Biggilan
 Ana Sayfa | Turlar | Oteller | Mavi Yolculuk | Uçak Biletleri | Oto Kiralama | Boğaz Tekneleri
A S S O S
Assos
Assos
  Otel & Pansiyonlar
  Turlar
  İklim - Sağlık
Genel Bilgiler
  Tarihçe
  Görmeden Dönmeyin
  Harita - Ulaşım
  Linkler
  Forum
Diğer Yöreler
 
 
 
 HARİTA -  ULAŞIM
 
Tıkla Büyüt
 Otobüs Firmaları


Eceabat yolu

Assos'a kendi arabanızla giderseniz yolun rahat olduğunu gözlemlersiniz. İstanbul'dan yola çıkıyorsanız otoban sizi Tekirdağ'a yarım saat mesafeye kadar getirir. Tekirdağ'ın meşhur köftesinin tadına bakmak için burada
bir mola vermenizi tavsiye ederiz.

Sonrasında yolunuza Keşan'a kadar devam ediyorsunuz ve Keşan sapağından sola dönüyorsunuz.
Gelibolu'dan önce yolun sağ tarafında Saros Körfezini dolayısıyla Ege Denizi'ni göreceksiniz.
Gelibolu'ya uğrarsanız Belediye Restoran'da güzel bir sardalya ziyafeti çekebilirsiniz kendinize.Lapseki feribotları Gelibolu'dan kalkar ve saat başıdır. Çanakkale'ye Eceabat üzerinden geçmek isterseniz yolunuza devam etmeniz gerekir. Bu mesafe 35 dakika civarındadır. Yaklaşık 1 km önce sağ tarafa kıvrılan ve sarı levhalarla yolu gösterilen Çanakkale Şehitlikleri ve Anzak koyu çıkacaktır karşınıza. Sapaktan 10 dakika içerdedir. Eğer vaktiniz varsa kesinlikle uğramadan geçmemenizi öneririz. Gerçekten insanı tarihin derinliklerine götüren, size her metresinde savaşın ne kadar yıkıcı ve üzücü olduğunu hissettirecek bir yerdir burası. Onlarca mezarlıktan müteşekkildir.

Teselliniz doğanın güzelliği, o yeşil alanlar ve Ege'nin mavi suları olacaktır; acınız belki biraz hafifler.
Özellikle Atatürk'ün hayatını burada kaybetmiş Anzak askerleri için yapmış olduğu açıklama sizi çok duygulandıracaktır. Tam Anzak koyuna dikilmiş bu anıtı kaçırmayın. Yaklaşık 100.000 insanın bu 8 ay süren savaş içinde hayatlarını kaybetmeleri inanılmazdır gerçekten.Yolunuza devam edin. Eceabat'tan feribotlar her yarım saatte bir Çanakkale'ye kalkar.
İki kıta arasını Dardanel üzerinden geçmek zevklidir. Vapurunuz kıyıdan ayrılınca Avrupa tepelerinin üzerine yapılmış devasa bir asker resmi gözünüze çarpar. Ve altında şairin o meşhur dizeleri:
Dur yolcu. Bir kez daha size bu topraklar altında yatan şehitleri anımsatır.

Çanakkale özellikle üniversite açıldıktan sonra oldukça gelişti. İzmir yolu üzerindeki Çanakkale Arkeoloji müzesini eğer vaktiniz varsa gezmenizi tavsiye ederiz.
İzmir istikametine devam ederken yaklaşık yarım saat sonra Truva sapağını göreceksiniz. Tabii ki burası da pas geçilmemeli!..

Assos için Ayvacık ve Behramkale levhaları gelene kadar devam etmelisiniz ki bu da Çanakkale'den sonra yaklaşık 1saat araba yolculuğu demektir. Bu sapak'tan sonra ise 20 - 25 dakika daha bu defa minik bir yolda gideceksiniz.
Ve Assos. Harika bir yere geldiniz!..