Biggilan
 Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
B A R C E L O N A
Barcelona
Barcelona
  Oteller
  Alışveriş
  Yiyecek & İçecek
  Eğlence
Genel Bilgiler
  Tarihçe
  Ülke Bilgileri
  Görmeden Dönmeyin
  Ulaşım
  Linkler
  Forum
Dünya Şehirleri
 


 
TARİHÇE


İspanya'yı yakından görmek, flamenko dansları eşliğinde sarhoş olmak istiyorsanız öncelikli olarak gideceğiniz yer Barselona olmalıdır. Barselona İspanya içinde sanki ayrı bir ülkedir; kimilerini şaşırtır bu.
Barselona şehrinin tarih ile bütünleşmesi ayrı bir heyecan katar gezginlerin turlarına; özellikle Rönesans dönemine ait yapılar insanı büyüler.

TARİHİ
Dokuzuncu yüzyılda , İspanya kurulmadan yüzlerce yıl önce Barselona Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştu. Kendi dilleri, gelenekleri ve kültürleri olan bu imparatorluk Sicilya ve Sardinya adalarını da içine alıyordu. 1939'a kadar varlığını sürdüren imparatorluk birinci dünya savaşından sonra egemenliğini kaybetti. İspanya 'nın faşist diktatörü Fransico Franco' nun 1975 yılındaki ölümünden sonra, Barselona İspanya 'nın içinde sanki ayrı bir ülke kimliğine büründü...Sardinya halkının dansı özgürlüğün dansı olmuştu artık. Küçük adımlarla birbirine halka olmuş insanların romantik, ritmik, kibar dansı. İsteyen herkesin katılabildiği danslarda her yastan her milliyetten insan görmek olasıdır. Özellikle turistler için bu esi bulunmaz bir deneyimdir...


Katalan 'ların bayındırlık sürdüğü 1830'lu yıllarda Barri Gotic bölgesinde, ortaçağ sınırlarından ayrılarak yeni Barselona vizyonuyla zengin kentsoylu bir toplumun ilk tohumları atılmıştı.1950'lili yıllarda ise şehri çevreleyen duvarların bir çoğu yıkılarak yerine Ildefons Cerda tarafindan eski şehrin etrafına hızla yayılan bitkilerle çevrildi.
Bu şehrin sokaklarında ızgara sistemine geçilmesiyle birlikte tam olarak Rönesans başlamış oldu.Bu dönemin zengin ve yetenekli mimarlardan arasında Antonio Gaudi, Domenech-i Montaner, Puig-i Cadafalch, Jujol ve Valeri'yi sayabiliriz...

   
E-Mail: travel@bigglook.com Uçak Rezervasyonu için tıklayınız Tel: 0216 425 60 00