şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Capricorn

Boğazın en yenisi CAPRICORN, sıra dışı konsepti ile Ortaköy’de...

Akdeniz deniz ürünleri lezzetlerinin en iyi içerikler kullanılarak basit ve sağlıklı pişirme yöntemleriyle sunulduğu, Boğaz'ın eşsiz konumundaki Capricorn kapılarını açıyor

Akdeniz’in geleneksel tatlarını modern şehir ruhuyla bütünleştiren Capricorn, deniz ürünlerini yepyeni bir konseptle Boğaz’a taşıyor. Lezzet ve eğlencenin buluştuğu Capricorn’un modern yorumlarla alışılmışın dışında alternatifler sunan menüsünü eşsiz atmosferi tamamlıyor.

Şeflerin yaratıcı dokunuşlarıyla zamanın ruhunu yakalayan Capricorn, yenilikçi konsepti ve seçkin müziğiyle Boğaz’ın en güzel noktalarından birinde misafirlerini ağırlamaya başladı. Deniz ürünleri restoranı olarak alışılmış balık restoranlarından ayrışan Capricorn, her biri özel reçetelerle hazırlanan yemekleri ile İstanbullular için benzersiz bir alternatif olacak.

Capricorn, Akdeniz’in iştah kabartan lezzetlerini bir araya getirdiği menüsü ve paylaşmayı sevenler için alternatif büyük tabak seçenekleriyle kalabalık sofralara farklı ve eşsiz bir deneyim getiriyor. Capricorn’un özenle hazırlanmış her bir tabağında Akdeniz’in geleneksel tatları, taze ve yalınlıkla sunuluyor.

Akdeniz’in kültürünü ve geleneksel tatlarını yenilikçi bir tarzla birleştiren Executive Şef Mehmet Fehmi Samancı önderliğindeki Şef Giuseppe Palmieri ve diğer tüm mutfak ekibi, tecrübe ve yaratıcılıklarını Capricorn’un menüsüne aktarıyor.

Capricorn; acı sos ve limonla harmanlanmış buzda istiridyeden deniz mahsulleriyle hazırlanmış ev yapımı makarna seçeneklerine kadar, benzersiz Akdeniz lezzetlerini bir arada sunuyor. Taze ev yapımı makarna, Spaghetti Alla Chitarra, ıstakozlu, midyeli, karidesli veya karışık deniz mahsullü olarak farklı alternatifler ile hazırlanırken, sıcak başlangıçlardan Ağır Ateşte Pişmiş Bebek Ahtapot şeflerin yaratıcılığını ortaya koyuyor. Kişniş, acı biber, misket limonu, kavurga, rakılı aioli; Levrek Ceviche lezzetinde eşsiz bir uyum yakalıyor.

Robata ızgaradan çıkacak Ahtapot Şiş ise el yapımı lavaş ve patlıcan turşusuyla lezzetli bir uyum yakalarken, arpacık soğan, kereviz, çeri domates, krostini ve beyaz şarap ile buharda hazırlanan Midye Kaserol Capricorn menüsünün gözde lezzetleri arasında yerini alıyor.

300 kişilik ağırlama kapasitesiyle Capricorn misafirlerini haftanın 7 günü 12.00-02.00 saatleri arasında, iki katlı geniş iç alanı ve Boğaz manzaralı terasında ağırlıyor. Ali Ahmadi’nin özgün sunumlarıyla hazırlanan zengin kokteyl menüsü de Boğaz’da yeme-içme deneyimine taze bir soluk getiriyor.

Ambiyansa ritim kazandıran kaliteli müziği, eşsiz tatlarla bütünleştiren Capricorn, modern Akdeniz mutfağını keşfetmek isteyenleri bekliyor.

Salhane Sokak No:7 Ortaköy
Beşiktaş İstanbul
Tel : 0212 259 41 00-01

  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.