93
Web Sitesi: http://www.guneyrestaurant.com

  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.