Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
 
   
I S T A N B U L' U N  T A R I H I
M.S. 123 - 324

 

HADRIANUS

Byzantion M.S. 123 yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından ziyaret edilmiştir. Büyük ihtimalle şehre su sağlayacak olan su yollarının ve Trakya'dan su getiren tesislerin yapımını İmparator Hadriyanus emretmiştir.


SEVERUS

M.S. 192 yılında Roma İmparatoru Commodus'un ve hemen ardından Pertinax'ın suikast ve öldürülmeleri sonucu yaşanılan krizde, hem Suriye valisi Niger hem de yukarı Pannonia valisi Septinus Severus lejyonları tarafından imparator ilan edilmişler, bu gelişmeler sırasında
Byzantion, Severus'un Asya yakasına geçmesini engellemek amacıyla Niger tarafını tutmuş, Niger'in ölümünden sonra da Severus'a iki yıl daha direnmiş ve daha sonra teslim olmuştur.

Septius Severus Byzantion'nun bu direnişini cezalandırmış, surların bir kısmını yıktırmış, sitelik hakkını almış ve köy olarak Perinthos (Ereğli'a) bağlamıştır.

Bu ceza çok uzun sürmemiştir. Severus oğlu Caracolla'nın isteği üzerine Byzantion'u yeniden imar ettirerek ona haklarını geri vermiştir. Septinus Severus büyük bir hipodrom, yeni mabetler, tiyatro, stadion yaptırmış ayrıca limanı tamir ettirmiştir.

Zeuksippos Hamamı'nı ve şehrin ana caddesini de iki taraflı direkli bir yol olarak inşa ettirmiştir.Böylece gelişen şehir,
İlk Çağ surlarının dışına taşmıştır.

 

DIOCLETIANUS

M.S.285 yılında Diocletianus Roma İmparatorluğunun başına geçmiştir.Sınırları İngiltere'den, Mezapotamya 'ya kadar genişlemiş olan Roma İmparatorluğu'nu tek merkezden idare etmenin zorluğunu gören Diocletianus M.S.286 yılında arkadaşı Maximianus'u Agustus (imparator) sıfatıyla görevlendirir kendisi de Nikomedia'ya (İzmit) yerleşir.

İdaredeki bu bölünmenin başarılı olduğunu gören Diocletianus Roma İmparatorluğu'nun Batısı Bölümü'ne Constantius'u , Doğu Bölümü'ne de Maximianus'u agustus olarak atar. Constantius'u eşi Helena'dan ayırarak Maximianus'un kızkardeşi Theodora ile Maximianus'u da kızı Valeri ile evlendiren Diokletianus böylece ileride oluşabilecek kopmaları da aile bağları ile engellemeyi amaçlar..

Bu dörtlü (tetrarchia) Roma İmparatorluğu'nun idaresini
20 yıl boyunca, Diokletianus'un İmparatorluktan feragatine kadar devam ettirir.

Constantinus ve Maximianus'un ölümleri ile de ikinci bir dörtlü yönetim söz konusu olur ama bu sefer annesi Helena'nın halktan biri olması ve Hıristiyanlığı kabul etmiş olması dolayısı ile oğul Constantinus M.S.324 yılında Roma İmparatorluğu'na doğuda yeni bir başkent kurmak amacıyla merkezden uzaklaştırılır..

Devam

 
rezanc@yahoo.com
 
"Makaleler" bölümüne sizde katkıda bulunmak isterseniz, lütfen " travel@bigglook.com adresine e-mail gönderiniz.