Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
S Y D N E Y
Sydney
Sydney
  Oteller
  Olimpiyat
  Yiyecek & İçecek
  Eğlence - Alışveriş
Genel Bilgiler
  Tarihçe
  Ülke Bilgileri
  Görmeden Dönmeyin
  Harita - Ulaşım
  Anzaklar
  Linkler
  Forum
Dünya Şehirleri
 
 TARİHÇE

Avustralya, dünyanın en büyük adası ve de dünyanın en küçük kıtasıdır. Kıta kendi içinde de buna benzer zıtlıklar taşır. Kozmopolitan şehirleri, müthiş limanları ve eşsiz görüntüsüyle dünyanın sayılı yerlerindendir.
Bu özellikleriyle Avustralya nefesinizi kesecektir.
Avustralya'nın başkenti Sydney ise kendi içinde ayrı güzellikleri barındırır.

SYDNEY:
Sydney Avustralya'daki en eski yerleşmelerden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan başkenti olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. Jackson limanının göz kamaştırıcı kıyılarında kurulmuş olan bu kadar güzel bir şehre dünyanın başka bir ye rinde rastlamanız imkansızdır. 2000 Olimpiyatları için hazırlıklar sürerken şehir normal yaşamını doğal büyüsüyle geri getirmeye çalışmaktadır.

Sydney Botany Körfezi ile Pittwater arasında yaşayan Darut Kabilesi'nin anayurduydu. Sydney'de birçok tarih öncesinden kalma yerleşmeler bulunmakta ve şehrin birçok yerinin tarih öncesinden kalma isimleri vardır . Sydney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamıştı ve şehir altmış yıl boyunca İngiliz toplumunun istenmeyen , suçlu unsurlarını içinde barındırdı.bu kötü başlangıca rağmen Sydney şu andaki multi- kültürel haline gelmeyi başardı.

TARİHİ:
Avustralya'nın geçmişinin birçok bölümü karanlık olsa da buraya ilk yerleşmenin Güney Doğu Asya'dan 50.000 yıl önce gelen insanlar tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Şu anda bu insanlardan yaklaşık 3000 tane kaldığı sanılmaktadır.Yerliler ya da Aboriginiler olarak adlandırılan bu insanlar doğal yaşam alanlarında gruplar halinde yaşamaktadır . Bu yerliler Sydney'de taştan parlak, keskin aletler yapan kendilerinin ve hayvanların betimlemelerini ilk kez resmeden insanlardı A yrıca bu yerliler çok karmaşık din, tarih, adalet ve sanat yapılı adetlere sahipti.

18.yüzyılda ilk İngiliz donanmasının buraya gelmesiyle bütün bunlar sona erdi. Yerli insanların eşitliğe dayalı sosyal kültürü İngilizlerin girişimlerine engel olmaya yetmedi. İngilizler yerlilerin toprak üzerindeki doğal haklarını reddettiler. Sydney'in yerlileri zorla yerlerinden edildiler, İngilizler tarafından öldürüldüler ya da hastalıklar nedeniyle öldüler. 1788' in Ocak ayında buraya gelen donanma Kaptan Cook'un da önerisiyle buraya İngiltere'nin aşırı kalabalık hapishanelerinden 759 tane suçlu getirdiler. Bu donanmanın başında Kaptan Arthur Phillip vardı. İngiliz donanması kendini bu körfezde geliştirdi. Böylece körfezin kuzeyinde bugünkü Sydney kenti gelişti.

 

   
E-Mail: travel@bigglook.com Uçak Rezervasyonu için tıklayınız Tel: 0216 425 60 00