Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
   
N E P A L  
ŞEBNEM AKYILDIZ
NEPAL'DE TREKKİNG
HİNDİSTAN
YENİ ZELANDA
Nepal'de Trekking
Kashmir
Yeni Zelanda

Genel Bilgiler Ülke Bilgileri Katmandu / Pokhara Trekking
GENEL BİLGİLER

· Saat olarak Türkiye’den 3 saat 40 dakika (Greenwich saatinden 5 saat 40 dakika) ilerdeler.

· Thamel (Katmandu’nun merkezi) havalimanı arası taxi ile 100 rupee, ama önceden biryerle anlaştıysanız sizi bedava alıyorlar, ya da orada otellerin adamları sizi alıp şehre otele götürüyorlar, ama oteli beğenmezseniz ne olur bilmiyorum.

· Çok fazla pazarlık yapılamıyor, %10 genel pay. Çok ısrarla bazı yerler %30 yapıyor ama pek nadir. Bu konuda ben çok ısrarcı olunmaması taraftarıyım, gelir düzeyleri oldukça düşük ve en önemli para kaynakları turistler. Bizim için bazı şeyler sadece 1-2 dolar ama bu parayla haftalarca geçiniyorlar veya öğrenciler okuyor.

· Tüm Nepalliler, kadın erkek çocuk herkes boğazlarını korkunç seslerle temizleyip tükürüyorlar – her yere otobüsün içine, evden sokağa...

· Katmandu da Pokhara da Trekking şirketleri dolu, her sokakta, hepsi de çok ısrarcı ve hemen kaparo almaya çalışıyorlar. Trekler günlük $20 ile $30 arası değişiyor. Biz $30’a anlaştık adam başı bir guide + bir porter için. Eğer kendinize gerçekten çok güveniyorsanız porter almayın – dağlar çok dik, onlar çok hızlı ve siz de eğer eşya taşımazsanız onlara yetişir daha çok yer görebilirsiniz.

· Çok ısrarcılar devamlı turistlere birşeyler satmaya çalışıyorlar. Yolda yürümek bile işkence haline gelebiliyor. Vakit kaybetmek ve amacınızdan sapmak oldukça kolay.

· Türkiye’ye telefonun dakikası 200 rupee-ve bir dakikayı 1 saniye bile
geçse o 2 dakika sayılıyor.

· Mineral water şehirde 18 rupee, ama dağda 40-60 arası değişiyor, taşıması zor olduğu için. Fakat pet şişeler geri toplanmıyor ve doğayı kirletiyor. Tadı kötü de olsa lütfen dağda kaynatılmış su için. Tadı yemek tencerelerinde kaynadığı için kötü oluyor, soğutmalarını özellikle isteyin.

· Dağdaki oteller sadece yatacak tahta döşek ve incecik, genelde pis bir şilte veriyor. Uyku tulumu şart soğuk için de tabii. Tuvaletler dağda dışarda, açıkta hatta kapıları bile yok. Tuvalet kağıdı, ıslak mendil en çok lazım şeyler, bir de fener ve pil çünkü gece ışık yok, bazı yerler mum verse de yetmiyor. Turistik rotalarda tuvalet kağıdı satın alınabilir ama diğerlerinde bulmak imkansız. Keza sıcak duş da her yerde olmuyor, dağda turistik rotalarda rastlıyabilirsiniz arasıra, diğerlerinde mümkün değil. Şehirde ucuz yerlerde sular soğuk oluyor.

· Katmandu’dan Tibet’e Bhutan’a Hindistan’a turlar var – ilk ikisi başka yerden vize alınmadığı için çok hoş seçenekler. 7-8 günlük Tibet turu $600 idi ama uçak var mı (genelde bir yön uçak bir yön jeeple imiş) nerelere gider çok soramadık. Bizim vaktimiz olmadı.

· Ülkenin güneyinde Hem dini hem de doğa olarak (Chitwan Milli Parkı, Lumbini gibi) güzel yerler var, ama ulaşım zamana çok bağlı. Yollar çok bozuk olduğu ve otobüsler baya eski olup her köşede durdukları için saatte 30-40km’lik bir hızla hesap yapın, veya havayolu bir seçenek olabilir.

Devam


sebnemakyildiz@yahoo.com
"Makaleler" bölümüne sizde katkıda bulunmak isterseniz, lütfen " travel@bigglook.com adresine e-mail gönderiniz.