Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
B A N G K O K
Bangkok
Bangkok
  Otel & Pansiyon
    Phuket
  Yiyecek & İçecek
  Eğlence - Alışveriş
Genel Bilgiler
  Tarihçe
  Ülke Bilgileri
  Görmeden Dönmeyin
  Harita - Ulaşım
  Turlar
  Linkler
  Forum
Dünya Şehirleri
 
 
 GÖRMEDEN DÖNMEYİN

Bangkok’taki tapınaklar, müzeler, bir çoğu UNESCO tarafından Dünya Kültürel Varlıkları Listesine alınmış Thai Kültürünün en nadide örneklerini görebileceğiniz tarihi yerler, çok çeşitli restoranlar, eğlence mekanları, kafeler ve çağdaş sanat galerileri size iliklerinize kadar Uzakdoğu’yu hissettirecek ölçüde özgün ve farklı.

Grand Palace ve Wat Phra Kaew
( Temple of Emerald Buddha )
1782 yılında inşa edilen saray komleksi 100’den fazla ayrı binadan oluşmaktadır. Geleneksel Thai Mimarisinin en güzel örnekleri burada görülebilir. Wat’lar ( Thai Budist tapınakları ) kutsal yerlerdir. Özellikle Saray içerisinde ayrı bir yapı olarak yer alan Elmas Buda Tapınağının daha farklı bir anlamı vardır. Şort pantolon ve kolsuz elbiselerle içeriye, hatta Saraya kabul edilmeyebilirsiniz. Giriş ücreti 140 Baht.

Wat Pho
Bangkok’taki en eski ve en büyük tapınak. Ayrıca, en büyük “Yatan Buda” ( reclining Buddha ) heykeli (46 metre uzunlukta, 15 metre yükseklikte ) bu tapınak içerisindedir. Wat Pho, ayni zamanda Thai masajı da dahil olmak üzere geleneksel Thai tıp tekniklerinin öğretildiği bir merkez niteliğindedir. Burada masaj yaptırabilir veya birer haftalık masaj kurslarına katılabilirsiniz. Chao Praya River Expres’ten Tha Tien iskelesinde inerek Tapınağa ulaşabilirsiniz.

Wat Traimit ( Temple of Golden Buddha )
5,5 ton ağırlığında saf altın Buda Heykelinin yer aldığı bir Tapınak.

Wat Mahathat

Wat Benchamabophit

Wat Rajanadda

Lak Meuang ( City Pillar )
Grand Palace’ın hemen karşısında yer alır. Belirli saatlerde ücretsiz olarak Thai folk dansı seyretmek mümkündür.

National Museum
Nehir kenarında, Grand Palace’ a çok yakın bir noktadadır. Güneydoğu Asya’daki en büyük müzedir. Müze binası, 1782’de Prens Wang Na’nın Sarayı olarak inşa edilmiştir.

Royal Barges ( Kraliyet kayıkları )
50 metre uzunluğuna varan uzunluklardaki bu süslü tekneler nehirde yapılan özel kutlamalar için kullanılmaktadır. Nehrin, Thonburi tarafında Khlong Bangkok Noi’de sergilenmektedir.

National Gallery
National Theatre’ın karşısında, gezilmesi gereken bir müze.

Chinatown
Fiyatların ucuzluğu nedeniyle altın takı, yiyecek, giyecek satın almak için tercih edilecek bir yer. Ay takvimine göre dokuzuncu ayın ilk dokuz günü boyunca her yıl kutlanan Vejeteryan Festivali sırasında bölge çok hareketli görüntülere sahne olmaktadır. Chinatown’ın güneydoğu ucunda Hualamphung Tren Garı yer almakta.

Pahurat
Chinatown’ın hemen bitişiğinde Pahurat ve Chakraphet caddelerinin kesişiminde küçük ama hareketli Bangkok Hintlilerinin yaşadığı Pahurat bölgesi yer almakta. Her türlü elbise ve kumaşı bu dükkanlardan pazarlıkla çok ucuza alabilirsiniz.

Sanam Luang
Grand Palace ve National Museum’un önünde yer alan büyük park. Bir çok kutlama töreni bu alanda yapılmaktadır. 12 Ağustos’ta Bangkok’ta iseniz güneş batımına yakın bu alanda yerinizi alın. Çünkü Kraliçe’nin doğum gününü kutlama partisi burada yapılıyor.

Nehir ve Kanal Turları
Bangkok için “Doğunun Venediği” derler. Gerçekten de Chao Phraya Nehrine açılan yüzlerce kanal şehrin hayat damarları. Kanallarda ve nehirde gezinti için çeşitli alternatifler var.

Chao Phraya River Express:
İstanbul’daki Boğaz vapurları gibi her iskeleye uğrayarak yapılan bir nehir yolculuğu. Yaklaşık 1,5 saat sürüyor ve nehir üzerindeki yaşamı görmenin en ucuz yolu. Banglamphu civarındaki Guest House’larda ( GH ) kalıyorsanız Tha Phra Athit iskelesi size en yakın olanı. Buradan güneye ( sola ) yapılan yolculukta daha hareketli görüntüler izlemek mümkün.

Charter Tekneleri:
Kendi başınıza veya grupla Thonburi Kanallarını dolaşmak istiyorsanız Tha Chang, Tha Saphaen Phut veya Tha Si Phraya iskelelerine gitmeniz gerekiyor. 1 saatlik tur 300 Baht ( yaklaşık 8 $ ).

Gece Turları:
Akşam yemeğinizi Chao Phraya nehri üzerinde dolaşırken teknede yemek isterseniz çeşitli alternatifler var. Fiyatlar 300 ile 750 Baht arasında.
Wanfah Cruise Tel 424-6218
Manohra Cruise Tel 476-0021

Güneş batımı turları
Manohra güneş batımı sırasında bir saatlik bir tur düzenliyor. Ücretsiz ama içki zorunlu.

Yüzen Pazarlar ( Floating Market )
Tayland’la ilgili herhangi bir turistik broşürde mutlaka rastlayacağınız bir fotograf vardır. Çeşitli sebze ve meyve ile tıka basa doldurulmuş ağaçtan yapılmış bir küçük kano ve elinde küreği ile hasır şapkalı bir Thai kadını. Bizdeki semt pazarı anlayışının mutlaka görülmeye değer Thai versiyonu.

Bang Khu Wiang Floating Market
Sabah 4 ile 7 saatleri arasında gelmeniz gerekiyor. Tha Chang iskelesinden kalkan botlarla gelebilirsiniz. İlk sefer saat 6:15’te.

Damnoen Saduak Floating Market
Ülkenin en büyük ve en güzel yüzen pazarı. Bangkok’a 104 kilometre mesafede. Günübirlik turlarla gelebilirsiniz. Ama turlar saat 8 sularında varıyorlar ve bu saatten sonra kanallarda gördüğünüz turist teknesi sayısı pazarcı Thai teknelerinden daha fazla oluyor. En iyisi bir gece Damnoen Saduak’ta gecelemek ( bkz. www.bigglook.com/biggtravel/fbudak adresinde Tayland sayfasında Damnoen Saduak bölümü ) ve sabah gün doğarken yürüyerek kanallara gitmek.