Biggshop
 Ana Sayfa | Turlar | Mavi Yolculuk | Limuzinler | Limuzin Kiralama | Boğaz Tekneleri
P E R U  


Genel Bilgiler
ve Tavsiyeler
Lima ve Şehir Turu
İnka Uygarlığı
Cusco ve Kutsal
İnka Uygarlığı
Machu Picchu
Linkler
GENEL BİLGİLER VE TAVSİYELER
VİZE
Güney Amerika Kıtasının üçüncü büyük ülkesi olan Peru’nun başkenti Lima’nın Uluslararası Havaalanından giriş yapabilmeniz için vizenizin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Lacivert pasaportlular mutlaka vize almalıdırlar. Bunun için İstanbul’daki Peru Konsolosloğuna yönelebilir ( Tel.0 212 279 07 50 faks.0 212 279 19 78 ) veya Ankara’daki Peru Fahri Başkonsolosluğuna başvurabilirsiniz.
Adres: Osman MAYATEPEK ve Suzan KÖLÜKSÜZ - Alper sokak 14/9-7 06550 Yukarı Ayrancı-Ankara Tel:0 312 441 87 82

Yeşil pasaport hamililerine vize gerekmemektedir ancak gümrükteki polislerin bilgisizliği nedeniyle kötü duruma düşebilir ve keyfe göre öngörülen süre ile kısıtlı vizeyle bu güzel ülkeyi görmekte sınırlanabilirsiniz. Bu yüzden vize almanızı tavsiye ederim.


TAVSİYELER


Peru (Güney Amerika) yolculuğuna çıkmadan önce
yapmanız gereken işlemler şunlardır:

Bir sağlık sigortası yaptırınız. İsviçre Sigorta bir alternatif olabilir. Ancak Güney Amerika kıtasının gelişmemiş ülkelerinde müthiş bir sağlık hizmeti bulacağınızı zannetmeyin. Detayları Sigorta Şirketinden öğrenebilirsiniz. Günlük sigorta yaptırmak daha avantajlıdır.
Büyük bir Güney Amerika turu düşünüyorsanız bilet konusunda ALITALIA’nın müthiş bir promosyonu bulunmaktadir.
Havaalanından çıkmadan önce sarı humma aşısı yaptırmanız zorunludur. Havaalanı içindeki sağlık merkezinden ücretsiz aşı yapılmaktadir. Ayrıca tetanoz, hepatit B aşısı da yaptırmanız yararlı olacaktır. Kolera salgın bir hastalık olduğu için açıkta hiçbirşey içmemelisiniz. Amazon bölgesinde bulunacaksanız yanınıza sıtma ilacı ve sinkov almayı unutmayın. Fazla yeriniz varsa cibinlik dahi götürebilirsiniz.
Mutlaka ve mutlaka yanınızda sıvı sabun götürünüz. El Nino’ya yakalanma olasılığını düşünerek yanınızda hava alan panço yağmurluk götürmenizde yarar vardir. Güneş gözlüğü, fular, şapka da vazgeçilmez aksesuarlarınız olmalıdır.
Gerek Ekvator gerekse Peru’nun iç kesimlerinde yükseklik arttığı için mümkün olduğunca yavaş hareket edin, fazla yemek yemeyin, bol sıvı tüketin. Fırsat bulduğunuzda bol bol koka çayı için. Bu sinir ve sindirim sisteminizi düzenleyen en iyi ilaçtır.
Cuzco’ya varıldığında etrafınızı birçok adam saracaktır. Bunlar komisyoncu turizm rehberleridir. Yerlidirler. Pazarlık etmeniz gerekmektedir. Bu kişilere neler yapmak istiyorsanız ucuza turlar ayarlayabilirler.
Halkın eğlence yerlerini merak ediyorsanız bu rehber ile arkadaşlığınızı ilerletin ve onun içkisini ödemek kaydıyla beraber gidin ve bol bol dans edin. Salsa severlere duyurulur.
Şehir merkezine yakın bir otelde banyolu bir odada, kişi başı kahvaltı dahil en fazla 20$’a kalınmaktadır. İspanyolca ve ingilizce biliyorsanız turistik bar ve cafelerde çalışma imkanı bulabilirsiniz.
Yanınıza fazlaca miktarda nakit para almak yerine American Express veya Thomas Cook seyahat çeki almanızda büyük yarar var. Fotokopilerini bir çalınmaya karşı bulundurun.


acozgen@mailcity.com
"Makaleler" bölümüne sizde katkıda bulunmak isterseniz, lütfen " travel@bigglook.com adresine e-mail gönderiniz.