şehir rehberi
 
kültür-sanat
Anneler Günü
Babalar Günü
Ramazan Özel
Yilbasi Özel
Sevgililer Günü
Konserler
Etkinlikler
Tiyatrolar
Opera&Bale
Sergiler
Kurslar
yeme-içme
Gözde Mekanlar
Kahvaltı-Brunch
Balık Mekanları
Gece Rehberi
Restoran Arama
Cafe-Bar Arama
Yemek Tarifleri
gezi
Boğaz Tekne Turları
Yakın İstanbul
Semtler
Eski İstanbul
Konaklama
hobi&spor
Spor
Yüzme Havuzları
Yaz Okulları
röportaj
Pinhani
Enis Karslıoğlu
Murat Makar
Yüksek Sadakat
Ayşenur Yazıcı
Hüseyin Köroğlu
Tuncay Takmaz
Dervis Zaim
Ömer Albayrak
Çelik Gülersoy
Mehmet Ali
Bulutsuzluk Özlemi
Ceyhun Yılmaz
Yusuf Ahmet Kulca
Başaran Ulusoy
Mario Levi
Sunay Akın
Tüm liste...
alışveriş
Alışveriş Merkezleri
Therapia Balık Restaurant

BALIK THERAPİA’DA TARABYA’DA YENİR

Boğazın Diplomatlar Köyünün Hikâyesi

Boğaz deyince Tarabya, Tarabya deyince balık gelir akla. Boğazın incisinde hayat bulan Therapia; İstanbul Boğazına sahip çıkmak için kapılarını açtı.

Eski yunanlılar boğazın Tarabya bölgesine antik Yunanca’da ‘Tedavi olunan yer’ veya ‘Tedavi eden’ yer anlamına gelen ‘Farmakion’dan sonra yerine Bizans döneminde eş anlamlı bir kelime olan Therapia derlerdi. Boğazın bu eşsiz, balığı bol ve her daim Karedeniz’den gelen esintisi sayesinde havası kir tutmayan güzel semti, eski günleri yaşatmak, boğaz ve balık kültürüne sahip çıkmak için Therapia Balık’ın kapılarını açtı.

Nostaljik Pera mimarisinin izlerini taşıyor

Therapia’nın dekorasyonu, Akdeniz ve Ege mimarisinin önemli mimarlarından biri olan Selanik kökenli Gürasa Gerekli tarafından yapıldı. 1900 yılların rum mimarisini çağrıştıran; taş, ferforje, ahşap ve yer çinilerinin kullanıldığı Therapia; nostaljik bir tat veren Pera mimarisinin izlerini taşıyor.

Mekânın duvarlarını süsleyen siyah – beyaz eski İstanbul ve eski istanbul’un balıkçı fotoğrafları ve fondaki dinlendirici Türk sanat müziği ve greek müziği sizi çok eski bir yolculuğa çıkarıyor. Öyle bir yolculuk ki, Tarabya’nın küçük bir rum balıkçı köyü olduğu ve Karadeniz’den gelen esintiyi hissedebileceğiniz çok eski yıllara götürüyor. Tarabya’nın Therapia’ya olduğu yıllara…

Tuzda kalkan, Balık fajitas ve Therapia salatası…

Therapia’nın mutfağında balığa dair aklınıza gelecek her şey var. Yirmi beş çeşit meze, çok fazla sayıda ara sıcak, Therapia’nın özel spesyelleri olan; tuzda kalkan, balık fajitas, Therapia levrek, Tatlı Therapia ve bir balık menüsünde göremeyeceğiniz kadar çeşitli tatlı alternatifleriyle dikkat çekiyor. Özel bir şarap kavına da sahip olan balıkçıda, özel tatlar denemek isteyen balık tutkunları lezzete doyacaklar.

Hem lezzet hem terapi…

İstanbul boğazına karşı ödevini yerine getirmek misyonuyla yola çıkan Therapia; misafirlerine sadece eşsiz bir Boğaz manzarasında balık yemeyi değil, 5. yüzyıldan bu yana ‘şifa veren’ ve ‘iyileştirici’ anlamına gelen ismiyle stresten arınmayı vaat ediyor.

Tarabya mahallesi kireçburnu cad.
No:96/B
Sarıyer İstanbul
Tel : 0212 223 25 26

TL TL TL TL TL 
  TL TL TL TL  Fiyat Bilgisi  


Not:
Sitemizde mekanlara ilgili yer alan bilgiler değişkenlik gösterebilir. Emin olmak için mekanlarla iletişime geçebilirsiniz.