şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Quente Churrascaria

QUENTE KIŞLIK MEKAN OLARAK SUADA’YI SEÇTİ

Brezilya mutfağını Türkiye’ye taşıyan Quente, Kışlık mekanını İstanbul’un en gözde mekanlarından ve elit merkezlerinden Suada’da açtı. Benzersiz manzara eşliğinde, birbirinden özel et çeşitleri ve Brezilya mutfağına özel yeni ara sıcaklarıyla Quente, İstanbul’un en gözde restaurantlardan biri olmaya devam edecek.

Brezilya’nın özel mutfağı Churrascaria’yı Türkiye’ye taşıyan Quente, Türk damak tadına uyumlu bu kültürü yeni kışlık mekanı Suada’ya taşıdı. ‘Sınırsız lezzete fiks fiyat’ anlayışıyla hizmet veren Quente, birbirinden özel et lezzetleri ve egzotik tatları ile misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

‘Churrascaria’ ziyafeti 5 çeşit zeytinyağlı bulunan tabaklarla başlıyor. Masanızda zeytinyağlı tabağı ile birlikte bambu ağaçta servis edilen ve içinde kurutulmuş egzotik meyveler (papaya, muz, ananas, mango, hindistan cevizi parçaları gibi) olan peynir tabağı servis ediliyor.

Kızarmış muz, mantar gratine, baby patates gibi tatlar ve Brezilya’nın meşhur peynirli ekmeği ‘pão de queijo’ mönünün et şöleni ile servis ediliyor olacak.

Mönünün en iddialı bölümünde et ve tavukta unutulmaz lezzetler var.

En az 20 gün dinlendirilmiş etler, Brezilya’lı şef Darci Vargas’ın özel pişirme ve sunumu ile geliyor. 3 çeşit Tavuk (kanat, baget, but) 3 çeşit Kuzu (kol, pirzola, but) ve 6 çeşit Dana (antikot, baby beef, biberli steak, bonfile, tranc ve churrascaria kesim usulüyle ortaya çıkan picanha) özel bir marinasyona tabi tutulmadan, okyanus tuzu ile tatlandırılarak gerçek et tadı ile servis ediliyor.

Masalarda bir tarafı “ET SERVİSİNE DEVAM” anlamına gelen yeşil, diğer tarafı “ET SERVİSİ İSTEMİYORUM” anlamına gelen kırmızı plakanın yeşil tarafını çevirdiğinizde “LEZZET FIRTINASI” başlıyor.

Brezilya’dan getirilen özel cachaca, kristal şeker ve lime ile yapılan, Brezilya samba barlarının vazgeçilmez içkisi caipirinha ve Şili, Arjantin, Portekiz şaraplarının ağırlıklı olduğu içki mönüsü de yemeklerdeki çeşitliliğe eşlik edecek zenginliğe sahip.

Tatlı olarak Brezilya’nın özel tatlısı ananas ızgaranın yanı sıra krem karamel ve tramisu seçenekleri de sunuluyor.

Suada’nın eşsiz manzarasında Brezilya mutfağıyla tanışmak ve gerçek bir et ziyafeti için Quente misafir ağırlamaya hazır.

* Churrascaria

1800’lü yıllarda Brezilya’nın güneyinde büyükbaş sürü kovboylarının (Gaucho), büyük ve küçükbaş hayvanların farklı kesim metodu ve çevirme prensibiyle yaptıkları yöntem, 1970’li yıllarda ticari olarak Brezilya’da çığ gibi büyümeye başlamıştır. Ardından Amerika’da son yıllarda da Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamış olan Brezilya mutfağı “Churrascaria”, BLT Grup’un yatırımıyla Türkiye’de.

Muallim Naci Cad. No: 141
Kuruçeşme İstanbul
Tel : 0 212 327 46 06

  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.