Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
S Y D N E Y
Sydney
Sydney
  Oteller
  Olimpiyat
  Yiyecek & İçecek
  Eğlence - Alışveriş
Genel Bilgiler
  Tarihçe
  Ülke Bilgileri
  Görmeden Dönmeyin
  Harita - Ulaşım
  Anzaklar
  Linkler
  Forum
Dünya Şehirleri
 
 HARİTA & ULAŞIM

Şehir Haritası
 
Blue Mountains Scenic Area

Avustralya'ya gitmek demek dünyanın diğer ucuna gitmek demektir.
Güney yarımkürenin en büyük kıtası ve ülkesine ulaşmak için bağlantıların çoğu Uzak Doğu şehirlerinden. Malesef henüz ülkemizden direk uçuş yok.

En güzel bağlantı yeri Singapur. Havaalanını görmelisiniz.
Kimilerince - ki biz de katılıyoruz - dünyanın en güzel havaalanı burada.
Devasa bir kompleks. Her şey gıcır gıcır. Nefis uzakdoğu yemekleri sunan çeşitli restoranlardan, duty free shoplara biliyorsunuz Singapur Hong Kong ile birlikte Uzak doğu elektroniğinin cennetidir mis kokulu çiçekçi dükkanlarından vakit geçirmek için mini atari! salonlarına kadar yüzlerce mekanı ihtiva ediyor burası. Evet, bizce Avustralya'ya gidiyorsanız, bağlantı şehriniz Singapur olmalı. Türkiye'den Singapur yaklaşık 11 saat ( Havayoluna bağlı olarak ). Bunun üzerine 8 saat daha eklemek gerekiyor Sydney için. Beklemeler ile birlikte bu iş 24 saati alıyor açıkçası.


SYDNEY' E ULAŞIM
Türkiye'den Sydney'e
ulaşım çeşitli havayolları tarafından sağlanmakta.
Biggtravel sizin için araştırdı : Komfora önem veriyorsanız ve birazcık fazla ücret ödemek sizin için çok önemli değilse Singapur Airlines birinci tavsiyemiz. Singapur Havayolları Dubai' de 45 dakika, bekliyor. Dubai duty free shop dünyanın en ucuzlarından biri. Sıkılmazsınız. Tabii ki bir sonraki durak Singapur. Ve Sydney...

İkinci Havayolumuz Alitalia. Bağlantısı İtalya üzerinden de olsa, çok cazip fiyatları var.

Yeni havayollarından biri Cathay Pacific. Hong Kong bağlantılı gidiyor. Fiyatları cazip...

Thai Airways ve Malaysian Airlines'da diğer seçenekler..Fiyatlarına bakmak gerekir.


SYDNEY İÇİNDE ULAŞIM
Sydney'in içine ve dışına birçok otobüs servisi vardır. Birçok şirket öğrencilere indirim yapmaktadır. Sydney'de ayrıca özel otobüs turları da vardır. Sydney'den kuzeye Newcastle'a , batıya Blue Mountains'a , güneye giderek Melbourne ve Canberra'ya ulaşılabilir.
Havalimanından şehirdeki önemli duraklara( Kings Cross, Bondi...) periyodik olarak özel otobüs seferleri yapılmaktadır. Diğer otobüsler de Sydney'e yolcu taşır ancak onlar daha az sık kalkarlar. Ayrıca havalimanında sizi otelinize ya da kalacağınız yere kadar götüren limuzinler de vardır. Ancak onlar pahalı gelebilir. Taksiler ise havalimanından Circular Quay'e 15$ , Merkez İstasyon'a kadar ise 10$ civarında tutar.

Sydney'de tren ağı gelişmiştir. Şehirde ayrıca metro sistemi de vardır. Şehirdeki en hızlı ulaşım trenle (city rail) sağlanır. Ancak trenle Sydney'in güney kıyılarına ve Harbour Köprüsü'nün kuzey tarafına ulaşım zordur. Şehirde otobüs ağı daha çok gelişmiştir ancak trene göre daha yavaştır. Şehirde kaybolmaktan korkan insanlar için özel otobüs turları vardır. Limanı gezmenin en iyi yolu ise feribotlardır.

2000 yılından bu yana Sydney'de havaalanı (hem iç hem de dış hatlar)-şehir merkezi ve semtler arasında tren ile ulaşım sağlanmakta.Yalnız ücreti biraz daha fazla. Sydney ve civarina seyahat etmeyi düşünen kişiler için www.131500.com.au internet adresi yararlı bir kaynak olacaktır.Bu sitede tüm tren, otobüs ve feribot hatlarının tarife ve bilgisini bulmak mümkün.


ORYANTASYON
Sydney'in merkezi körfezin güney kıyısında kıyıdan 7 km(4 mil) içeridedir. Sydney Körfez Köprüsü ve liman tüneli şehir merkezini Kuzey Sydney ve kuzey sahile bağlar. Şehrin havalimanı Kingsford Smith şehir merkezinden 10 km (6 mil) güneydedir ve ana otobüs terminali de onun hemen dışındadır.

Sydney'in nüfusu 3.7 milyon civarındadır ve hala hızla artmaktadır. Şehrin içindeki Newtown ,Woolloomooloo , Doğu Sydney, Darlinghurst, Surry Hills, Paddington, Glebe ve Balmain yoğun yerlerdendir. Şehir sosyo-ekonomik açıdan üç bölüme ayrılmıştır: Doğuda Kings Cross'tan South Head'e kadar uzanan zengin banliyö bölgeleri , orta sınıf insanların yaşadığı North Shore ve kıyıdan 50 km (31 mil) içerideki Blue Mountains'a kadar uzanan batıdaki daha az varlıklı banliyöler.

Liman kentin odak noktası konumundadır. Plajları, koyları, körfezleri ve denizkıyısındaki parkları ile kente gelenleri selamlar gibidir. Haftasonlarında liman pahalı yatlarla dolar. Liman eşsiz manzara olanakları ve plaja olan yakınlığıyla görülmeye değer bir yerdir. Kalacak yer bulmak açısından Kings Cross iyi bir yerdir. Daha sakin yerleri sevenler için alternatifler ise Glebe, Bondi Plajı ve Manly'dir.

 Hava Yolları
  Singapore Airlines
0 212 232 37 06
  Thai Airways 0 212 663 63 63
  Malaysia 0 212 230 59 68
  Alitalia 0 212 231 33 91
  Emirates 0 212 293 50 50
     
   
Yer ayırtmak için Bigglook'u arayın!..
E-Mail: travel@bigglook.com Uçak Rezervasyonu için tıklayınız Tel: 0216 425 60 00